Yaşlanmayı Önleyen 14 Gıda

Yaşlanmayı Önleyen 14 Gıda

Son Güncelleme: 10 Ocak, 2019

Hepimizin gayet iyi bildiği gibi, zamanı durdurmak imkânsız. Ancak sağlıklı görünmenizi ve hissetmenizi sağlamak için vücudunuza bakmak önemlidir. Unutmayın ki ruh haliniz kendisini görünümünüzde yansıtır ve neler yediğinizin hem vücut sağlığınız, hem de ruh sağlığınızın  üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu makalede yaşlanmayı önleyen 14 farklı gıdayı inceleyeceğiz.

Vücudunuzun zamanın etkileriyle savaşabilmesini sağlamanın yanı sıra pürüzsüz, genç ve kırışık içermeyen bir cilde sahip olması için ihtiyacı olan farklı gıdalar vardır. Bu gıdaların bazıları oldukça ucuzdur ve onları zaten sıkça yiyor olabilirsiniz.

Buradaki amaç onları kendi ve ailenizin diyetine mümkün olduğunca daha fazla katmaktır.

Zeytinyağı

zeytinyağı tedavileri

Artık piyasada düşük fiyatlara bulunabildiğinden günümüzde zeytinyağı tüketimi oldukça yaygınlaşmıştır. Zeytin kalbinize ve damarlarınıza pek çok fayda sağlar ve bu da tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Bu aynı zamanda göğüs kanserini önlemeye ve cildinizin sağlığını korumanıza yardımcı olur.

Kiraz

yan yana duran kirazlar

Kiraz, içerdiği fitokimyasallar sayesinde antioksidan ve iltihaplanma önleyici özelliklere sahiptir. Bu da artrit ve artroz gelişimini önleyerek yaşlanmayı geciktiren bir meyve olmasını sağlar. Kiraz aynı zamanda damarlardaki yağları temizlemesi nedeniyle kalp hastalıkları olanlar için de önerilir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Kereviz, lahana, brokoli, marul ve maydanoz hücre yaşlanmasının başlıca nedeni olan serbest radikaller ile mücadeleden sorumlu olan antioksidanlar açısından zengin kaynaklardır. Bunlar aynı zamanda idrar enfeksiyonlarını, sindirim sorunlarını, anemiyi ve diş ağrılarını gidermek için idealdir.

Avokado

avokado dilimleri

Avokado, kötü kolesterol ile mücadele etme açısından ideal olan tekli doymamış yağlar açısından zengindir. Ayrıca bol miktarda E vitamini içermesi nedeniyle cildin pürüzsüz olmasını sağlar. Bu nedenle avokado sıkça saç ve yüz maskelerinde kullanılan bir bileşendir.

Sarımsak

bir baş sarımsak

Sarımsak özellikle kalp hastalıklarıyla savaşmak ve kanseri önlemek açısından şiddetle önerilir. Bu kolesterol seviyenizi dengeler ve kan dolaşımını iyileştirir.

Yulaf

yulaf suyu

Yulaf kilo vermek ve yağlardan kurtulmak açısın dan önemlidir, çünkü çözünür lif içeriği sayesinde iştahı bastırmaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda kanseri önleyen fitik asit kaynağıdır.

Çilek

çilek suyu

Çilek, böğürtlen ve yaban mersini gibi meyveler yüksek miktarda antioksidan içerir. Bunlar aynı zamanda ağrı kesici ve iltihap önleyici görevi görürler ve kalp-damar sağlığı açısından faydalıdırlar.

Mercimek

mercimek demir içerir

Bu tahıl kemiklerinizin güçlü olmasını sağlar ve kaslarınızın formunu koruyan demir açısından zengin bir kaynaktır. Mercimek ayrıca bağırsak hareketlerine de yardımcı olur. Bu tahıl doyurucu olması nedeniyle diyet yapanlara da önerilir.

Zencefil

çok sayıda zencefil

Bu kök, sindirim ve düzgün dolaşımın kontrolü için idealdir. Romatizma ağrılarını azaltır ve bronşit, zatürre ve grip gibi hastalıklarla mücadele açısından mükemmeldir.

Somon

somon ve haşlamış sebzeler

Somon, vücuda inanılmaz besinler sağlayan omega-3 açısından zengindir. Bu aynı zamanda cildi nemlendiren ve yenileyen antioksidanlara sahiptir.

Yeşil Çay

yeşil çay

Yeşil çay en başta kalp için mükemmeldir. Ayrıca, yukarıda anılan gıdaların büyük bir çoğunluğunda olduğu gibi, bu içecek de antioksidan içerir.

Bu çay yaşlanmayı önleyen ve cildi koruyan bir mucizedir. Aynı zamanda kilo vermek için de kullanılır.

Yeşil çay içmek bazal metabolizmayı arttırır ve sinir sistemini güçlendirir. Alzheimer hastalığı gibi hastalıkları önler. Yeşil çayı ayrıca yanıkları tedavi etmek için doğrudan cilde de uygulayabilirsiniz.

Domates

bir salkım domates

Domates tüketmek vücudu ultraviyole ışınlarına karşı korur ve böylece güneş yanıklarını önler. Bu bitki aynı zamanda cilt bakımı için de önemlidir, çünkü kırışıklıkları önlemede etkili olan likopen içerir.

Keten Tohumu

keten tohumu

Keten tohumu lif ve antioksidanlar açısından zengin olmasının yanı sıra omega-3 açısından da iyi bir yaşlanmayı önleyen kaynaktır. Keten tohumu bu bileşenleri sayesinde kolesterolü azaltmaya ve enerjinizi arttırmaya yardımcı olur. Keten tohumu aynı zamanda kabızlıkla ve obezite ile mücadele etme açısından da tavsiye edilir.

Bal

bir kase bal

Bal, antioksidan içeriğe sahip olmasının yanı sıra cildi nemlendirir ve pürüzsüzleştirir. Bu gıda yanıkları ve çizikleri iyileştirmek açısından önemlidir. Bal cilt yaralanmalarını iyileştirmeye ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

Unutmayın:

Bu gıdaları günlük öğünlerinize katmak ve bu süreci yeterli uyku alarak, tütün ve alkol tüketiminden kaçınarak, vücudunuzu sürekli olarak nemli tutarak ve uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalmayarak desteklemek yaşlanmayı önleyen yolda oldukça önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.