Vücudunuzu Forma Sokacak Bacak Egzersizleri

Bacaklarınızı forma sokmak istiyorsanız kardiyovasküler egzersizlere odaklanmalısınız. Günde birkaç dakika ile başlayabilir ve direnciniz arttıkça daha fazlasını yapabilirsiniz.
Vücudunuzu Forma Sokacak Bacak Egzersizleri
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vücudunuzun belirli bir bölgesinde biriken yağlardan kurtulmak istiyorsanız, sadece diyet ve genel spor türleri yeterli olmayacağı için, size bu konuda yardımcı olabilecek bir dizi bacak egzersizleri yapmanız gerekir. Bu nedenle, bacaklarınızı forma sokmak amacıyla takip etmeniz gereken birtakım egzersiz rutinleri vardır.

Bu yazıda, hangi tür egzersizlerin, kalça ve üst bacak bölgenizde biriken yağlardan kurtulmanıza yardımcı olabileceğini keşfedin.

Bu bacak egzersizleri ile forma girin

bacak egzersizleri

Bu bacak egzersizleri ile bacaklarınızı forma sokmanın avantajı, hem yağ oranını azaltacak hem de bacaklarınızı sıkılaştıracak olmanızdır. Bu şekilde bacaklarınız ince yapılı ve sıkı bir görünüme sahip olacaktır.

Zayıflatan diyetler ile yağlardan kurtulmak belki mümkündür; fakat yerleşik bir yaşam tarzınız varsa kaslarınız sarkabilir. Bu nedenle, yapılacak en etkili şey, dengeli bir diyeti takip etmek ve ona uygun aktivitelerde bulunmaktır.

Şu da ilginizi çekebilir: Gazı Azaltmak için 5 Etkili Egzersiz

Kardiyovasküler veya kuvvet antrenmanı?

Konu, ne tür bir egzersiz yapacağınızı seçmeye geldiği zaman, amacınız aklınızda bulunsun.

  • Eğer bacaklarınız çok sıska ise ve onları güçlendirmek istiyorsanız, içerisinde ağırlık ya da kemer bulunan kuvvet egzersizlerine odaklanmanız gerekir.
  • Öte yandan, bacaklarınızı inceltmek istiyorsanız kardiyovasküler egzersizleri tercih etmeniz gerekir. Kardiyo ve aerobik sporlar, kalp ve akciğerleri çalıştırır, terlemeyi, yağ yakımını ve harcanan enerji miktarını artırır.

Egzersiz rutini

Aşağıda, genel yağ yakımına, özellikle de bacaklarda, yardımcı çeşitli aerobik egzersizler öneriyoruz. İçlerinden en çok beğendiğinizi seçebilir ya da hepsini kombine edip deneyebilirsiniz; ne de olsa hepsi etkili seçeneklerdir.

İlk zamanlarda, direnç noktanızı test ettikleri için, kısa süre içerisinde yorulduğunuzu fark edebilirsiniz. Ancak, bunları, kısa süreler halinde yapmaya başlar ve sonra da zamanla bu süreleri uzatırsanız, yalnızca birkaç hafta içerisinde gözle görünen sonuçlar elde edersiniz.

1. Dans etmek

dans eden kadınlar

Dans etmeyi seven insanların, bacakları için iyi bir egzersiz rutini bulmak uğruna kafa patlatmalarına gerek yoktur. Eğer haftada üç kez dans dersine katılırsanız, bel, baldır ve kalça etrafında biriken yağlarınızı yakabilirsiniz.

Birçok farklı dans türü vardır: vals, aerobik, zumba, samba, oryantal dans… Bu günlerde dövüş sanatları, yüzme ve diğer disiplinleri içeren dans stillerini de bulabilirsiniz. En önemli olanı, en çok keyif aldığınız şeyi yapmaktır.

2. İp atlamak

ip atlamak

İp atlamanın avantajı, eğlenceli olmasının yanı sıra, çok kısa sürede çok fazla kalori yakıyor olmasıdır. Dahası, bu egzersiz, stresle mücadele etmenin yanı sıra iyi bir koordinasyon ve denge geliştirmenize de yardımcı olur. Sadece 10 dakika ip atlayarak, yarım saatlik koşuyla yaktığınız kadar kalori yakarsınız.

Bu egzersiz aynı zamanda vücudunuzun büyük bir kısmının çalışmasına yardımcı olur, bu da onu, haftada en az bir kez uygulamak için mükemmel bir seçenek yapar.

  • İşe 1 dakika ip atlayıp 1 dakika dinlenerek başlayabilirsiniz.
  • Toplamda 10 dakika olacak şekilde iki dakikaya kadar çıkabilirsiniz.

3. Koşmak

köpekle beraber orman patikasında

Eğer koşmayı seviyorsanız, basit bir koşu rutinine sadık kalın. Parkta, sokakta, spor salonunda veya bir pist üzerinde koşabilirsiniz. Plajda koşmayı bile deneyebilirsiniz.

Koşmak gerçekten çok sağlıklı bir eylemdir. Bununla birlikte, koşarken iyi bir duruşa sahip olmak, doğru bir şekilde nefes almak ve sakatlanmamak adına koşmadan önce esneme hareketleri yapmak çok önemlidir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Sırt Ağrısı için Basit Egzersizler

4. Mini tramplen

Mini tramplen, bireyler için tek kişilik tramplen olarak spor salonlarında son zamanların modası haline gelmiştir. Üzerinde zıplarken farklı egzersiz ve dans hareketleri uygulayabilirsiniz. Oldukça eğlencelidir, bol bol kalori yakmanıza yardımcı olur ve eklem yaralanmalarını önler.

  • Çok pahalı olmaması nedeniyle, onu, spor salonunda veya kendi evinizin rahat ortamında kullanabilirsiniz.
  • En basit haliyle, en sevdiğiniz müzikler eşliğinde günde 5, 10 ya da 15 dakikanızı bu eyleme ayırabilirsiniz. Birkaç dakika içinde terlemeye başlayacaksınız.

5. Merdiven çıkmak

bacak egzersizleri

Spor salonuna gitmeye vakti olmayan ya da spor salonundan hoşlanmayan bireyler için, merdiven çıkmak, kalori yakmak ve vücudunuzu şekle sokmak adına harika bir alternatif olabilir. Bununla birlikte, bu eyleme günde en az 15 dakikanızı ayırmanız gerekir.

Her biri farklı kasları kullandığı için, merdiven çıkmayı, tırmanma ve inme egzersizleriyle kombine edebilirsiniz. Yine de üzerinizde fazla ağırlık varsa ya da duruma uygun olmayan ayakkabılar giyiyorsanız bunu yapmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.