Yağlardan Lokal Olarak Kurtulmak Mümkün mü?

7 Ekim, 2020
Kafein alımı, diyet ve fiziksel egzersizle birlikte devam ettiği sürece, kilo kaybı söz konusu olduğunda daha iyi değerlerle ilişkilendirilir.

Nüfusun büyük bir kısmı diyet yapmaya gelince aynı amaca sahiptir: Yağ dokusunu azaltmak. Asıl soru ise, yağlardan lokal olarak kurtulmak mümkün müdür sorusudur.

Bir kişinin bedensel tipine bağlı olarak, her birey vücudun farklı bölgelerinde daha fazla miktarda yağ biriktirir. Genel bir kural olarak, erkekler üst vücutta yağ dokusu biriktirmeye daha yatkındır. Bununla birlikte kadınlar, bacaklarında ve kalçalarında yağ depolamaya daha yatkındır.

Yağ dokusunu azaltmak için bir protokol bulmak söz konusu olduğunda, en önemli adım, enerji çıkışını artıran hipokalorik bir diyet oluşturmaktır. Bu şekilde aldığınızdan daha fazla enerji yakarsınız. Bu, vücudunuzun enerji üretmek için rezervlerini yağ dokusu şeklinde kullanmasına neden olur.

Daha fazlasını öğrenin: Acıkmadan Göbek Yağını Eritmek için İpuçları

Yağlardan lokal olarak kurtulmak mümkün değildir

Birçok egzersiz ve diyet planı, vücudun belirli bir bölgesine ilişkin sonuçlar sunar. Ancak yağlardan lokal olarak kurtulmak mümkün değildir. Yağ dokusunun azaltılması yalnızca genel ve orantılı bir şekilde gerçekleşir. Özellikle yağı azaltmanıza izin veren metabolik bir mekanizma yoktur.

Vücut yağını azaltmak söz konusu olduğunda, en iyi seçenek dengeli ve çeşitli bir diyet sürdürmektir. Bu arada, sık sık egzersiz yapmanız gerekir. Current Gastroenterology Reports dergisinde yayınlanan bir makalenin ortaya koyduğu tam da budur. Dahası, çok eklemli kuvvet egzersizleri dahil olmak üzere enerji çıkışını artırmaya ve kilo kaybını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

kilolu kadın

Yağ yakma takıntınız olmasın

Yağ dokusundan kurtulmanın genel sağlığın iyileştirilmesi ile ilgisi olsa da, bu hedefe takıntılı olmamak önemlidir. International Journal of Epidemiology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, önceliğiniz hastalık geliştirme riskinizi azaltan beslenme alışkanlıkları geliştirmek olmalıdır.

Daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geçiş genellikle kendi başına kilo kaybına neden olur. Ancak, durum bu değilse, ne kadar yemek yediğinizi ve ne kadar egzersiz yaptığınızı değerlendirmelisiniz.

Ayrıca şunu da okumak isteyebilirsiniz: Sırt Bölgesindeki Yağlardan Kurtulmak İçin Egzersizler

Kilo kaybı takviyeleri

Söylediğimiz gibi, yağlardan lokal olarak kurtulmanın bir yolu yoktur. Bununla birlikte, belirli maddeler ve takviyeler diyet ve egzersiz işlevini destekleyebilir.

Bunlardan ilki, kapsül, çay veya kahve şeklinde tüketebileceğiniz kafeindir. Bu alkaloidin düzenli alımı, yağ dokusunda büyük bir azalma ile ilişkilidir. Dahası, bilişsel işlevde geçici bir iyileşmeye de katkıda bulunur. Diyetinize daha fazla kafein eklemeden önce mutlaka bir uzmanla konuşun.

Kilo vermeye yardımcı olabilecek bir diğer madde de kapsaisindir. Bu, kırmızı biber gibi acı biberlerde sık görülen bir unsurdur. Bu nedenle, diyetinize baharatlı yiyecekler dahil etmek, yağ dokusunda daha büyük bir azalmaya katkıda bulunabilir. Bu strateji basittir ve uygulanması kolaydır.

Bununla birlikte, piyasadaki takviyeler konusunda dikkatli olmanız gerekir. Çoğu durumda, vücut yağını azaltmadaki etkinliğine ilişkin kanıtlar azdır veya geçersizdir. Hatta bu ürünlerden bazıları, bazı kişilerde taşikardi gibi olumsuz yan etkilere bile neden olabilir.

kahve çekirdekleri

Yağlardan kurtulabilirsiniz: Sadece lokal olarak yapamazsınız

Söylediğimiz gibi yağlardan lokal olarak kurtulmak mümkün değil. Bu nedenle, “yedek lastiğinizden” kurtulmak için toplam vücut yağ yüzdenizi azaltmanız gerekir. Ancak bu, ilk bakışta göründüğü kadar karmaşık değildir.

Anahtar, kendi başına kilo vermeyi takıntı haline getirmeden daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmektir. Yalnızca sebze alımınızı artırmanız ve aşırı işlenmiş yiyecekleri azaltmanız, hedefinize ulaşma konusunda büyük bir fark yaratacaktır.

Aynı zamanda belirli maddeler egzersiz ve diyetin kilo verme üzerindeki etkilerini artırabilir. Kafein ve kapsaisin, en iyi işlev görenlerden ikisidir. İyi haber şu ki, bu maddeleri doğal olarak yiyeceklerin içinde de bulabilirsiniz!

  • Obert J., Pearlman M., Obert L., Chapin S., Popular weight loss strategies: a review of four weight loss techniques. Curr Gastroenterol Rep, 2017.
  • Aune D., Giovannucci E., Boffetta P., Fadness LT., et al., Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all cause mortality a systematic review and dose response meta analysis of prospective studies. Int J Epidemiol, 2017. 46 (3): 1029-1056.