Varis Ağrısı İçin İyileştirici Öneriler

Varis Ağrısı İçin İyileştirici Öneriler
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 09 Ekim, 2018

Yorgun bacaklar, basınç hissi, kramplar, yanma, ağrı… Varisli damarlar, hayat kalitenizi ciddi oranda azaltabilir.  Peki, varis ağrısı için verebileceğimiz iyileştirici öneriler neler olabilir? 

Kadınların yüzde 50’sinde, ister hafif, örümcek ağı görünümlü olsun ister ciddi miktarda ağrılı, rahatsız edici belirgin ve irileşmiş olsun, varisli damar sorununa rastlanır.

Varis ağrısı için en yaygın tedavi yöntemi ameliyattı. Günümüzde lazer daha çok tercih edilen bir yöntem haline geldi. Ancak bu çözümler varislerin tekrar oluşmayacağı anlamına gelmiyor.

Varis ağrısı, dolaşım kaynaklı bir sorun olduğunda, varislerin tekrar oluşması mümkün. Genleriniz, hareketsiz yaşam tarzı ve beslenme tercihleri, varislerin ortaya çıkmasının ana nedenlerindendir.

Bu yazıda size varis ağrısından basit ve ekonomik bir şekilde nasıl kurtulup, yaşam kalitenizi artırabileceğinizi anlatacağız.

1. Beslenme düzeninizi değiştirin

tahta masa elmalar sonbahar
 • Bacaklarınızı rahatlatmak ve üstünüzdeki ağırlık hissinden kurtulmak için her şeyden önce beslenme düzeninizi değiştirmelisiniz.
 • Tuzdan, konserve yiyeceklerden, tuzlanmış yiyeceklerden, turşulardan, mezelerden ve kırmızı etten uzak durun. Bu yiyecekler sıvı birikmesine neden olur. Sıvı birikmesi ağrılarınızı daha kötü hale getirir.
 • Lif tüketimi varislerin etkisini azaltmak için çok önemlidir. Yapılan çalışmalara göre, lif eksikliği karın bölgesindeki baskıyı artırıyor ve venöz yetersizliğine neden oluyor. Bu da varisli damar veya hemoroid oluşumuna yol açıyor.
 • En sık verilen öğüt, meyve, sebze ve tam tahıl açısından zengin bir beslenme düzenine geçmektir. Bunların hepsi bağırsak yolunuza destek olacaktır. Özellikle flavanoid içeren portakal, limon, elma, kiraz, yabanmersini, kızılcık meyveler önerilir.
 • Günde en az iki litre su için.

2. Şifalı bitkiler

gingko biloba
 • Bacaklardaki varislerden kaynaklanan ağrıları dindirip, ağırlık hissini gidermek için “venotonik ” denen şifalı bitkilere başvurulabilir. Bunlar kılcal damarların genişlemesini önleyen ve direncinizi artıran doğal kaynaklardır.
 • Ayrıca, şişliği azaltan ve antioksidan etkisi olan anti-enflamatuvar bitkilerdir.
 • Varis ağrısı için kullanabileceğiniz bitkiler, hamamelis yaprakları, kırmızı asma yaprağı ve Gingko Biloba olarak sıralanabilir. Bu bitkileri aktarlarda veya doğal ürünler satan dükkanlarda bulabilirsiniz.
 • Bizim önerimiz, bu bitkileri istikrarlı bir şekilde, her gün kullanmanız. Ayrıca bu bitkilerden yapılmış krem veya jeller de bulabilirsiniz. Ağırlık hissini azaltmak için bu ürünlerle masaj yapabilirsiniz. Bunlar da çok etkilidir.

3. Hint at kestanesinin faydaları

at-kestanesi
 • Hint at kestanesi, varis için en etkili bitkilerden birisidir. İçerisinde “eskin” adı verilen, kan akışını düzelten bir madde bulunur. Bu maddenin, şişliği azalttığını ve sıvı birikmesini önlediğini gösteren pek çok çalışma vardır.
 • Hint at kestanesi, ağrıyı, ağırlığı ve krampları azaltır. Bacaklarınızdaki örümcek ağlarını tedavi etmekte etkili olduğu kadar ülser ve hemoroid tedavisinde de etkilidir.
 • Hint at kestanesini aktarlardan veya doğal ürün satan yerlerden kapsül olarak alabilirsiniz. Bir tane kahvaltıda ve bir tane akşam yemeğinden önce olmak üzere, günde 2 adet 400 mg almanız önerilir. Bu sayede krampları önleyip varisli bölgelerdeki gece ağrılarını azaltabilirsiniz.

Varis ağrısı için diğer öneriler

bisiklet süren bacaklar
 • Eve döndüğünüzde, 10 dakikanızı dinlenmeye ayırın ve ayaklarınızı havaya kaldırarak kanepeye uzanın. Altınıza bir yastık alıp ayaklarınızı duvara da dayayabilirsiniz. Bu şekilde şişlikleri azaltabilirsiniz.
 • Varisli damar basıncını azaltmak için aloe vera da önerilir. Aloe vera bitkisinin içindeki jel ile masaj yapabilirsiniz. Ferahlatıcı ve dinlendirici bir etkisi olacaktır.
 • Yattığınızda, bacaklarınız bedeninizin geri kalanından biraz yukarıda olmalıdır. En rahat pozisyonu elde edebilmek için bir yastık yeterli olacaktır.
 • Tansiyon ölçümü de çoğunlukla ağrıyı etkili bir şekilde hafifletir.
 • Masa başında, hareketsiz geçen bir yaşam tarzı edinmekten sakının. Sık sık hareket edin. Eğer masabaşı bir işiniz varsa, elinize geçen tüm fırsatları hareket etmek veya yürümek için değerlendirin.
 • İşten eve döndüğünüzde, 20 dakikalık bir yürüyüşe çıkın. Bisiklete binmek de iyi gelecektir.
 • Bacaklarınızdaki dolaşımı zorlaştıracak, aşırı sıkı kıyafetler giymekten kaçının.
 • Isı ve soğukluk uygulamak da oldukça etkilidir. Sıcak bir bezi sorunlu bölgenin üzerine yerleştirip, varisli damara basınç uygulayın. Sonra aynı şeyi soğuk su ile ıslatılmış bir bezle yapın. Bu ısı değişimi hem bacaklardaki dolaşımın düzelmesini sağlar hem de rahatlatıcı bir etki yaratır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.