Varis Ağrısını Dindirmek İçin Öneriler

Yorgun bacaklar, basınç hissi, kramplar, yanma, ağrı… Varisli damarlar, hayat kalitenizi ciddi oranda azaltabilecek bir sorundur. Kadınların %50’sinde, ister hafif, örümcek ağı görünümlü olsun ister ciddi miktarda ağrıyan ve rahatsız edici belirgin ve irileşmiş olsun, varisli damar görülmektedir. Peki varisli damarların ağrılarını dindirmek için ne yapabilirsiniz?

En yaygın varis tedavi yöntemi ameliyattı. Ardından lazer daha çok tercih edilen bir yöntem haline geldi ancak bu çözümler varislerin tekrar oluşmayacağı anlamına gelmiyor. Dolaşım kaynaklı bir sorun olduğunda, varislerin tekrar oluşması mümkündür. Genleriniz, masabaşı yaşam tarzı ve beslenme tercihleri, varislerin ortaya çıkmasının ana nedenlerindendir. Bu yazımızda size varis ağrısını basit ve ekonomik bir şekilde nasıl geçirip, yaşam kalitenizi arttırabileceğinizi anlatacağız.

1. Beslenme düzeninizi değiştirin

apples

 • Bacaklarınızı rahatlatmak ve üstünüzdeki ağırlık hissinden kurtulmak için, her şeyden önce beslenme düzeninizi değiştirmelisiniz. Tuz, konserve yiyecekler, tuzlanmış yiyecekler, turşular, mezeler ve kırmızı etten uzak durun… Tüm bu yiyecekler su birikmesine neden olacaktır ve sıvı birikmesi ağrılarınızı daha kötü bir hale getirir.
 • Lif tüketimi varislerin etkisini azaltmak için çok önemlidir. Yapılan çalışmalara göre, lif eksikliği karın bölgesindeki baskıyı arttırıyor ve venöz yetersizliğine neden oluyor. bu da varisli damar veya hemoroid oluşumuna yol açıyor.
 • En sık verilen öğüt, meyve, sebze ve tam tahıl açısından zengin bir beslenme düzenine geçmektir. Bunların hepsi bağırsak yolunuza destek olacaktır. Özellikle flavanoid içeren meyveler önerilmektedir: portakal, limon, elma, kiraz, yabanmersini, kızılcık…
 • Günde en az iki litre su için.

2. Şifalı bitkiler

ginkgo-biloba-Javier-Corbo

Varisli damar yanmasını azaltmak için Gingko Biloba önerilmektedir.

 • Bacaklardaki varislerden kaynaklanan ağrıları dindirip, ağırlık hissini gidermek için “venotonik ” denen şifalı bitkilere başvurulmaktadır. Bunlar kılcal damarların genişlemesini önleyen ve direncinizi arttıran doğal kaynaklardır.
 • Ayrıca, şişliği azaltan ve antioksidan etkisi olan anti-enflamatuvar bitkilerdir.
 • Bu durumda kullanabileceğiniz bitkiler: hamamelis yaprakları, kırmızı asma yaprağı ve Gingko Biloba. Bu bitkileri aktarlarda veya doğal ürünler satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Bizim önerimiz, bu bitkileri istikrarlı bir şekilde, her gün kullanmanız. Ayrıca bu bitkilerden yapılmış krem veya jeller de bulabilirsiniz. Ağırlık hissini azaltmak için bu ürünlerle masaj yapabilirsiniz. Bunlar da çok etkilidir.

3. Hint at kestanesinin faydaları

Indian-horse-chestnut1

 • Hint at kestanesi en etkili varis tedavilerinden birisidir. İçerisinde “eskin” adı verilen, kan akışını düzelten bir madde bulunmaktadır. Bu maddenin, şişliği azalttığını ve sıvı birikmesini önlediğini gösteren pek çok çalışma bulunmaktadır.
 • Ağrıyı, ağırlığı ve krampları azaltır. Bacaklarınızdaki örümcek ağlarını tedavi etmekte etkili olduğu kadar ülser ve hemoroid tedavisinde de etkilidir.
 • Hint at kestanesini aktarlardan veya doğal ürün satan yerlerden kapsül olarak alabilirsiniz. Bir tane kahvaltıda ve bir tane akşam yemeğinden önce olmak üzere, günde 2 adet 400 mg almanız önerilyor. Bu sayede krampları önleyip varisli bölgelerdeki gece ağrılarını azaltabilirsiniz.

4. Varis ağrısını azaltmak için diğer öneriler

bike-2

 • Eve döndüğünüzde, 10 dakikanızı dinlenmeye ayırın ve ayaklarınızı havaya kaldırarak kanepeye uzanın. Altınıza bir yastık alıp ayaklarınızı duvara da dayayabilirsiniz. Bu şekilde şişlikleri azaltabilirsiniz.
 • Varisli damar basıncını azaltmak için Aloe vera da çok önerilmektedir. Aloe vera bitkisinin içindeki jel ile masaj yapabilirsiniz. Ferahlatıcı ve dinlendirici bir etkisi olacakıtır.
 • Yattığınızda, bacaklarınız bedeninizin geri kalanından azıcık yukarıda olmalıdır. En rahat pozisyonu elde edebilmek için bir yastık yeterli olacaktır.
 • Tansiyon ölçümü de çoğunlukla ağrıyı etkili bir şekilde hafifletir.
 • Masa başında, hareketsiz geçen bir hayattan sakının. Sık sık hareket edin. Eğer masabaşı bir işiniz varsa, elinize geçen tüm fırsatları hareket etmek veya yürümek için değerlendirin. Eve döndüğünüzde, 20 dakika yürüyüş yapın. Bisiklete binmek de oldukça faydalı olacaktır.
 • Bacaklarınızdaki dolaşımı zorlaştıracak, aşırı sıkı kıyafetler giymemeye çalışın.
 • Isı ve soğukluk uygulamak da oldukça etkilidir. Sıcak bir bezi sorunlu bölgenin üzerine yerleştirip, varisli damara basınç uygulayın. Ardından aynı şeyi soğuk su ile ıslatılmış bir bezle yapın. Bu ısı değişimi hem bacaklardaki dolaşımın düzelmesini sağlar hem de rahatlatıcı ve etkilidir.