Trigliserid Seviyelerinizi Düşürmek İçin Diyet Planı

Eğer trigliserid seviyeleriniz çok yüksekse ilaç kullanmanız gerekebilir. Buna ek olarak, trigliserid seviyelerinizi beslenme düzeninizi değiştirerek de düşürebilirsiniz. Bunu başarabilmek için doğru yiyecekleri seçmelisiniz. Bu yiyeceklerin neler olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyun.
Trigliserid Seviyelerinizi Düşürmek İçin Diyet Planı
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Hipertrigliseridemi veya yaygın adıyla yüksek trigliserid seviyeleri, bedeninizde çok fazla doymuş yağ biriktiğinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu durum ortaya çıktığında, trigliserid seviyelerinizi düşürmek için çeşitli adımlar atmanız önemlidir. Bu sebeple, bu yazımızda size trigliserid seviyelerinin önemi, ve onları beslenme düzeninizi değiştirerek nasıl düşürebileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz. Eğer yüksek trigliserid seviyelerini düşürmezseniz, sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz.

Yüksek Trigliserid Seviyeleri Neden Tehlikelidir?

Trigliseridlerden bahsettiğimizde, bedeninizin yarattığı doymuş yağlardan bahsediyoruz. Yağlı asitler bunların oluşumuna neden olur.

Bedeniniz çok fazla yağ ürettiğinde (150mg/dl üstü), hipertrigliseridemi ortaya çıkar. Bu yüzden, bu soruna hemen müdahale etmelisiniz. Bu durum müdahale edilmezse, damarların yağ bağlaması ve damar sertliği olarak da bilinen aterosklerosise yol açabilir.

Eğer trigliserid seviyeleriniz yüksekse, en yakın zamanda, size en uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza danışın.

Buna ek olarak, tedavinizi, trigliserid seviyelerinizi düşürecek bir diyet ile de destekleyebilirsiniz. Bu diyet genel olarak düşük oranda doymuş yağ içeren yiyeceklerden oluşmalıdır.

Yüksek Trigliserid Seviyelerinin Nedenleri

Trigliserid seviyelerinin yükselmesine neden olan çeşitli şeyler vardır. Bunlardan bazıları:

Genetik: Ailenizde hipertrigliseridemi geçmişi olması, sizi de yüksek risk grubuna sokar.

Kötü beslenmek: Çok fazla miktarda yağ ve protein tüketmek ve yeterli lif tüketmemek; fazla miktarda trigliserid üretilmesine neden olur.

Obezite ve aşırı kilo: Obez veya aşırı kilolu kişilerde, yüksek trigliserid seviyeleri riski daha fazladır. Bu yüzden, kilonuzu mümkün olduğunda kontrol altında tutmalısınız.

Fiziksel egzersiz yapmamak: Kötü beslenmeyle birleştiğinde, hareketsiz bir hayat sürmek, hipertrigliseridemi riskini arttırır.

Sigara içmek: Sigara içmenin sağlığınız için zararlı olmasının pek çok nedeni vardır. Bu nedenlerden birisi de, trigliserid seviyelerinizi yükseltmesidir.

Diyet İle Trigliserid Seviyelerini Düşürmek

Doktorunuzun vereceği ilaçlara ek olarak, trigliserid seviyelerinizi düşürecek bir diyet yapmanız önemlidir. Bu diyet programının, durumunuza yardımcı olacak yiyecekler içermesi gerekir.

Trigliserid Seviyelerini Düşürmek İçin Diyet Planı

yüksek trigliserid seviyeleri için çeşitli süt ürünleri

Neyse ki, beslenme şeklinizi değiştirmek gibi basit bir adım atarak, trigliserid seviyelerinizin düşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Sizlere, trigliserid seviyelerini düşürmeye ve normal seviyelerde tutmaya yardımcı çeşitli yiyeceklerin bir listesini hazırladık.

 • Süt ürünleri: Yoğurt, yağsız süt ve yağsız peynirler.
 • Yumurta: Her gün yumurta beyazı yiyebilirsiniz. Ancak, trigliserid seviyeleriniz normale dönene kadar, haftada 3’ten daha fazla yumurta sarısı yememelisiniz.
 • Et: En iyisi yağsız etler ve tavuk göğsü tercih etmektir. Ayrıca, haftada iki kez kırmızı et yiyebilirsiniz. Her türlü, yiyeceğiniz etleri ızgarada veya fırında pişirin. Ek olarak, özellikle deniz balığı başta olmak üzere çeşitli balıkları da yiyebilirsiniz.
 • Sebzeler: Neredeyse tüm sebzeleri yiyebilirsiniz. Mümkünse, sebzeleri çiğ olarak tüketmeniz önerilir.
 • Tam tahıllar: Sizin için en faydalı tam tahıllar yulaf, buğday ruşeymi, buğday kepeği ve esmer pirinçtir. Bu tahıllar, lipidleri elimine etmenize yardımcı lifler içerirler.
 • Meyveler: Meyvelerin kabuklarında yüksek oranda lif bulunduğu için, meyveleri kabuklarıyla yemeniz önerilir.
 • Su ve Meyve suları: İçtiğiniz meyve sularının, doğal meyvelerden üretildiğinden emin olun. Doğal meyve sularının vitamin ve mineral oranları da daha yüksektir.

Yememeniz Gereken Yiyecekler

bir kase patates kızarması

Trigliserid seviyeleri yüksek olan bir kişi, bu seviyelerin normale dönebilmesi için çeşitli yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bu yiyecekler ise:

 • Tatlılar: Genel olarak tatlı yemekten sakınmalısınız. Eğer kendinizi tutamazsanız, az bir miktarda doğal reçel veya marmelat yiyebilirsiniz.
 • Kahve: Trigliserid seviyelerinizi düşürmek için diyet yaparken, çok fazla kahve içmemelisiniz. En fazla, arada bir bir bardak kahve tüketmelisiniz.
 • Gazlı içecekler: Gazlı içeceklerden ve işlenmiş içeceklerden durun. Unutmayın, bu içeceklerin içerisinde yüksek oranda şeker ve çeşitli kimyasallar bulunur.
 • Tuz: Genelde, yüksek trigliserid seviyeleri olan kişilerin, tansiyonu da yüksektir. Bu yüzden, tükettiğiniz tuz miktarını azaltmalısınız.
 • Avokado: Çok lezzetli ve genelde sağlıklı olsalar da, trigliserid seviyelerinizi düşürmek için bir diyet yaparken, yüksek oranda yağ asidi içeren bu yiyecekten de uzak durmalısınız. Arada bir az miktarda avokado tüketebilirsiniz ancak, aşırıya kaçmayın.
 • Hindistan cevizi: Öyle görünmese de Hindistan cevizi, yağ içeriği çok yüksek bir meyvedir. Bu sebeple, seviyeleriniz normale dönene kadar Hindistan cevizi yememelisiniz.
 • Kızartmalar: Eğer hipertrigliseridemi sorununuz varsa, en büyük düşmanınız kızartmalardır. Kesinlikle kızartılmış yiyecekler tüketmeyin. Kızarmış yiyecekler, anında trigliserid seviyelerinizi yükseltirler. Kızartmalar yerine ızgara, sote veya fırında pişirilmiş yiyecekleri tercih edin.
 • Paketli ürünler: Paketli ürünlerin genelde, başta doymuş ve trans yağlar olmak üzere, yağ oranları çok yüksektir. Bu yağ türleri doktorların kötü olarak adlandırdığı ve trigliserid seviyelerini yükselten yağlardır.

Öneriler

Genel olarak, yüksek trigliserid seviyeleri ile baş etmek için en faydalı şey, bir doktora muayene olup, gerekli ilaçları almaktır. Daha yeni yükselmeye başlayan trigliserid seviyelerini, doğru bir diyet uygulayarak düşürebilirsiniz. Ancak, seviyeler eğer çok yüksekse, mutlaka başka bir önlem alınmalı, doktora gidilip, reçetelenen ilaçlar kullanılmalıdır.

Ayrıca, düzenli egzersiz yapmak, yüksek trigliserid seviyelerini düşürmekte faydalı olacaktır. Bir spor salonuna yazılabilir veya evde egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Yüksek Kolesterolü Kontrol Altında Tutmak İçin Beş Tarif
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yüksek Kolesterolü Kontrol Altında Tutmak İçin Beş Tarif

Bu yazıda sizinle, yüksek kolesterolü kontrol altına almak için faydalanabileceğiniz birtakım ev yapımı tarifler paylaştık.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.