Su İçmenin Doğru Yolunu Öğrenmek İster misiniz?

Tavsiye edilen günlük içilmesi gereken su miktarı bir ile iki buçuk litre arasındadır. Eğer günde 6 - 8 bardak su içmekte zorlanıyorsanız, suyunuzu limonla tatlandırmayı deneyebilir veya hazır tatlandırılmış sular alarak içebilirsiniz.
Su İçmenin Doğru Yolunu Öğrenmek İster misiniz?
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Vücudunuzu arındırmaya yardım etmesi ve sağlıklı olmanızı sağlaması için sürekli bol miktarda su içmenizi söylüyoruz, fakat su içmenin doğru yolunu gerçekten biliyor musunuz? 

İçtiğiniz su miktarı önemlidir, ancak suyu günün doğru saatlerinde içmeyi de bilmeniz gerekir.

Bugünkü makalemizde su içmenin en faydalı yollarını ve bunun sağlıkla ilgili diğer meselelerde size nasıl yardımcı olabileceğini açıklayacağız.

Su İçmenin Önemi

Su, tüm vücut sıvılarının (idrar, ter, sindirim sıvıları, salya, göz yaşı vb.) temel yapı taşıdır, ancak hücreler de normal şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilmek için suya ihtiyaç duyarlar.

Bildiğiniz gibi içtiğiniz suyun haricinde özellikle yediğiniz meyve ve sebzelerden de su alırsınız.

bebek ve su 2

Ne tür su içmelisiniz?

Eğer çeşme suyunuz kaliteliyse buradan su içmek, her zaman sağlıklı ve ekonomik olan bir seçenektir.

Fakat, şebeke suyunuzun hem kaynağının hem de size ulaşana kadarki sürecinin kalitesinin yüksek olduğundan emin olmanız gerekir.

Şişelenmiş su da yüksek kaliteli olduğu sürece iyi bir alternatiftir.

Son olarak ters osmoz ve diğer tür filtrelemeler de seçenek olarak düşünülebilir.

Suyunuzun alışılmışın dışında tadı ve kokusu olmamalıdır.

Ne kadar su içmelisiniz?

Genelikle, içmeniz tavsiye edilen günlük su miktarı 1 ile 2,5 litre arasında ya da yaklaşık 6 – 8 bardaktır. Eğer size sunacağımız ipuçlarını uygularsanız bu hedefe ulaşmanın o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

Fakat kendi özel durumlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, yazın kışa göre daha çok suya ihtiyaç duyarsınız ve eğer düzenli egzersiz yapıyorsanız hareketsiz bir yaşam tarzına kıyasla daha fazla su içmeniz gerekir.

İçtiğiniz suyu aşamalı olarak arttırarak işe başlayın.

Günlük 8 bardağa ulaşana kadar her iki üç günde yarım bardak arttırarak ilerleyin. Bunu yaptıkça ortalama sağlık durumunuzda bir artış olduğunu görmeye başlayacaksınız.

Belki daha enerjik olacaksınız ya da cildinizin güzelleştiğini fark edeceksiniz. Daha fazla terlemeye başlayabilirsiniz.

Bu, vücudunuzun toksinlerden daha etkili şekilde arınma kabiliyeti kazanarak daha temiz ve canlı hale gelmesinden kaynaklanır.

bir bardak su 3

Sabahları su için

Su içmek için en uygun vakit midenizin boş olduğu zamandır. Yavaş yavaş yaptığınız ve kendinizi aç bırakmadığınız sürece kahvaltıdan önce 4 bardağa kadar su içebilirsiniz.

Sabahları içtiğiniz suyu aşamalı olarak yavaş yavaş arttırın ve sonunda vücudunuzun su içmek için nasıl can attığını fark edeceksiniz.

Bu küçük ipucu, tüm iç organlarınızın hareketlenmesini sağlayacak.

Ayrıca içtiğiniz suyun sıcaklığına da dikkat etmenizi tavsiye ederiz:

  • Kabızlık durumunda sıcak su için.
  • Eğer ishalseniz daha serin (ancak asla soğuk olmamalı) su için.
  • Genel kural olarak en iyisi ılık sudur.

Yemeklerden önce için

Eğer çok fazla veya çok hızlı yemek istemiyorsanız, öğünlerden 15 dakika önce bir bardak su içmeyi deneyin. Bu, ayrıca gerginlikle baş etmek için de harika bir yöntemdir.

Yemek sırasında içmekten kaçının

Su içmenin en kötü zamanı yemek sırasıdır, çünkü yediğiniz yemeklerle ve mide asitleriyle karışan su sindirime zarar vermekten başka işe yaramaz.

Eğer yediğiniz yemekler özellikle tatlıysa biraz su içme ihtiyacı duyabilirsiniz, ancak yemeklerden önce su içmeye alışır ve öğünlerinize hafif yemekler (salata, gazpaço çorbası vb.) eklerseniz, yemek esnasında daha az su içme ihtiyacı duyarsınız.

Aynı sebepten dolayı yemekten hemen sonra bitki çayları haricinde sıvı tüketmenizi tavsiye etmiyoruz.

çay 4

Ayrıca bakınız: Gece Yememeniz Gereken 7 Gıda

Gece vakti

Geceleri yatağınıza gitmeden önce bir bardak su içmek, uykunuzun ortasında sizi uyandırıp tuvalete gitmenize neden olarak uykunuzu kaçırmadığı sürece kötü bir fikir değildir.

Daha fazla su içmek için ipuçları

  • Meyve ve bitki aromalarıyla tatlandırılmış lezzetli ve orijinal sular içmeyi deneyin.
  • Bitki çayları için.
  • Su, limon suyu, nane ve şeker otu kullanarak ev yapımı limonata hazırlayın.
  • Her zaman yanınızda bir şişe su taşıyın ve evdeyken oturduğunuz odada su bulundurmayı alışkanlık haline getirin.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Malagelada, J.R., Go, V.L., Summerskill, W.H. (1979) Different gastric, pancreatic, and biliary responses to solid-liquid or homogenized meals. Dig Dis Sci, 24(2). PMID: 371939

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.