Vajinal Maya Enfeksiyonları: Nedenleri ve Çözümleri

Vajinal maya enfeksiyonlarının iyileşmesini hızlandırmak için mantar önleyici özellikler olan bazı doğal çözümler deneyebilirsiniz. Bunlar Candida albicans mantarının büyümesini durdurmaya yardım edebilirler.
Vajinal Maya Enfeksiyonları: Nedenleri ve Çözümleri

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vajinal maya enfeksiyonları genellikle Candida albicans mantarının büyümesinden kaynaklanan yaygın durumlardır. Bu mikroorganizma doğal olarak vajinada yaşar, ancak belirli faktörler dolayısıyla çoğalabilir.

Bunun bir sonucu olarak enflamasyon, kaşıntı ve akıntı problemleri gibi semptomlar yaşayabilirsiniz. Buna ek olarak, bazen kötü bir kokuya ya da cinsel ilişki sırasında acıya da neden olabilir. Peki, bunun nedenleri nelerdir? Doğal çözümler ile tedavi edilebilir mi?

Bu yazımızda, bu soruları cevaplamak istiyoruz. Ayrıca bu durumun ana semptomlarından ve durumu engelleyebilmek için bazı ipuçlarından da bahsedeceğiz.

Okumaya devam edin!

Maya Enfeksiyonlarının Nedenleri

Candida albicans molekülleri.

Doğal olarak vajinada yaşayan pek çok mikroorganizma vardır. Candida mantarı bunlardan biridir. Normal bir durumda, Lactobacillus bakterisi rahatsızlıkları engellemek için bu mantarların büyümesini kontrol altında tutmaya yardım eder.

Ancak, bir dengesizlik bulunduğunda, maya aşırı bir şekilde büyümeyi başarır ve bir enfeksiyon üretir. Bu, şu durumların bir sonucu olabilir:

 • Uzun bir süre boyunca antibiyotik almak
 • Hamilelik ve hormonal değişiklikler
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Kontrol edilmeyen diyabet
 • Kötü yeme alışkanlıkları
 • Stres ve insomnia

Eğer vajinal maya enfeksiyonları tekrarlarsa ya da düzenli tedavi sonrasında yok olmazlarsa nedenleri Candida mantarı olmayabilir. Bu durumlarda, doktora gitmek ve testler yaptırmak önemlidir.

Semptomları

Hastalığın seyrine bağlı olarak, maya enfeksiyonlarının farklı semptomları vardır. Eğer hafif bir enfeksiyonsa sadece kaşıntı hissedebilir ya da akıntıda değişiklikler fark edebilirsiniz. Ancak, eğer durum kötüleşirse şunları da deneyimleyebilirsiniz:

 • Vajinanın etrafında şişkinlik
 • Cinsel ilişki sırasında acı
 • İdrar yaparken yanma
 • Ciltte kızarmalar
 • Kurdeşen
 • Topaklı, grimsi bir akıntı

Vajinal Maya Enfeksiyonları İle Savaşmak İçin Doğal Çözümler

Tüm maya enfeksiyonları farklıdır. Bundan dolayı, eğer birkaç gün boyunca rahatsız hissederseniz doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Bu durumun geleneksel tedavileri arasında klotrimazol ya da flukonazol gibi ilaçlar bulunmaktadır.

Ancak, daha hafif vakaları mantar önleyici ve antibakteriyel özellikleri olan bazı doğal çözümler ile tedavi edebilirsiniz. Bunlar reçete edilebilen çözümler kadar güçlü olmasalar da bazı semptomları tedavi edebilirler. Bunların herhangi birini biliyor musunuz?

Yoğurt

İki kase yoğurt.

Yoğurttaki probiyotikler Candida albicans  mantarının oluşturduğu maya enfeksiyonlarının tedavisini destekleyebilir. Bu canlı bakteriler, özellikle de Lactobacillus acidophilus vajinada sağlıklı bir ortam yaratmaya yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılır:

 • Öncelikle, şeker eklenmemiş yoğurtlar aldığınızdan emin olun. Şekerler mantarı besleyecektir.
 • Sonrasında yoğurdu vajinanın dışına uygulayın.
 • Ayrıca, günde bir porsiyon yoğurt yemek de size yardımcı olacaktır.

Borik Asit

Borik asit maya enfeksiyonlarını kontrol etmeye yardımcı olan antiseptik ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. 2009 yılında yapılan bir çalışma bunun vajinozisi tedavi etmeye yardımcı olabileceğini öne sürer.

Ancak, bunun büyük miktarlarda olduğunda agresif bir madde olduğunu bilmek de önemlidir. Gerçekten de, böbrek hasarına, akut dolaşım sistemi yetmezliğine ve hatta ölüme bile neden olabilir. Bundan dolayı bu maddeyi çatlamış ciltte kullanmamalısınız, ve oral olarak alamazsınız.

Nasıl kullanılır:

 • Maya enfeksiyonlarını tedavi etmek için, bir çay kaşığı borik asidi bir kova suda çözündürün.
 • Sonrasında, rahatsızlığı minimuma indirmek için bu karışımı vulva bölgesine uygulayın.

Dikkat:  Bu yöntemi hamilelik sırasında uygulamayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Bir kavanoz Hindistan cevizi yağı.

Hindistan cevizi yağ mantar önleyici özelliklere sahip bir malzemedir, bu da Candida albicans mantarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bundan dolayı, bunu düzenli olarak kullanmak maya enfeksiyonlarını tedavi edebilir.

Nasıl kullanılır:

 • Öncelikle saf, %100 organik Hindistan cevizi yağı alın.
 • Sonrasında etkilenen bölgeye uygulayın.
 • Bir ilerleme hissedene kadar her gün kullanın.

Sarımsak

Şüphesiz ki, sarımsak enfeksiyonlara karşı hala en iyi doğal çözümlerden bir tanesidir. Bir laboratuvar çalışmasının sonuçlarına göre, sarımsak hala  Candida albicans  mantarını kontrol etmek için etkili bir çözüm olabilir. Ancak, bu etkileri onaylamak için daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Nasıl kullanılır:

 • Özelliklerinden yararlanabilmek için her gün çiğ sarımsak tüketin.
 • Ayrıca sarımsağı dışarıdan da kullanabilirsin. Bir diş sarımsağı ezin, sıcak suya koyun ve soğumasına izin verin. Sonra karışımı süzüm ve sıvıyı bölgeye uygulayın.

Dikkat: Asla, herhangi bir şart altında, vajinanıza sarımsak sokmamalısınız. Bunu yaparsanız yanma ve acı yaşayabilirsiniz.

Vahşi Mercanköşk Yağı

Vahşi mercanköşk yağı.

Vahşi mercanköşk yağı (Origanum vulgaretimol ve karvakrol olarak bilinen iki güçlü mantar önleyici içerir. Bu maddeler Candida albicans büyümesinin büyümesini durdurmaya ya da yavaşlatmaya yardımcı olur. Bundan dolayı, bu çözüm vajinal maya enfeksiyonları tedavisine yardımcı olur.

Nasıl kullanılır:

 • Öncelikle Hindistan cevizi yağına üç damla vahşi mercanköşk yağı ekleyin.
 • Sonrasında vajinanın dışına, vulva bölgesine hafif bir masaj ile uygulayın.

Dikkat:  Yağı seyretilmemiş halde uygulamaktan kaçının. Ayrıca, vajinanın içerisine uygulamayın. Esansiyel yağları ağızdan almamanız gerektiğini unutmayın.

Maya Enfeksiyonlarını Tedavi Etmek İle İlgili Son Düşünceler

Son olarak, bu doğal çözümlerin etkinliği değişiklik gösterir. Kanıtları çoğunlukla anekdotlara bağlıdır. Diğer yandan, bunları düzenli olarak kullanmak semptomlarınızı birkaç gün içerisinde tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ancak, eğer rahatsızlığınız daha kötü hale gelirse, doktorunuzu görmek en iyisidir.

Enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak, reçeteli ilaçlara ihtiyacınız olabilir. Diğer koşulları elemek için başka testlere ihtiyacınız olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Blostein, F., Levin-Sparenberg, E., Wagner, J., & Foxman, B. (2017). Recurrent vulvovaginal candidiasis. Annals of Epidemiology. https://doi.org/10.1016/j.annepidem.2017.08.010
 • Falagas, ME, Betsi, GI, y Athanasiou, S. (2006). Probióticos para la prevención de la candidiasis vulvovaginal recurrente: una revisión. Diario de la quimioterapia antimicrobiana. https://doi.org/10.1093/jac/dkl246
 • Xie, HY, Feng, D., Wei, DM, Chen, H., Mei, L., Wang, X., y Fang, F. (2013). Probióticos para la candidiasis vulvovaginal en mujeres no embarazadas. Base de Datos Cochrane de Revisiones Sistemáticas. https://doi.org/10.1002/14651858.CD010496
 • Darvishi, M., Jahdi, F., Hamzegardeshi, Z., Goodarzi, S. y Vahedi, M. (2015). La comparación de la crema vaginal de mezclar yogurt, miel y clotrimazol en los síntomas de la candidiasis vaginal. Revista mundial de ciencias de la salud , 7 (6), 108-116. https://doi.org/10.5539/gjhs.v7n6p108
 • Reichman, O., Akins, R., & Sobel, J. D. (2009). Boric acid addition to suppressive antimicrobial therapy for recurrent bacterial vaginosis. Sexually Transmitted Diseases. https://doi.org/10.1097/OLQ.0b013e3181b08456
 • Ogbolu, D. O., Oni, A. A., Daini, O. A., & Oloko, A. P. (2007). In Vitro Antimicrobial Properties of Coconut Oil on Candida Species in Ibadan, Nigeria. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2006.1209
 • Nguyen, V. T. A., Le, T. D., Phan, H. N., & Tran, L. B. (2017). Antibacterial Activity of Free Fatty Acids from Hydrolyzed Virgin Coconut Oil Using Lipase from Candida rugosa. Journal of Lipids. https://doi.org/10.1155/2017/7170162
 • Shuford, J. A., Steckelberg, J. M., & Patel, R. (2005). Effects of fresh garlic extract on Candida albicans biofilms [1]. Antimicrobial Agents and Chemotherapy. https://doi.org/10.1128/AAC.49.1.473.2005
 • Lemar, K. M., Turner, M. P., & Lloyd, D. (2002). Garlic (Allium sativum) as an anti-Candida agent: A comparison of the efficacy of fresh garlic and freeze-dried extracts. Journal of Applied Microbiology. https://doi.org/10.1046/j.1365-2672.2002.01707.x
 • Manohar, V., Ingram, C., Gray, J., Talpur, N. A., Echard, B. W., Bagchi, D., & Preuss, H. G. (2001). Antifungal activities of origanum oil against Candida albicans. Molecular and Cellular Biochemistry. https://doi.org/10.1023/A:1013311632207

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.