Terbütalin: Ne İçin Kullanılır?

Terbütalin, astım tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Piyasadaki tüm ilaçlar gibi, kötüye kullanmanın ciddi sağlık sonuçları olabileceğinden, kullanıyorsanız, dikkate almanız gereken bir dizi yan etkiye neden olabilir.
Terbütalin: Ne İçin Kullanılır?

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Terbütalin, beta2-adrenerjik agonistler grubuna ait bir bronkodilatör ilaçtır.

Bu nedenle, terbütalin öncelikle astımın kısa süreli tedavisinde endikedir. Bununla birlikte, tıp uzmanları bunu amfizem ve kronik bronşit gibi akciğer tıkanıklıkları ile ortaya çıkan diğer hastalıkların tedavisi için de kullanırlar.

FDA, aerosol uygulamasında sıvı formda bulunduğu için her yaştaki çocuklarda terbütalin kullanımına izin vermiştir. İlginç bir biçimde, doping testlerinde pozitif test verebilen bir ilaçtır. Ayrıca, atrial fibrilasyon, supraventriküler taşikardi ve ekstrasistoller gibi kardiyak aritmilere neden olabilir.

Bununla birlikte, yazı boyunca yan etkilerini daha derinlemesine inceleyeceğiz.

Astımın tetikleniş biçimi

terbütalin kullanan kadın

Tıp uzmanlarının terbütalini önerdiği ana durumun astım olduğunu bilmek önemlidir. Bu şekilde, etki mekanizmasını ve ilacın özelliklerini daha iyi anlayabilirsiniz.

Astım bir üst solunum yolu hastalığıdır. Bronşların daralmasına ve iltihaplanmasına neden olur. Bu nedenle, hasta nefes almakta zorlanır. Hırıltıya, öksürüğe veya ciddi oksijen eksikliğine neden olabilir.

Bununla birlikte, bu hastalığın nedenleri açıkça tanımlanmamıştır. Uzmanlar, hem çevresel hem de genetik faktörlerin bu hastalığın gelişiminde rol oynadığı konusunda hemfikirdir. Ayrıca, birkaç faktöre maruz kalmak astımı kötüleştirebilir. Bununla birlikte, bu tetikleyiciler bir kişiden diğerine ve semptomların şiddetine göre değişir.

En yaygın tahriş ediciler ve tetikleyiciler arasında şunları sayabiliriz:

 • Polen, toz akarları ve evcil hayvan tüyleri.
 • Spor veya fiziksel aktivite.
 • Soğuk hava.
 • Stres ve kaygı.
 • Bazı yiyecekler ve ilaçlar.

Terbütalin nasıl çalışır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, terbütalin, α reseptörleri üzerinde önemsiz etkiler gösteren bir beta2-adrenerjik agonisttir. Beta 2 reseptörlerinin aktivasyonu, diğer eylemlerin yanı sıra bronkodilasyonu tetikler. Akciğerler bu reseptörlerin çoğunu içerdiğinden, terbütalin güçlü bronkodilasyon üretir, bu yüzden astım atakları için işe yarar.

Bununla birlikte, bu ilacın onu kullanan hastada toleransı yaratabileceğini belirtmek önemlidir. Uzmanlar, klinik çalışmalarda beta-2 agonistlerinin 12 ay veya daha uzun süre kullanılmasının astımlı hastalarda solunum sisteminin bozulmasını hızlandırabildiğini göstermiştir.

Ayrıca, bu organ aynı zamanda birçok beta-2 reseptörü içerdiğinden, terbütalinin de kalp üzerinde etkileri olduğunu belirtmek önemlidir. Bu nedenle, bu ilaç, diğer tüm beta-2 agonistleri gibi, bir kardiyo-uyarıcıdır. Bununla birlikte, terbütalin tıp uzmanlarının tekrarlayan bronşiyal astım ataklarını ve akut bronkospazmı tersine çevirmek için reçete ettikleri bir ilaçtır.

Terbütalinin yan etkileri

astım ilaçları

Piyasadaki tüm ilaçlar gibi, terbütalin de eğer kullanıyorsanız dikkate almanız gereken bir dizi yan etkiye neden olabilir. Yanlış kullanımı ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir. Bu nedenle, her zaman doktorunuzun ve eczacınızın talimatlarına uymalı ve her zaman ilaç tedavisinin başlangıcından itibaren hissettiğiniz rahatsızlıkları söylemelisiniz.

Terbütalin gibi beta-2 agonistlerinin genellikle tetiklediği yan etkilere gelince, en yaygın olanlar şunlardır:

 • Titreme
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Hareketlilik
 • Taşikardi ve çarpıntı
 • Kas krampları

Ayrıca bronkospazm da ortaya çıkabilir. Paradoksal olarak, eğer bu meydana gelirse, hastanın hemen başka bir bronkodilatörü kullanması gerekecektir.

Sonuç

Terbütalin, astım tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Bu, etkinliğini akciğerlerdeki beta-2 reseptörlerini uyarabilme kabiliyetine borçlu olan bir bronkodilatör ilaçtır. Bununla birlikte, bu reseptörler diğer organlarda da bulunduğundan, terbütalin, beklenmesine rağmen, hastanın bu ilaç tedavisine başladığında dikkate alması gereken diğer istenmeyen etkileri tetikleyebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • de Productos, F., & Shellshear ID, W. T. (1996). Asma en el adulto. Respir Med.
 • Piva, J. P., Amantea, S., Rosso, A., Zambonato, S., Maia, T. R., & Giugno, K. (1998). Terbutalina endovenosa em criancas. Jornal de Pediatria.
 • American Thoracic Society. (2005). Medicamentos utilizados para tratar la EPOC. Am J Respir Crit Care Med.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.