WaRu Metodu: Yürüyerek Kilo Verin

WaRu metodu fiziksel aktiviteye başlamanın ya da bunu sürdürmenin yumuşak bir yoludur. Genel olarak, yorucu egzersizler yapamadığınızda kilo vermenize ve kaslarınızı tonlamanıza katkıda bulunur. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Öğrenmek için bu yazımızı okuyun!
WaRu Metodu: Yürüyerek Kilo Verin

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

WaRu metodu uzun süreli fiziksel hareketsizlik dönemlerinden sonra yaralanma riski olmadan zindeliğinizi yeniden kazanmak ve kilo vermek için kullanılabilecek alternatif bir egzersizdir. Yorucu egzersizler yapamayan ya da rutinlerine yeni geri dönmüş kişiler için iyi bir seçenek olabilir.

WaRu metodu tam olarak nelerden oluşur? Faydaları nelerdir?

Bu yazımızda tüm sorularınızı cevaplayacağız. Ayrıca, bu metodun ana avantajlarını ve nasıl uygulamaya koyulabileceğini de listeleyeceğiz.

WaRu Metodu Nedir?

Bu metodun adı yürümenin (walking – Wa) ve koşmanın (running – Ru) bir karışımından gelir. Bundan dolayı, adından da anlaşılacağı gibi, bu iki aktiviteyi aynı egzersiz seansında değişimli bir şekilde uygulayarak fiziksel aktiviteye devam etmek ya da başlamak ile ilgilidir. Yani, yürüme aralıkları ile koşma aralıklarını birleştirmekten ibarettir.

Yürüyen bir kadın.
WaRu metodu aralıklı olarak yürümek ve koşmaktan oluşur. Nazik bir egzersiz yapma şeklidir.

Bu Metodun Avantajları Nelerdir?

İster hareketsiz bir yaşamın içerisindeyken fiziksel aktiviteye başlamaya karar vermiş olun, ister birkaç aydır antrenman yapmayan normal bir sporcu olun, WaRu metodu ilginç avantajlara sahiptir.

İyi bir fiziksel formda olmanın kardiyovasküler sistemin düzgün bir şekilde işlemesini sağladığını unutmamalısınız. Bu, kalbin ve akciğerlerin iyi çalıştığı ve vücuda kan ve oksijen sağlamaya devam etmek için egzersiz yoğunluğuna uyum sağlamaya alışık oldukları anlamına gelir.

Diğer yandan, iyi bir fiziksel durumda olmak kasların, tendonların ve kas-iskelet sisteminin istediğiniz aktiviteyi istediğiniz yoğunlukta yapacak kadar iyi durumda olmasına olanak tanır.

Ancak, eğer kendinizden çok fazla şey talep ederek aniden egzersiz yapmaya başlarsanız sorunlar ortaya çıkabilir, çünkü vücudunuz olması gerektiği gibi yanıt vermeyebilir. Bunun bir sonucu olarak da tendon yaralanmaları, kas yırtılmaları, baş dönmesi ve diğer olumsuz etkilerin ortaya çıkma riskinde bir artış görülür.

Bundan dolayı, yeni bir aktif yaşam tarzına başlayacak da olsanız, eski antrenman ritminize devam edecek de olsanız; kardiyovasküler sisteminiz ile dolaşım sisteminizi yeniden aktif hale getirdiğinizden emin olmanız önemlidir. Böylece, yavaş yavaş, fiziksel durumunuzu yaralanmalara maruz kalmadan iyileştirebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Eklemleri Etkilemeyen 5 Farklı Egzersiz

WaRu Metoduna Nasıl Başlanır

Herhangi bir türde fiziksel aktivite yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey vücudunuzu hazırlamak ve ısıtmaktır. Düzgün bir ısınma rutini sizi pek çok türde yaralanmaya karşı koruyacaktır. Isındıktan ve egzersiz yapacağınız yeri seçtikten sonra başlayabilirsiniz.

Sonrasında, yapmanız gereken kendi ritminizi bulmak ve kendinizi aşırı zorlamanızı önlemek için aralıklar ayarlamak olacaktır. Bundan dolayı, ilk günleri örneğin bir dakikalık koşu ve dört dakikalık yürüyüş olarak ayarlayabilir, ve bunu toplamda yirmi ya da otuz dakika boyunca yapabilirsiniz.

Günler geçtikçe yoğunluklarını arttırmak için bu aralıkları değiştirebilirsiniz. Böylece, iki dakikalık koşu ve üç dakikalık yürüyüş dizileri ile devam edebilirsiniz. Sonra üç dakika koşu ve iki dakika yürüyüşü deneyebilirsiniz, ve bu şekilde süresiz olarak devam edebilirsiniz.

Bu egzersizi daha da etkili bir hale getirmek için yürürken geçirdiğiniz zamanın dinamik bir şekilde geçtiğinden emin olmalısınız. Bu, normal bir yürüyüşteymiş gibi yürümemeniz, bunun yerine hızlı bir tempoyu korumanız anlamına gelir. Bu ayrıca vücudunuzun üst kısmının, yani gövdenizin ve kollarınızın sıkılaşmasına da yardımcı olur.

Koşu yapan bir kadın.
Vücudunuzu fiziksel aktiviteye yeniden alıştırmak için yavaşça başlamanız ve yoğunluğu kademeli olarak arttırmanız önemlidir.

Bu Metodun Faydaları

Aktif bir hayata başlamak her zaman sağlığınızı iyileştirecektir. Eğer bu fiziksel aktiviteye sağlıklı bir beslenme düzeni ile eşlik ederseniz başarılı olmanız garanti olacaktır. Egzersizinize dikkat ederek, yavaş yavaş aşağıdakiler gibi sonuçlar fark etmeye başlayacaksınız: 

  • Daha tonlu kaslar
  • Yağ kaybı
  • Daha iyi bir ruh hali
  • Daha az anksiyete ve gerginlik
  • Daha iyi bir akciğer kapasitesi

Eğer buna ek olarak, egzersizlerinizi fiziksel kapasitenizi adapte ederek ve kendi hızınızda giderek güvenli ve sorumluluk sahibi bir şekilde yaparsanız kendinizi yaralanmalardan da koruyacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Koplan JP, Powell KE, Sikes RK, Shirley RW, Campbell CC. An Epidemiologic Study of the Benefits and Risks of Running. JAMA J Am Med Assoc. 1982 Dec 17;248(23):3118–21.
  • Clement DB, Taunton JE, Smart GW. Achilles tendinitis and peritendinitis: Etiology and treatment. Am J Sports Med. 1984;12(3):179–84.
  • van Mechelen W. Running Injuries: A Review of the Epidemiological Literature. Vol. 14, Sports Medicine: An International Journal of Applied Medicine and Science in Sport and Exercise. Springer; 1992. p. 320–35.
  • Subotnick SI. The Biomechanics of Running Implications for the Prevention of Foot Injuries. Vol. 2, Sports Medicine: An International Journal of Applied Medicine and Science in Sport and Exercise. 1985. p. 144–53.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.