Vücudunuzun Yardıma İhtiyacı Olduğunu Gösteren Üç İşaret

Vücudunuzun ne zaman yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyebilir misiniz? Aşağıdaki belirtiler, bir doktora görünme zamanının geldiğini size bildirmek için ipucu görevi görebilir.
Vücudunuzun Yardıma İhtiyacı Olduğunu Gösteren Üç İşaret

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vücudunuzun ne zaman yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyebilir misiniz? Sonuçta, vücut bir makinedir ve onu tam olarak anlamamak komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, onu iyi durumda tutmak için onu dinlemenin ve uyum içinde olmanın bir yolunu bulmalısınız.

Antik çağlardan beri uygulanan geleneksel olmayan tıp türleri benzer bir şeyden bahseder. Birçok eski tıbbi uygulama, vücut tarafından verilen sinyallere ve bunların vücudunuzda ne olduğunu gösterebileceklerine dayanıyordu.

Geçmişte doktorlar tarafından en yaygın olarak kullanılan yöntem olmasına rağmen, bilimsel ilerlemeler sonucu ortaya çıkan çeşitli buluşları olmasına rağmen birçok kişi hala kullanmaktadır.

Bu tekniğin temel işlevi, vücutta hem harici hem de dahili olarak mevcut olan ani değişiklikleri tespit etmektir (örneğin, idrar, ter ve gözyaşı gibi göze çarpan sıvıları gözlemleyerek).

Bunu akılda tutarak, vücudunuzun yardıma ihtiyacı olduğuna dair bazı işaretler var.

1. Ani kilo değişiklikleri vücudunuzun yardıma ihtiyacı olduğunun bir işaretidir.

tartılan bir kadın
Kilodaki ani değişiklikler tiroid bezinde, kalpte ve hatta böbrek problemlerinde bir dengesizliğe işaret edebilir.

Beden Kitle İndeksi ( BMI ) adı verilen modern bir tıbbi parametre var. Bu, genel sağlık, yetersiz beslenme, ideal kilo, fazla kilo, obezite vb. belirlemek için beden boyutunu ve ağırlığını içerir.

Bununla birlikte, ani veya birdenbire olduğunda ağırlıkta bir azalma veya artış olduğunu fark etmek için kullanılması gerekmemektedir.

Vücut aniden kilo aldığında veya verdiğinde, görünüşte algılanabilir. Bu değişiklikler, diğerlerinin yanı sıra diyet veya yaşam tarzı gibi çeşitli faktörlerden etkilenir ve her kişiye bağlıdır.

Bununla birlikte, kilo alımı gibi diğer değişkenlere dikkat etmek gerekir, çünkü bu tiroid bezinde, kalpte veya böbrek problemlerinde bir dengesizliğe işaret edebilir.

Öte yandan, çok ani kilo verirseniz, bu kanser belirtisi olabilir. Her iki durumda da mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

2. Konsantrasyon sorunlarınız varsa vücudunuzun yardıma ihtiyacı vardır

Yıllar geçtikçe beyin bozulmaya başlar. Böyle bir bozulmanın ana semptomlarından biri konsantre olamamaktır. Bununla birlikte, bu konsantrasyon eksikliği çok abartılıysa, muhtemelen bir hastalıkla ilişkili bir sorun vardır.

Diğerlerinin yanı sıra Alzheimer, hafıza kaybı veya senil demans gibi hastalıklar konsantre olamama ile ilişkili olabilir. Bu nedenle yapılacak en doğru şey sorunun nedenini belirlemek için doktora gitmektir.

Hatta nörodejeneratif bir hastalık değil, zorlu veya stresli bir rutinin neden olduğu aşırı yorgunluk bile olabilir. Bununla birlikte, yapılacak en iyi şey, vücut için en tehlikeli olasılıkları ekarte etmektir.

3. İdrar semptomları

arkası dönük idrar yapan adam
Böbrekler, daha sonra üretra yoluyla atılan idrar üretmekten sorumlu organlardır.

İdrar, vücuttaki doğal sürecin bir ürünüdür. Atıkları dışarı atmak için doğal olarak üretilir. Böbrekler, daha sonra üretra yoluyla atılan idrar üretmekten sorumlu organlardır.

Bu işlemle ilgili olarak idrarın rengi ( açık sarı, neredeyse şeffaf olması gerekir) ve kokusu (çok hafif olması gerekir) dikkate alınmalıdır.

İdrarınızın rengi değiştiyse, böbrek problemlerini veya dehidrasyonu gösterebilir. Ayrıca vücudun hidrasyon derecesini de tespit edebilir. Açık renkliyse, muhtemelen oldukça sağlıklısınızdır ve yeterince su almışsınızdır. Bu arada, aşırı koyu olduğunda bunun tam tersi geçerlidir.

  • Sürekli idrara çıkma dürtüsü hissediyorsanız, diyabet veya idrar yolu enfeksiyonu gibi bir sorun olabilir.
  • Bu, kişi aşırı miktarda alkol tükettiğinde ve bir kadın hamile olduğu durumda da mevcut olabilir.
  • Koku sürekli olarak çok keskinse, özellikle yukarıdaki belirtiler de mevcutsa, mümkün olan en kısa sürede doktora gitmek en iyisidir.

Son olarak, idrar yaparken kan izleri fark ederseniz, bu acil tıbbi tedavi gerektiren ciddi bir soruna işaret edebilir. Aslında bu, idrar veya böbrek yolunda bulunan bir hastalığı bile gösterebilir. Bu, böbrek veya mesane taşlarından muzdarip olanlarda yaygın bir semptomdur.

Genel olarak, sağlığınıza dikkat etmek için bu semptomları akılda tutmak önemlidir. İlginizi çekebilir ...

Kadınlarda Kalp Hastalıklarının Belirtileri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kadınlarda Kalp Hastalıklarının Belirtileri

Kadınlarda en sık görülen kalp hastalıkları nelerdir? Belirtileri nelerdir ve bunları nasıl önleyebiliriz? Onları burada öğrenin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.