Tırnak Mantarı İçin Doğal Tedaviler İşe Yarar Mı?

El ve ayaklarda görülen tırnak mantarı için doğal tedaviler çok popülerdir. Peki, bu tedaviler etkili midir? Bu yazımızda bu soruyu cevaplayacağız. Sizlere uzmanların ne dediğinden, ve bu mantar enfeksiyonunu nasıl tedavi edebileceğinizden bahsedeceğiz.
Tırnak Mantarı İçin Doğal Tedaviler İşe Yarar Mı?

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2020

Birçok insan el ve ayaklarda ortaya çıkan tırnak mantarı için doğal tedaviler ararlar. Sarı ya da beyaz bir renk bozukluğuna neden olan bu durum, tırnaklarda kaşıntı ve diğer rahatsızlıkların yanında, ciltte ortaya çıkan tüm mantar enfeksiyonlarının da üçte birini oluşturur.

Journal of Fungi‘de yayınlanan bilgiye göre, bu enfeksiyon tırnak plağının altına yerleşen bir dermatofit mantar dolayısıyla ortaya çıkar. Bundan dolayı genellikle yok etmesi zor bir durumdur ve semptomları da genellikle bir süre sonra ortaya çıkar. Aşağıda, bu konuda bilinen şeylere bir göz atacağız.

Tırnak Mantarı: Bilmeniz Gerekenler

Tırnak mantarı hem el, hem de ayak tırnaklarında bulunan bir mantar enfeksiyonudur. Ancak, genellikle ayak tırnakları daha fazla etkilenirler. Ciddi bir durum olmamak ile birlikte; yüksek prevalansı, tedaviye kötü tepki vermesi ve sahip olduğu sağlık etkileri yüzünden bir kamu sağlığı problemidir.

American Academy of Dermatology tarafından açıklandığı üzere, sıcaklık ve nem bulunan, havuzlar ve umumi soyunma odaları gibi durumlar, bu enfeksiyonu güçlendirir. Buna ek olarak; hijyen eksikliği, terleme, kapalı ayakkabılar ve tırnaklarınızı uzun süreler boyunca neme maruz bırakan herhangi bir diğer durum da enfeksiyonu arttırır.

Semptomların arasında şunlar bulunur:

 • Beyaz noktalar ya da tırnak renginde değişim
 • Tırnakların kalınlaşması
 • Parmaktan kalkan ya da parçalanan hassas tırnaklar
 • Düzensiz tırnaklar
 • Kaşınma ya da kötü bir koku (az sayıda vakada)
Ayak baş parmağında görülen tırnak mantarı.
Tırnak mantarını el ve ayak tırnaklarınızda bulabilirsiniz.

Vakaların büyük bir çoğunluğu hafiftir ve görüntüden başka herhangi bir şeyi etkilemezler. Ancak, enfeksiyon komplikasyonlara yol açtığında acı verici olabilir ve hatta tırnaklara geri döndürülemez zararlar da verebilir. Benzer şekilde, eğer diyabetiniz ya da bağışıklık sisteminizi etkileyen diğer bir hastalığınız varsa o halde dikkatli olmalısınız.

Eğer durum buysa tıbbi yardım almanız önemlidir; çünkü bu tip bir enfeksiyon da dahil olmak üzere ayaklarınızda ortaya çıkacak herhangi bir yaralanma bağışıklık sisteminizin tepkisi ve dolaşım problemleriniz dolayısıyla ciddi komplikasyonların yaşanmasına neden olabilir.

Tırnak Mantarı İçin Doğal Tedaviler İşe Yarıyor Mu?

Popüler edebiyatta tırnak mantarı için çok fazla doğal tedavi çeşidi vardır. Ancak uzmanlar hala bu metotları sorgulamaktadır. Journal of Fungi‘deki bir çalışma, çay ağacı yağının ve ageratina pichinchensis olarak bilinen bitkinin mantar karşıtı özellikler gösterdiğine işaret etmektedir.

Propolis ve Vicks Vaporub gibi diğer maddeler de bazı pilot çalışmalarda tırnak mantarı karşısında pozitif etkiler yarattılar. Yine de, sonuçlar nihai değil ve bu tip tedavilerin etkililik düzeyini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmakta.

Bunlara rağmen bu tedavileri tamamlayıcı tedaviler olarak kullanmak kabul edilebilirdir, çünkü insanlarda herhangi bir olumsuz yan etkiye neden olmamışlardır ki bu da güvenli ve katlanılır olduklarını önermektedir. Elbette, mümkün olduğunda, bu tedavileri tıbbi tedaviler ile birlikte kullanmalısınız.

Çay ağacı yağı.
Çay ağacı yağı bazı çalışmalarda mantar karşıtı aktivite göstermiştir, bundan dolayı bir tedavi seçeneği olabilir.

Farmasötik Tedaviler

Günümüzde hala tırnak mantarı için en çok kabul edilen tedaviler farmasötiklerdir. Ancak bunlar da şu an araştırma altındadır. Bu tedaviler, bölgesel ya da ağızdan tedaviler olarak bulunabilir ve bu konuda daha fazla bilgiyi Indian Journal of Pharmaceutical Sciences‘daki bir yayında bulabilirsiniz.

Bölgesel ajanlar %5 amorolfin ya da %8 siklopiroks gibi cila formüllerini içerir. Kremler, pudralar ve diğer bölgesel ürünler genellikle o kadar etkili değildir, çünkü o kadar kolay nüfuz etmezler.

Bu sırada, ağızdan tedaviler grizofulvin, terbinafin, itrakonazol, ketokonazolu içerebilir. Bunlar daha uzun bir süre kullanımı gerektirir ve baş ağrıları, gastrointestinal hastalıklar ve ciltte döküntüler gibi yan etkiler görülme riski daha yüksektir.

Bundan dolayı, bir uzmanın önerdiği dozaj talimatlarını ve kullanım süresini takip etmelisiniz. Ayrıca, sonuçlarını görmek için iki seçeneği de sürekli olarak kullanmanız gerektiğini aklınızda tutmalısınız. Eğer bunu yapmazsanız enfeksiyon devam edebilir, ve hatta kötüleşebilir.

Tırnak Mantarı Karşısında Yardımcı Olabilecek Başka Ne Vardır?

Tırnak mantarı gibi bir problem ile karşılaştığınızda, duruma bağlı olarak uygun bir tanı ve tedavi alabilmek için dermatoloğunuza danışmanız önemlidir. Ayrıca, bazı basit kişisel bakım önlemleri de alabilirsiniz. Bunların arasında örneğin açık ayakkabılar giymek, ayağınızı iyice kurulamak ve havuzlar, duşlar ve soyunma odaları gibi nemli alanlarda ayakkabı giymek olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Parmak Arası Terliklerin Neden Olabileceği Olası Ayak Problemleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Parmak Arası Terliklerin Neden Olabileceği Olası Ayak Problemleri

Özellikle yazın tercih edilen parmak arası terlikler ayakların hava almasını sağlasa da mantar gibi mikroorganizmalarla bulaşan hastalıklara yol aç...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Christenson JK, Peterson GM, Naunton M, et al. Challenges and Opportunities in the Management of Onychomycosis. J Fungi (Basel). 2018;4(3):87. Published 2018 Jul 24. doi:10.3390/jof4030087
 • Hammer, K. A. (2002). In vitro activity of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil against dermatophytes and other filamentous fungi. Journal of Antimicrobial Chemotherapy50(2), 195–199. https://doi.org/10.1093/jac/dkf112
 • Romero-Cerecero, O., Román-Ramos, R., Zamilpa, A., Jiménez-Ferrer, J. E., Rojas-Bribiesca, G., & Tortoriello, J. (2009). Clinical trial to compare the effectiveness of two concentrations of the Ageratina pichinchensis extract in the topical treatment of onychomycosis. Journal of Ethnopharmacology126(1), 74–78. https://doi.org/10.1016/j.jep.2009.08.007
 • Veiga, F. F., Gadelha, M. C., da Silva, M. R. T., Costa, M. I., Kischkel, B., de Castro-Hoshino, L. V., … Svidzinski, T. I. E. (2018). Propolis extract for onychomycosis topical treatment: From bench to clinic. Frontiers in Microbiology9(APR). https://doi.org/10.3389/fmicb.2018.00779
 • Derby, R., Rohal, P., Jackson, C., Beutler, A., & Olsen, C. (2011). Novel treatment of onychomycosis using over-the-counter mentholated ointment: A clinical case series. Journal of the American Board of Family Medicine24(1), 69–74. https://doi.org/10.3122/jabfm.2011.01.100124
 • Shirwaikar AA, Thomas T, Shirwaikar A, Lobo R, Prabhu KS. Treatment of onychomycosis: an update. Indian J Pharm Sci. 2008;70(6):710–714. doi:10.4103/0250-474X.49088

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.