Trombosit Seviyenizi Yükseltecek 4 Tarif

Trombosit Seviyenizi Yükseltecek 4 Tarif
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Trombositler, kanda bulunan ve kan akışını durdurmak için kanın pıhtılaşmasından sorumlu bulunan hücrelerdir. Trombosit düzeyinizin düşmesine neden olan bir hastalığınız varsa trombosit düzeyini arttırmak için bazı doğal ev yapımı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Dang, zika, anemi, siroz ve HIV gibi hastalıklar vücudunuzda bulunan, kandaki trombosit düzeyinin düşmesine neden olur. Bu nedenle bu hastalıklardan herhangi birine sahipseniz trombosit seviyenizi yükseltmek için özel bir dikkat göstermelisiniz. Trombosit seviyenizin dengeli bir düzeyde koruyarak, bağışıklık sisteminiz daha da güçlendirip bu hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

1. Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu kandaki trombosit sayısını arttırmak için lezzetli ve harika bir seçenektir. A, B ve C vitaminleri içerir. Ayrıca Hindistan cevizi suyunda sağlığınız için gerekli olan mineraller (kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfat ve demir) bulunur.

Nasıl Tüketmelisiniz?

 • Büyük bir Hindistan cevizi alın ve suyunu çıkarın. İsterseniz birkaç saat buzdolabında soğutun ve soğuk için.
 • Hindistan cevizi suyu çok hızlı bozulur. Bu yüzden mümkün oldukça taze olarak için.

Şişelenmiş veya işlenmiş Hindistan cevizi suyu satın almayın çünkü pastorize edilmek için koruyucular içeren Hindistan cevizi sağlığa faydalı mineral ve vitaminlerini kaybeder.

Bu yazıyı da okumanızı öneririz: Hindistan Cevizi Suyuyla 14 Günde Daha Düz Bir Karın

hindistan cevizi suyu

2. Guava ve kırmızı dolmalık biber suyu

Guava, güçlü bir antioksidandır. Folik asit içermesinin yanı sıra yüksek A ve C vitamini içerir. Kırmızı biber veya kırmızı pul biber, trombosit seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olabilecek birçok C vitamini, potasyum, folik asit, demir ve vücuda yararlı diğer elementler içerir.

Trombosit seviyenizi yükseltmenize yardımcı olacak bir içecek yapmak için aşağıdaki tarifi uygulayın:

Malzemeler

 • İstediğiniz kadar guava (tercih ettiğiniz olgunluk seviyesinde)
 • 1 adet kırmızı dolmalık biber veya kırmızı acı pul biber
 • 1 çorba kaşığı şeker (15 g)
 • 3 bardak maden suyu (750 ml)

Yapılış

 1. Guavaları ve biberi iyice yıkayın. Guavaların zarını, biberin tohumunu ve zarını çıkarın.
 2. Hazırladıklarınızı bir blendere koyun, ardından su ve şekerle karıştırın. Çalıştırın, süzün ve servis yapın.
 3. Her gün üç bardak için.

3. Mercimek, böğürtlen ve süt ürünleri

Böğürtlen, mercimek ve süt de trombosit seviyenizi dengeleyen harika özelliklerle doludur. Mercimek; demir, folik asit ve çeşitli vitaminler içerir. Böğürtlen; trombosit düzeyinizi dengelemek için mükemmel iş yapan demir, C ve K vitamini bakımından zengindir. Son olarak süt; yüksek miktarda kalsiyum ve fosfat içerir.

Malzemeler

 • 3 su bardağı su (750ml)
 • 1 bardak mercimek (200 g)
 • Böğürtlen (isteğiniz kadar ekleyebilirsiniz)
 • 3 yemek kaşığı süt (45 ml)

Yapılış

 1. Bir tencerede bir miktar su kaynatın. Su kaynadığında mercimeği ilave edin ve mercimekler yumuşayıncaya kadar kaynatın. Bittiğinde soğumaya bırakın.
 2. Böğürtlenleri yıkayın ve süzdüğünüz mercimek ile birlikte bir blendera koyun. Su ve 3 yemek kaşığı süt ekleyin ve blender ile karıştırın.
 3. İsterseniz, biraz şeker de ekleyebilirsiniz. İçeceğinizi bir süzgeçten geçirin ve keyifle için.
 4. Trombosit sayınızı artırmak için günde 3 bardak için.

Bu yazıyı da okumanızı öneririz: Yeşil Mercimek ve 8 Dikkat Çekici Faydası

4. Papaya yaprağı da trombosit seviyenizi yükseltmekte gayet iyidir

Papaya yapraklarının güçlü bir küratif yeteneği vardır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve trombosit sayınızı arttırmanıza yardımcı olacak bir etki yaratması için aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz:

Malzemeler

 • Taze papaya yaprakları (dilediğiniz kadar)
 • 1 su bardağı su (250 ml)
 • Bal veya şeker (tercihinize göre)

Talimatlar

 1. Papaya yapraklarını yıkayın ve suyla dolu bir tencereye koyup orta ateşte kaynatın.
 2. Tenceredeki su yarıya indirene kadar kaynatın sonra istediğiniz kadar şeker veya bal ekleyin.
 3. Soğumaya bırakın ve soğuduktan sonra 2 veya 3 yemek kaşığı için.
 4. Etki etmesinin bir başka yolu, yaprakları yıkayın ve yıkadığınız yaprakları bir motor veya havanda ezin. Bir süzgeçte biraz su ile biraz macun ile karıştırdıktan sonra tüketin.
papaya yaprakları trombosit

Kanınızda bulunan trombositler vücutta çeşitli işlevlere sahiptir. Yaralardan dolayı oluşan kanamayı durdurmaya, hasar gören kan damarlarını onarmaya, kan akışkanlığını hızlandırmaya ve bulaşıcı hastalıkları tanımlamaya yardımcı olurlar. Kandaki trombositler, enfeksiyöz hücreleriyle anında bağışıklık sistemi hücrelerine uyarı gönderebilirler.

Kan seviyeniz normalden düşükse, öğünlerinizi değiştirmek ve bu sağlıklı 4 ev yapımı ilacı denemek için zaman kaybetmeyin. Sadece birkaç gün içinde trombosit seviyenizi artacak ve kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Doktorunuzdan haftalık muayene almayı ve trombosit seviyenizi normale döndürmek için sık sık kan tahlilleri yaptırmayı unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hernáez Á, Lassale C, Castro-Barquero S, Ros E, Tresserra-Rimbau A, Castañer O, Pintó X, Vázquez-Ruiz Z, Sorlí JV, Salas-Salvadó J, Lapetra J, Gómez-Gracia E, Alonso-Gómez ÁM, Fiol M, Serra-Majem L, Sacanella E, Razquin C, Corella D, Guasch-Ferré M, Cofán M, Estruch R. Mediterranean Diet Maintained Platelet Count within a Healthy Range and Decreased Thrombocytopenia-Related Mortality Risk: A Randomized Controlled Trial. Nutrients. 2021 Feb 8;13(2):559.
 • Kumar M, Tomar M, Amarowicz R, Saurabh V, Nair MS, Maheshwari C, Sasi M, Prajapati U, Hasan M, Singh S, Changan S, Prajapat RK, Berwal MK, Satankar V. Guava (Psidium guajava L.) Leaves: Nutritional Composition, Phytochemical Profile, and Health-Promoting Bioactivities. Foods. 2021 Apr 1;10(4):752.
 • McEwen BJ. The influence of diet and nutrients on platelet function. Semin Thromb Hemost. 2014 Mar;40(2):214-26.
 • Mohamed Sadek K. Antioxidant and immunostimulant effect of carica papaya linn. Aqueous extract in acrylamide intoxicated rats. Acta Inform Med. 2012 Sep;20(3):180-5.
 • Podbielski FJ, Bridenstine RT, Vesselinovitch D, Wissler RW. Plasma platelet factor 4 response in rhesus monkeys fed coconut oil. Appl Pathol. 1989;7(4):241-8.
 • Rojas-Garbanzo C, Rodríguez L, Pérez AM, Mayorga-Gross AL, Vásquez-Chaves V, Fuentes E, Palomo I. Anti-platelet activity and chemical characterization by UPLC-DAD-ESI-QTOF-MS of the main polyphenols in extracts from Psidium leaves and fruits. Food Res Int. 2021 Mar;141:110070.
 • Wang, J. P., Hsu, M. F., & Teng, C. M. Antiplatelet effect of capsaicin. Thrombosis research. 1984. 36(6), 497-507.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.