Yalan Söylemek: Kandırıldığınızı Anlamanın Yolları

Birinin size yalan söyleyip söylemediğini anlamanız için vücut diline bakmanız çok önemlidir. Vücut dili, belli bir kişiye güvenip güvenemeyeceğinizi anlamak istediğinizde size her türlü işareti verecektir. 
Yalan Söylemek: Kandırıldığınızı Anlamanın Yolları

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Birinin size yalan söylediğinin farkına varmak çok can sıkıcı bir şeydir. Bunun sebebi yalnızca yalanların büyük hasar bırakabilmeleri değildir. Bunun yanında yalan söylemek üzere tercih yapan kişinin yalanlarını ortaya çıkarmanın hiçbir yolu yokmuş gibi görünür. Ancak pek çok uzman yalanları keşfetmek için kullanılabilecek yöntemlerin ve tekniklerin olduğunu söylüyor.

Öncelikle işin inceliklerini bilmelisiniz: Vücut dilini okuyabilmeniz ve analiz edebilmeniz gerekiyor. Bunu bilmiyor olabilirsiniz ancak iletişimimizin çoğunu sözcükler aracılığıyla değil davranışlar aracılığıyla gerçekleştiririz. Bu yüzden vücut dilimiz, kullandığımız kelimelerden – ne kadar baştan çıkarıcı olursa olsunlar- daha önemlidir.

Bugün yalanları ve yalancıları tanıma konusunda bildiğimiz her şeyi size anlatacağız. Ne de olsa vücut dili hepimizin öğrenmesi ve anlaması gereken bir dildir.

Yalan Söylemek: Kandırmanın Temeli

çift kahve göz teması yok

Öncelikle yalan söylediğinden şüphelendiğiniz kişi üzerinde çalışmanız önemlidir. Ona odaklanın ve en azından birkaç dakika boyunca sessizce onu analiz edin.

Rahat bir haldeyken nasıl davrandıklarına özellikle dikkat edin. Ayrıca duruşlarına, ifadelerine ve nelerden bahsettiklerine bakın.

Gözlem

Biri yalan söylerken size hayati bilgi verebilecek tek organınız sizin gözleriniz değildir. Onların gözleri size daha fazlasını verebilir. Olay şu ki bazen bu kişilerin verdikleri işaretler tanınmayacak kadar karmaşıktır. Pek çok kişi vücut dilinin doğal olarak verdiği işaretlerin üstünü kapatmasını bilir. Böylece bizi dürüst olduklarına inandırırlar.

Bir sohbet esnasında, doğal ve dürüst davranan biri birkaç saniye sizin gözlerinize bakar. Sonra birkaç saniye bakışlarını başka yerlerde gezdirir ve sonra tekrar sizin gözlerinize bakar.

Sizinle konuşurken doğrudan gözlerinizin içine bakan ve size gözünü diken insanların söylediklerinden şüphe duyun. Ayrıca önemli bir şey söylendiğinde anında bakışlarını başka yöne çeviren insanlara da dikkat edin.

Duruş

Bir kişinin tedirgin davranışları onun duruşuna yansıyabilir. Bu kişi doğrudan size doğru yönelmez. Ayrıca biri sizinle konuşurken ayakları ve vücudu sizden başka bir yönü gösteriyorsa bu bir işarettir.

Bu, genellikle o kişinin sizinleyken rahat olmadığını, dikkatini sohbetinize vermediğini ve hatta sohbetten kurtulmak için can attığını gösterir.

Durum böyleyse gitmelerine izin verin.

Eller ve Kollar

Eğer kişinin elleri ve kolları sizin görüş alanınızdaysa bu, o kişinin sizinle sohbet etmek için hazır ve istekli olduğunu gösterir. Ancak kollarını ve ellerini arkalarında saklıyorlarsa bunun sebebi sizden bir şeyler gizliyor olmaları olabilir.

Telefonlara nasıl cevap verdiklerine dikkat edin. Size arkalarını dönüp sıvışıp gidiyorlar mı? Durum böyleyse onlara güven duymamaya başlayın. Çünkü bu birinin size sahte sahte gülümsemesiyle eşdeğerdedir.

Birinin Size Yalan Söylediğini Gösteren Belirtiler

göz bebekleri geniş dar

Genel anlamda konuşacak olursak sık sık yalan söyleyen insanlarda tekrar tekrar görülen kalıplar ve işaretler vardır. Size bunların hangileri olduğunu söyleyeceğiz. Böylece onlara dikkat edebilirsiniz. Sonuçta bundan sonra biriyle konuşurken daha dikkatli olursunuz ve bu teorilerin doğru olup olmadıklarını bizzat görürsünüz:

 • Öncelikle bir yalancı anormal davranır.
 • İkincisi bir kişi sık sık duraklıyorsa ve cevap vermesi zaman alıyorsa onun yalan söylediğini anlayabiliriz.
 • Bir kişi kendisine sorulan soruların tekrarlanmasını istiyorsa da yalan söylüyor olabilir.
 • Dudakların kasılması da bir işaret olabilir.
 • Onlara sorulan sorulardan kaçınmaya çalışıyorlarsa, söyleyecekleri yalanı hazırlıyor olabilirler. Sorduğunuz bir şeyle ilgili detay vermekten kaçınıyorlarsa da durum böyledir.
 • Sizinle iş birliği yapmıyorlarsa ve davranışları negatifse yalan söylüyor olabilirler.
 • Ayrıca göz bebekleri büyüyorsa ve sesleri her zamankinden daha yüksek çıkıyorsa bu oldukça bariz bir işarettir.

Herkes Yalan Söyler

yalan söylemek parmak işareti

Son olarak hepimizin bir noktada yalan söylediğini unutmayın. Bu, her zaman, hilekarlık yapıyor olduğumuz anlamına gelmez.

Herkes kendisine karşı dürüst olunmasını istediğini söylese de çok az kişi kişisel alınganlık yapmadan veya incinmeden gerçeklerle yüzleşmeyi kaldırabilir. Örneğin kocanız size o kot pantalonun sizi gerçekten de şişman gösterdiğini söylerse ne olur? Peki ya karınız size orgazm olmadığını yalnızca orgazm taklidi yaptığını söylerse?

Tamamen dürüst olmak hem kolay değildir hem de her zaman en iyi seçenek değildir. 

Elbette bazı insanlar diğerlerinden daha fazla yalan söylerler. Bunların pek çoğunun niyeti hiç de iyi değildir. İşte bu kişilerin kimler olduğunun farkında olmalısınız.

İyi bir yalancı yaptığı pratik sayesinde becerilerini geliştirdiği için yalan söylediğini gizler. Ancak aslında iletişimdeki anlam belirsizliğinden faydalanırlar; bilgileri saptırıp detayları saklamayı başarırlar.

Peki, insanlar için yalan söylemek neden caziptir? İki şekilde de insanların yalan söylemesinin belli nedenleri vardır:

 • Sonuçlardan korkarlar.
 • Sorumluluk almak istemezler.
 • Sevdikleri birine zarar vermek istemezler.
 • Mahcup olmaktan kaçınmak isterler.
 • Başkalarını manipüle etme isteği duyarlar.

Gördüğünüz gibi hepimizin birbirimizden farklı olmamız gibi farklı yalan ve yalancı türleri de vardır. Artık yalanlar hakkında daha fazla şey biliyorsunuz. Bundan sonra insanlarla konuşurken bahsettiğiniz belirtilerin olup olmadığına dikkat edin. Böylece bir yalancıyı bizzat yakalayabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.