Sırt Yağlarından Kurtulmak İçin Egzersizler

Ağırlık kaldırdığımızda kaslarımızı çalıştırırız, metabolizmamızı hızlandırırız ve yağ yakarız. Ancak sonuç elde etmek için bir ton kaldırmaya çalışmamıza gerek yoktur. Direnç sağlamaya yetecek bir kaç kilo ile de çalışabiliriz.

Pek çok kişi vücutlarındaki belli bir yerdeki yağlardan kurtulmak ister ve bunu başarmak için karın, kalça, baldır, göğüs ve sırt gibi bölgeleri özellikle çalıştıracak belirli egzersizler vardır. Bazı kişiler ideal fiziklerine ulaşmak için egzersiz yaparken sırt bölgesinin ne kadar önemli olduğunu unutup sadece karınlarına veya bacaklarına yoğunlaşabilirler.

Sırt bölgesindeki yağlar spor sütyeni, mayo veya dar bir elbise giymeye çalıştığınızda sinir bozucu olabilirler. Bu bölge yağ birikimine çok yatkındır ve bu bölgedeki yağı yakmak disiplin ve istikrar gerektirir. Sırt bölgesindeki yağları yakmak için en etkili egzersizleri öğrenmek için okumaya devam edin!

Sırt kaslarınızı güçlendirmek ve bölgesel yağları yakmak için egzersizler

Egzersiz 1

arkaya-uzanma

Bir yoga matına yüz üstü uzanın ve kollarınızı ileri doğru uzatın (veya resimdeki gibi yanlarınıza uzatın). Ayaklarınızı yerden kaldırmadan kendinizi yukarı itin ve başlangıç pozisyonunuza geri dönün. 10’ar haraketten oluşan 2 set yapın.

Egzersiz 2

Aynı pozisyonda kalmaya devam edin ve ellerinizi boynunuza koyun. Gövdenizi yerden kaldırın ve ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün. 15’er hareketten oluşan 2 set yapın.

sırt-germe

Egzersiz 3

Bir önceki egzersizin aynısını yapın ancak bu sefer sırtınızı yukarı doğru kaldırmak yerine, sanki solunuzda ve sağınızda ne varmış bakmaya çalışıyormuş gibi bir sol tarafınıza bir sağ tarafınıza eğin. Tüm egzersizler boyunca bedeninizin geri kalan kısmını sabit tutmaya çalışın.

Egzersiz 4

Son egzersizimiz için “kedi” olarak adlandırılan yoga pozisyonuna geçin. Sırtınızı gevşetip mümkün olduğunca yukarı kaldırın, tıpkı bir kedi gibi. Ardından karnınızı yere değdirmeye çalışın.  Bu haraketi 4 defa yaptıktan sonra dinlenin.

Yüzmeye gidin

Sırt kaslarınızı en iyi yüzerek çalıştırırsınız. Ayrıca yüzmek çok sakinleştirici bir aktivitedir. Yüzmek hem egzersiz yapmak, hem sırtınızı güçlendirmek hem de bölgesel yağları yakmak için çok etkili bir egzersizdir.

Ağırlık çalışın

Tüm iyi yağ yakma programlarında ağırlık kaldırma bulunmalıdır. Kas gelişimi için dambıl kullanabilirsiniz ve hızlanan metabolizmanız sayesinde daha çok yağ yakarsınız. Tek yapmanız gereken şey iki günde bir biraz ağırlık çalışmak. Çalışmaya yüksek ağırlıklarla başlamanıza gerek yok, bir kaç kilo da etkili olacaktır.

Kardiyo egzersizleri yapın

kardiyo

Kardiyovasküler egzersizler kalp ritminizi hızlandırıp kalori yakmanızı kolaylaştırırlar. Kardiyo egzersizleri sırt yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Koşmak, ip atlamak, eliptik çalışma, bisiklete binmek veya zıplama hareketleri gibi istediğiniz egzersizi seçebilirsiniz.

Mekik çekin

Mekik gibi egzersizlerin karın bölgesindeki yağı yaktığını biliyoruz; ancak mekik çekmek sırt ve bel bölgesindeki yağların da yakılmasına yardımcı olur. Ayrıca yanlara esnemeleri veya sabit esneme hareketlerini de egzersizinize ekleyebilirsiniz.

Daha iyi sonuçlar için öneriler

  • İstenmeyen yağlardan kurtulmak çok ciddi bir disiplin ve çalışma gerektiren, zor bir hedeftir. Sırt bölgesindeki yağlardan kurtulmak ise bu bölgeye odaklanmak daha zor olduğu için biraz daha fazla disiplin ve istikrar gerektirecektir. Yukarıdaki egzersizleri düzenli olarak yapmaya başlarsanız, kısa sürede sonuçları görebilirsiniz.
  • İstenmeyen yağlardan kurtulmak için, fazla yağ, kızarmış yiyecekler, şeker ve diğer zararlı şeyleri içermeyen, sağlıklı bir beslenme düzeniniz olması gerektiğini unutmayın. Beslenme düzeninize meyve, sebze, yeşil çay, su, yüksek lifli besinler ve protein gibi sağlıklı besinler eklemek sizin için daha fayadalı olacaktır.
  • Egzersize ek olarak masaj yaptırmak da sırt yağlarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
  • Son olarak, bedeninizin bu bölgesini güçlü tutmak için iyi bir duruşun önemini unutmamalısınız. Mümkün olduğunca dik durup kamburunuzun çıkmasını önlemelisiniz, çünkü bu çıkıntılarda yağ birikebilir.

Umarız bu yazımız hoşunuza gitmiştir ve sırt yağlarınızdan kurtulmanızda size yardımcı olur!

Bunlar da ilginizi çekebilir