Uçucu Yağlar Kullanılarak Anksiyete Nasıl Kontrol Edilir

Anksiyeteden mi muzdaripsiniz? Anksiyetenizi azaltmak ve kontrol altında tutmak için bu uçucu yağları farklı şekillerde kullanın.
Uçucu Yağlar Kullanılarak Anksiyete Nasıl Kontrol Edilir

Son Güncelleme: 24 Temmuz, 2020

Belki de anksiyeteyi yan etkilere neden olan ilaçlar almak haricinde bir şekilde nasıl kontrol edebileceğinizi merak etmişsinizdir. Nihayetinde, bu yan etkiler sıklıkla yorgunluk, uyuşukluk ve apati (duyumsamazlık) gibi şeyleri içerir. Neyse ki, bugün anksiyeteyi kontrol etmek için uçucu yağlar kullanan doğal bir alternatif keşfedeceksiniz.

Çeşitli birinci basamak tedavi makaleleri dört tıbbi ziyaretten birinin anksiyete ile ilgili olduğunu gösterir. Bu son derece ciddidir. Bundan dolayı, bu yazımızda üç farklı uçucu yağ kullanarak anksiyeteyi nasıl azaltabileceğinizi keşfedeceksiniz.

Anksiyeteyi Uçucu Yağlar İle Nasıl Kontrol Edersiniz

1. Lavanta

Lavanta uçucu yağı.
Lavanta yağı sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri olan geleneksel bir uçucu yağdır.

Anksiyeteyi kontrol etmenin ilk yolu lavanta yağı kullanmaktır. Lavanta pek çok insanın sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri dolayısıyla tıbbi olarak değerlendirdiği bir bitkidir.

Peki bu yağı anksiyeteyi kontrol etmek için nasıl kullanabilirsiniz? Bu uçucu yağdan birkaç damlayı bir buhurdanlığa koyarak ya da hafif bir masaj için kullanarak. Bunu yaparak aşağıdaki faydaları edinebilirsiniz:

 • Pozitif bir duygusal durumu teşvik eder.
 • Stres yüzünden ortaya çıkan yorgunluğu azaltır.
 • Düşmanlığı azaltır.
 • Uyum ve duygusal dengeyi destekler.

Anksiyeteden muzdarip olduğunuzda lavantanın etkilerini arttırmak için bir ipucu sıcak bir banyo yapmaktır. Bunu yapmak için suya bu uçucu yağdan birkaç damla koyun. Bu, anksiyetenizi kontrol altında tutmak için en azından iki haftada bir uygulamanız gereken ideal bir çözümdür.

2. Sardunya

Sardunya yağı çok iyi bilinmez. Ancak, lavanta gibi, bir anksiyete periyotu yaşayan herhangi biri için çok yararlı, iddia edilen faydalı özellikleri vardır.

Önceki durumda olduğu gibi bu yağı da aromasının tüm odaya yayılması ve size aromaterapinin tüm faydalarını sağlaması için bir buhurdanlığın içine atarak kullanabilirsiniz.

 • Anksiyete ve ajitasyonu azaltır.
 • Sinir sisteminizi dengeler.
 • Ruh halindeki ani değişimleri iyileştirir.
 • Gerginlik ve bitkinliği azaltır.

Sardunya yağını lavanta yağı ile karıştırabileceğinizi bilmek önemlidir. Bu şekilde etkilerini güçlendirecek ve faydalarını ikiye katlayacaksınız.

Anksiyeteyi bu karışımla nasıl kontrol edebilirsiniz?

Burada ufak bir hile var. Yağı buhurdanlığa koymanın yanında: yağ ile nazik bir ayak masajı yapabilir, ya da vücudunuzun ihtiyaç duyduğunuz diğer bölgelerine masaj yapabilirsiniz.

3. Ylang Ylang

Ylang ylang uçucu yağı.
Bu kıyasla o kadar iyi bilinmese de, pek çok insan bu çiçeğin anksiyeteyi sakinleştirebileceğini iddia eder.

Eğer anksiyeteyi diğer uçucu yağlar ile nasıl kontrol edebileceğinizi keşfetmek istiyorsanız ylang ylang kullanabilirsiniz, ki bu “çiçeklerin çiçeği” anlamına gelir. Ayrıca, çok iyi bilinmez ancak özellikleri anksiyeteyi azaltmak ve sakinleştirmek üzerinde şaşırtıcı bir etkiye sahip olabilir, çünkü:

 • Doğal bir antidepresandır.
 • Sinirsel gerginliği azaltmaya yardımcı olur.
 • Korku ve hayal kırıklıklarını kontrol etmeye yardımcı olur.
 • Benlik saygısını destekler.

Eğer yüksek bir anksiyete durumu deneyimliyorsanız buharını soluyabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey su kaynatmak ve içine bu uçucu yağdan birkaç damla eklemektir. Su kaynadığında başınızın üzerine bir havlu serip tencerenin üzerine eğilin ve ylang-ylang buharını soluyun.

Anksiyeteyi Kontrol Etmek İçin Diğer İpuçları

Bahsettiğimiz uçucu yağları kullanmanın yanı sıra, diğer aksiyonlar almanız da önemlidir. Örneğin, istediğiniz uçucu yağı bir buhurdanlığa koyup beş ya da on dakika boyunca meditasyon yapabilirsiniz. Bu şekilde çok daha fazla rahatlayabilirsiniz.

Ayrıca fiziksel egzersizin önemini de vurgulamamız gerekir. Eğer koşmayı sevmiyorsanız yoga yapabilirsiniz. Bu anksiyeteyi azaltıp iyiliğinizi arttıran çok pozitif bir aktivitedir.

Bunların hepsinin yanı sıra, bir psikologa gitmek de bu tip durumlarda şüphesiz çok gereklidir.

Bu doğal çözümlerle anksiyetenizi nasıl kontrol edebileceğinizi öğrendiğinizi umuyoruz. Benzer şekilde, size profesyonel terapiye gitmenizi de öneriyoruz, çünkü bu anksiyetenizin nedenini anlamanız ve azaltılması için gereken araçları öğrenmeniz için size yardımcı olacaktır. Uçucu yağların yardımı ile birlikte bu, iyiliğinizi büyük ölçüde arttıracaktır.

İlginizi çekebilir ...
Anksiyete ile Başa Çıkmanın On Beş Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Anksiyete ile Başa Çıkmanın On Beş Yolu

Yüksek bir stres seviyesi sağlığınız için tehlikeli olabilir. İyi haber şu ki, anksiyete ile başa çıkmanın yolları var. Bugünün makalesini kaçırmay... • Avello Lorca, Marcia, Fernández Rocca, Pola, Faundez Curiante, Benjamín, Zagal Montecinos, Ana María, Gordon Martí, Jenny, & Valenzuela Zambrano, Bárbara. (2011). Fitoaromaterapia como complemento para mejorar la salud laboral. Revista Cubana de Plantas Medicinales16(3), 279-295. Recuperado en 25 de febrero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1028-47962011000300008&lng=es&tlng=es.
 • Fajardo Hurtado, L. Y. (2018). Efecto de los aceites esenciales en los síntomas emocionales de la ansiedad, depresión y estrés una revisión literaria.
 • Gnatta, Juliana Rizzo, Dornellas, Eliane Vasconcellos, & Silva, Maria Júlia Paes da. (2011). O uso da aromaterapia no alívo da ansiedade. Acta Paulista de Enfermagem24(2), 257-263. https://dx.doi.org/10.1590/S0103-21002011000200016
 • Gnatta, Juliana Rizzo, Piason, Patricia Petrone, Lopes, Cristiane de Lion Botero Couto, Rogenski, Noemi Marisa Brunet, & Silva, Maria Júlia Paes da. (2014). Aromatherapy with ylang ylang for anxiety and self-esteem: a pilot study. Revista da Escola de Enfermagem da USP48(3), 492-499. https://dx.doi.org/10.1590/S0080-623420140000300015