Spirulina Kullanmak: Önlemler ve Kontraendikasyon

Spirulina, günden güne diyetlerde daha popüler hale gelen bir yosundur. Size spirulina alırken göz önünde bulundurmanız gereken önlemler ve kontrendikasyonlar hakkında bilgi vereceğiz.
Spirulina Kullanmak: Önlemler ve Kontraendikasyon
Florencia Villafañe

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Florencia Villafañe.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Son zamanlarda, spirulina, gıda sektöründe popülerlik kazanmıştır çünkü sağlık açısından yararları kabul edilmiştir. Ancak herhangi bir besinsel bileşen gibi, spirulina almadan önce de göz önünde bulundurulması gereken bazı önlemler ve kontrendikasyonlar vardır.

Peki, kimler spirulina almaktan kaçınmalıdır?

Spirulina, çöl bölgelerinde kolayca yetişen; suyun alkali olduğu yerlerdeyse daha da kolay yetişen bir yosundur. Sağladığı besinlerin sayısı nedeniyle, pek çok kişi onu bir ‘süper yiyecek’ gibi görür. Aynı şekilde, bu, onu kullanmanın her zaman güvenli olacağı anlamına gelmez.

Spirulina: Hangi besinleri sağlar?

Aztekler ve İnkalar gibi uygarlıklar, bu maddeyi antik çağlardan beri tükettiler. Ancak bir süre öncesine kadar insan sağlığı açısından önemli özellikleri yeniden keşfedilmemişti. Sonuçta bugün birçok kişi onun değerli olduğunu düşünüyor. Spirulinayı toz, kapsül, sıvı ve tablet formda bulabilirsiniz.

Spirulina yüksek miktarda protein, esansiyel yağ asidi ve antioksidan içerir. Üstelik içerisinde aynı zamanda demir, bakır ve çinko gibi mineraller ve Vitamin A, E ve B kompleksi de bulunur.

Spirulinanın faydaları

Sonuç olarak çeşitli çalışmalarda, bileşenleri sayesinde spirulinanın, bazı hastalıkların önlenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde yardımcı olabileceği vurgulanmıştır.

En çok tanınan eylemleri şunlardır:

 • Antioksidan ve antiviraldir.
 • Ağır metalleri tutar. Bu yüzden doğal bir şelatördür.
 • Kan şekerini ve kolesterol düzeyini düzenler.
toz spirulina
Uzmanlar, besinsel özellikleri nedeniyle spirulinayı bir ‘süper gıda’ olarak görüyorlar.

Spirulina kullanmak: Önlemler ve kontraendikasyonlar nelerdir?

Bu besinsel takviye çoğu insan için güvenli olmasına rağmen bazı spesifik durumlarda bundan kaçınmak en iyisidir. Çünkü bazı yan etkileri olabilir. Önlemi gerektiren 5 duruma daha yakından bakalım.

1. Kanama bozuklukları olan kişiler spirulina kullanırken dikkatli olmalıdır

Spirulinanın antikoagülan (pıhtılaşma önleyici) etkisi vardır. Bu da kan damarlarında yaraları engelleyen trombositlerin etkisini yavaşlattığı anlamına gelir. Bu nedenle kanamayı doğal şekilde durdurma aksiyonunu etkiler.

Bu bağlamda, atriyal fibrilasyon veya inme gibi durumlar için aynı etkiye sahip ilaçlar alanlar, spirulina almaktan kaçınmalıdırlar. Kanama bozukluğu olan hastalarda morlukların ve ağır kanamanın ortaya çıkışı yoğunlaşabilir.

2. Hamile veya emziren kadınlar

Hamilelik sırasında bu takviyenin etkileri hakkında kesin veri yoktur. Ancak uzmanlar yosunun toksinlerle veya metallerle kontamine olabileceğini bilirler.

Ağır metal zehirlenmesi çeşitli organları etkileyen ciddi bir durumdur. Beyin, böbrekler ve kırmızı kan hücreleri bu toksinlerin birikimine duyarlıdır. Bu durum orta vadede diğer hastalıkların gelişme riskini artırmaktadır.

Plasenta ve fetüs ile anne arasındaki iletişim birimi de ağır metal zehirlenmesine karşı savunmasızdır. Bu nedenle gebelik, spirulina alınmasına ilişkin önlemler ile kontrendikasyonların olduğu durumlardan biridir.

3. Otoimmün patolojileri olan kişiler spirulina kullanmamalıdır

Spirulina almak bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak bazı durumlarda – multipl skleroz, lupus, romatoid artrit ve diğer benzer durumlar gibi – spirulinanın bu etkisi artabilir ve böylece bu durumlar kötüleşip ağırlaşabilir.

Bu nedenle, bu gibi durumlarda spiruline tüketmekten uzak durmak en iyisidir.

4. Alerjiler

Bazı çalışmalara göre spirulinanın alerjenik bir bileşeni olabilir. Bu nedenle olumsuz reaksiyonlara yol açma ihtimali vardır. Bunun anlaşılmasının tek yolu spirulinaya maruz kalmak olsa da halihazırda diğer gıdalara alerjileri olanlar yoğun önlemler almalıdırlar.

5. Fenilketonüri hastalığı olanlar spirulina almadan önce dikkatli olmalıdırlar

Fenilketonüri, genel popülasyonda başlama oranı düşük olan kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalarda fenilalanin denilen amino asit metabolizmasında bir değişiklik oluşur.

Bu bireyler için yosun gibi bu maddeyi içeren gıdaları tüketmek kontrendikedir. Böyle bir şey yaparlarsa belirtilerin ortaya çıkması halinde vücutları ona özgü metabolizmayı gerçekleştiremez.

kapsül toz spirulina
Spirulina hem kapsül hem de toz halinde satılmaktadır.

Spirulina almadan önce neleri hesaba katmalısınız

Açık olmak gerekirse spirulina takviye olarak kullanılan bir gıdadır. İlaç olarak kullanılmaz. Uygun dozlarda tüketimi, önceki bölümde belirttiğimiz kişilerin dışında çoğu insan için güvenlidir.

Ancak bazı özel durumlarda yan etkiler oluşabilir. Deri döküntüsü, kaşıntı, susuzluk, kabızlık, karın ağrısı ve baş dönmesi bu yan etkilerden bazılarıdır. Bu bileşenin, proteinlerin, esansiyel yağ asitlerinin ve diğer besinlerin alımı için bir seçenek olması, olumsuz reaksiyonlar üretme becerisine sahip olmadığı anlamına gelmez.

Sanılanın aksine, bir ürünün doğal olması onun, her zaman zararsız olacağı anlamına gelmez. Bu nedenle, herhangi bir hastalığınız varsa, emzirme dönemindeyseniz ya da belli bazı gıdalara alerjiniz varsa, bu yosunu beslenme programınıza dahil edip edemeyeceğinizi öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Ispanaklı, Chia Tohumlu ve Spirulinalı İspanyol Omleti
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ispanaklı, Chia Tohumlu ve Spirulinalı İspanyol Omleti

Ispanaklı omlet tarifi mi arıyorsunuz? Biraz daha lezzet katalım ve sizi İspanyollar'ın ıspanaklı, chia tohumlu ve spirulinalı omletiyle tanıştıral...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Chen, Y. Y., Chen, J. C., Tayag, C. M., Li, H. F., Putra, D. F., Kuo, Y. H., … & Chang, Y. H. (2016). Spirulina elicits the activation of innate immunity and increases resistance against Vibrio alginolyticus in shrimp. Fish & shellfish immunology55, 690-698.
 • Deng, R., & Chow, T. J. (2010). Hypolipidemic, antioxidant, and antiinflammatory activities of microalgae Spirulina. Cardiovascular therapeutics28(4), e33-e45.
 • Gutiérrez-Salmeán, G., Fabila-Castillo, L., & Chamorro-Cevallos, G. (2015). Aspectos nutricionales y toxicológicos de Spirulina (arthrospira). Nutricion hospitalaria32(1), 34-40.
 • Deng, R., & Chow, T. J. (2010). Hypolipidemic, antioxidant, and antiinflammatory activities of microalgae Spirulina. Cardiovascular therapeutics28(4), e33-e45.
 • Guardia_Alcántara, María_del_Mar. “Revisión del estado actual de la problemática y de los métodos de análisis para determinación de metales pesados en espirulina.” (2018).
 • Bernstein, J. A., Ghosh, D., Levin, L. S., Zheng, S., Carmichael, W., Lummus, Z., & Bernstein, I. L. (2011, March). Cyanobacteria: an unrecognized ubiquitous sensitizing allergen?. In Allergy & Asthma Proceedings (Vol. 32, No. 2).
 • Ponce López, E. (2013). Superalimento para un mundo en crisis: Spirulina a bajo costo. Idesia (Arica)31(1), 135-139.
 • Jensen, Gitte S., et al. “Clinical safety of a high dose of Phycocyanin-enriched aqueous extract from Arthrospira (Spirulina) platensis: Results from a randomized, double-blind, placebo-controlled study with a focus on anticoagulant activity and platelet activation.” Journal of medicinal food 19.7 (2016): 645-653.
 • Zaragozano, Jesús Fleta, and Jorge Fleta Asín. “Valoración nutricional y económica de la utilización de algas.” Revista española de estudios agrosociales y pesqueros 253 (2019): 37-64.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.