Turp Yaprakları: Faydaları ve Kullanma Yöntemleri

13 Aralık, 2020
Bir daha turp aldığınızda yapraklarını atmayın. Onları herhangi bir yeşil yapraklı sebze gibi hazırlayabilirsiniz ancak aynı zamanda sağlık açısından belli faydaları da olabilir. Bugün onların neler olduğunu keşfedin!  

Turp yaprakları mutfaktaki en popüler yiyeceklerden biri değildir. Ancak tüm faydalarını bilseydiniz onu kesinlikle beslenme programınıza dahil ederdiniz. Bunun yanında ölçülü lezzetleri sayesinde herhangi bir salata veya yemekle iyi bir kombin oluşturabilirler.

Bu bitkiyi kullandığınızda yaptığınız ilk şey yapraklarını kesmektir. Ancak onlar sağlığınız açısından olumlu etkiye sahip olabilecek besin bileşenleri içerirler. Hala onları deneme konusunda isteksizseniz, size özelliklerinden ve onları nasıl tüketebileceğinizden bahsedeceğiz.

Bunları bilmek fikrinizi değiştirebilir!

Turp yaprakları: Faydaları nelerdir?

Gerçeği söylemek gerekirse turp yapraklarının özellikleriyle ilgili yapılmış çok fazla çalışma yoktur. Ancak popüler kültürde turp, ateş, boğaz ağrısı, safra bozuklukları ve enflamasyon gibi belli hafif durumları iyileştirmek için bir destekleyici olarak uzun süredir kullanılıyor. Aşağıda turpun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

adam avuç turplar

Beslenme programınızı takviye etmeye yardımcı olurlar

Düşük kalorili içeriği nedeniyle faydalarını maksimum düzeye çıkarmak için turp yapraklarını herhangi bir beslenme programına dahil edebilirsiniz. Hatta onları kıvırcık lahana veya diğer bazı yeşil yapraklı sebzelerle salatalarda bir araya getirebilir ve keyiflerini çıkarabilirsiniz.

Yeri gelmişken ‘Illinois University Extension’dan’ çıkan bir yayında çok çeşitli sebzelerin besin bileşenleri detaylı bir şekilde anlatılır. Bu yayında, yarım kase turpun yaklaşık 12 kalori olduğu ve hemen hemen hiç yağ içermediği belirtilir.

Okuyun: Ebeveynlerin Yaptığı Beslenme Hataları

Turp yaprakları sindirim sağlığına katkı sağlar

Turp yaprakları sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Bilimsel kanıtlar, turp yapraklarının etkilerini kanıtlama konusunda yetersiz kalmasına rağmen hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalarda, bu faydanın turp yapraklarının lif içeriğinden kaynaklanabileceğinden bahsedilir.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve Tarım Örgütünde (Food and Agricultural Organization of The United States) yayınlanan bir araştırmada bitkinin bu bölümünü tüketmenin mide ve bağırsak fonksiyonlarını ve yağ metabolizmasını iyileştirebileceği belirtilir.

Diyabet üzerinde etkileri olabilir

Diyabet, kan şekeri düzeylerinin normal parametrelerin üzerinde artış gösterdiği bir hastalıktır. Bu durum dünya nüfusunda oldukça yaygındır ve pankreasın düşük insülin üretmesinden veya pankreasın aksiyonuna karşı doku direnci olmasından kaynaklanır.

‘Nutrients’ dergisinde yayınlanan bir incelemeye göre, turpun tüm kısımlarının anti-diyabetik özelliklere sahip olduğu görülmektedir. Turp yapraklarına gelince, onlar bağırsak tarafından gerçekleştirilen glikoz emilimini azaltabilirler. Ancak bu etkilerle ilgili daha fazla klinik çalışma yapılması gereklidir.

Bunu da okuyun: Diyabeti Olan İnsanlar Neden Ağız Kuruluğu Yaşar?

Faydalarından yararlanmak için turp yaprakları nasıl kullanılır?

Turp yemenin en yaygın yolu, dilimlemek ve sonra çiğ bir şekilde yemektir. Ancak turp yapraklarını farklı yemeklerde kullanabilirsiniz ve onları herhangi bir yeşil yapraklı sebze gibi hazırlayabilirsiniz. Turp yapraklarını kullanarak hazırlayabileceğiniz bazı yiyecekler şunlardır:

  • Salatalar: Marul veya ıspanak gibi turp yapraklarını da herhangi bir salataya ekleyebilirsiniz.
  • Çorbalar: Turp yapraklarını çorbada pişirebilir ve onu çorbada bulunan sebze çeşitlerinden biri haline getirebilirsiniz.
  • Milkshake: Bu içecekleri hazırlarken içine turp yapraklarından biraz ekleyebilirsiniz. Lezzetini etkilemeden besin değeri katacaklardır.
  • Omlet: Omlet yapmak kolaydır ve omletin çok hoş bir tadı vardır. Ispanaklı ve yumurtalı omlet hazırlar gibi hazırlayabilirsiniz. Sadece birinci malzemenin yani ıspanağın yerine turp yapraklarını kullanacaksınız.
  • Sote: Diğer sebzelerle birlikte tavada soteleyebilirsiniz. Sadece tuza ve sevdiğiniz baharatlara ihtiyacınız olacak.
turplar turp dilimleri

Kontraendikasyonları ve yan etkileri

Turp yapraklarının tüketimi neredeyse her zaman güvenli olarak kabul edilir. Ancak büyük miktarda tüketildiğinde mideyi tahriş edebilir. Ayrıca çok yaygın olmasa da bazı insanların bu gıdaya alerjisi olabilir.

Aynı zamanda hamile veya emziren kadınlar turp tüketirken özellikle dikkatli olmalıdırlar. Bunun nedeni turpun bu dönemdeki etkileri hakkında yeterli bilgi bulunmamasıdır.

Üstelik kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olduğundan hipoglisemi sorunu olan insanlar aşırı tüketiminden kaçınmalıdırlar. Eğer safra taşı sorununuz varsa turp yaprakları yeme konusunda tedbirli olmalısınız. Bunun nedeni, bu gıdanın safra akışını artırması ve bu eylemin, taşların blokajı nedeniyle ani ağrıya yol açabilecek olmasıdır.

Son olarak bu bitkinin ölçülü miktarda kullanımının herhangi bir yan etkisi olmadığını unutmayın. Bu nedenle herhangi bir sorun olmadan beslenme programınıza dahil edebilir ve faydalarını test edebilirsiniz. Herhangi bir belirtiniz varsa en iyisi doktora gitmektir.

  • Banihani S. A. (2017). Radish (Raphanus sativus) and Diabetes. Nutrients9(9), 1014. https://doi.org/10.3390/nu9091014
  • University of Illinois Extension. Watch Your Garden Grow. Recuperado el 26 de agosto de 2020. https://web.extension.illinois.edu/veggies/radish.cfm
  • Rolón Riquelme, Olga Yolanda. “Efecto de la dieta macrobiótica como prevención del desarrollo de cánceres del aparato digestivo.” (2018).
  • Soliveres Higuera, Irene. “Dieta vegetariana y vegana durante el embarazo y la lactancia materna.” (2017).
  • Jang, H. S., Ahn, J. M., Ku, K. H., Rhee, S. J., Kang, S. K., & Choi, J. H. (2008). Effect of radish leaves powder on the gastrointestinal function and fecal triglyceride, and sterol excretion in rats fed a hypercholesterolemic diet. Journal of the Korean Society of Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.3746/jkfn.2008.37.10.1258