Uzun Süre Evde Kaldıktan Sonra Koşmak İçin İpuçları

Bu kadar uzun süre evde kaldıktan sonra koşmaya geri dönmek için sınırlarınızı kabul etmek ve kendinizi fazla zorlamamak önemlidir. Her şey sakatlanma riskini en aza indirmekle ilgilidir. İşte birkaç ipucu!
Uzun Süre Evde Kaldıktan Sonra Koşmak İçin İpuçları

Son Güncelleme: 18 Eylül, 2021

İçinde bulunduğumuz durum, birçok ülkenin evde kalma gereğini ilan etmesine neden oldu ve bu nedenle koşma gibi günlük aktivitelere devam etmek zor hale geldi.

İzolasyon süresi ülkeye göre değişiklik göstermiştir. Bazılarında, insanlar bazı fiziksel aktiviteleri yapmak için tekrar dışarı çıkabildiler. Sorun şu ki, evde kaldıktan ve uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra koşu yapmak vücut için zorlu ve hatta çok agresif olabilir.

Ayrıca, birçok kişi ilk kez bir fitness planı olarak koşmayı seçiyor. Bunun nedeni ya spor salonlarının kapalı kalmaya devam etmesi ya da koşunun spora geri dönmenin iyi bir yolu gibi görünmesidir. Bu yazımızda, bu kadar uzun süre evde kaldıktan sonra koşmak için size bazı ipuçları vereceğiz.

Bu kadar uzun süre evde kaldıktan sonra ne zaman ve nasıl koşmalı?

Koşan bir kadın.
Bazı günlük aktiviteler uzun bir süre evlerde kapalı kaldıktan sonra tekrar uygulanmaya başlandı, koşu da bunlardan biridir.

Dikkate alınması gereken en önemli şey, güvenlik önlemlerinin yerden yere değişmesidir. Bazı ülkeler dışarı çıkmak ve egzersiz yapmak için zaman aralıkları belirlemiştir.

Örneğin, bazı ülkelerde sabah 6’dan 10.00’a kadar ve akşam 8’den 23’e kadar açık havada antrenman yapılabilir. Ayrıca, insanlar kendi başlarına ve evlerinden belirli bir miktardan daha az bir mesafede uzaklaşabilirler.

Maalesef pandemi devam ediyor ve bu nedenle insanlar sosyal mesafe ve maske gibi önleyici tedbirlere uymaya devam etmek zorunda.

Koşu için faydalı ipuçları

Koşuya çıkmadan önce, bu kadar uzun süre evde kalmak zorunda kalmadan önceki fiziksel formunuzu koruyamamış olmanın normal olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle yavaş yavaş başlamalı ve ilk birkaç gün aşırıya kaçmamalısınız.

Yetkililer hala sınırlı fiziksel mesafe öneriyorlar ve bu nedenle bazı yerlerde parklar hala kapalı. Bu nedenle, koşuya çıkmadan önce bir rota planlamak isteyebilirsiniz. Sakatlanmaları önlemek için önceden evde ısınmak da önemlidir.

Koşmaya başladığınızda yavaşça başlamak en iyisidir, bu nedenle yaklaşık on dakika hafif bir koşu yapmayı deneyin. Bölgeye bağlı olarak birçok insanla veya sadece birkaç kişiyle karşılaşabilirsiniz.

Diğer insanlarla aranızda güvenli bir mesafe bırakın. Genel olarak, mesafe yaklaşık 9-10 metre olmalıdır.

Ayrıca, birini geçmek zor olabilir, bu yüzden kendinizi o kişiye paralel konumlandırın ve mümkün olduğunca önerilen mesafeyi korumaya çalışın.

Akılda tutulması gerekenler

Yorgun bir kadın.
Bir süredir fiziksel olarak aktif değilseniz, ilk gün aşırıya kaçmadan yavaş yavaş başlamak önemlidir.

Sınırlarınızı bilin ve onlara göre sağlıklı bir tempo sürdürün. Koşmaya alışık olmayanlar ilk günden itibaren aşırıya kaçmadan, hafifçe koşmaya başlamalıdır. Aynısı, uzun süredir fiziksel olarak aktif olmadıysanız da geçerlidir.

Her şeyden önce, dikkatli olun ve mümkün olduğunca sakatlanma riskinden kaçının.

Ayrıca, koşmanın ara sıra yaptığınız bir şey değil, bir alışkanlık olduğunu unutmayın. Koşuya başlamadan ve koşuyu bitirdiğinizde kaslarınızı evde düzgün bir şekilde ısıtın ve esnetin.

Gerçekten de, karantina sona ermek üzere, hatta bazı bölgelerde artık tamamen ortadan kalktı; ancak güvende ve sağlıklı kalmanın sizin elinizde olduğunun farkında olmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Günde 1 Saat Koşmak Daha Uzun Yaşamanızı Sağlar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Günde 1 Saat Koşmak Daha Uzun Yaşamanızı Sağlar

Günde 1 saat koşmak gerçekten yaşamanızı iyileştirebilir ve ömrünüzü uzatabilir. O zaman ne bekliyorsunuz? Hadi dışarı çıkın ve koşmaya başlayın!



  • García, M. (3 mayo 2020). Los consejos para salir a correr que no verás publicados en el BOE. Retrieved May 5, 2020, from https://www.elmundo.es/ciencia-y-salud/salud/2020/05/03/5ead8afdfc6c83837d8b4607.html
  • Lee DC, Pate RR, Lavie CJ, Sui X, Church TS, Blair SN. Leisure-time running reduces all-cause and cardiovascular mortality risk [published correction appears in J Am Coll Cardiol. 2014 Oct 7;64(14):1537]. J Am Coll Cardiol. 2014;64(5):472‐481. doi:10.1016/j.jacc.2014.04.058
  • Warburton DE, Nicol CW, Bredin SS. Health benefits of physical activity: the evidence. CMAJ. 2006;174(6):801‐809. doi:10.1503/cmaj.051351

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.