Yeşil Smoothieler Hakkında Mitler ve Gerçekler

Hiç yeşil smoothie denediniz mi? Onların faydalarını biliyor musunuz? Bu makale, yeşil smoothieler ile ilgili mitleri çürütmeye ve gerçekler üzerine konuşmaya odaklanacaktır.
Yeşil Smoothieler Hakkında Mitler ve Gerçekler

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Yeşil smoothieler dünyadaki milyonlarca insanın diyetinin bir parçası haline geldi. Ancak, gerçekten faydalarını biliyor musunuz?

Bu smoothieler son zamanlarda ünlü insanlar ve kendilerine yoğun ilgi gösteren çevrimiçi kişilikler sayesinde çok popüler hale geldi. Bu smoothieler için tarifler meyveleri, sebzeleri, kuru yemişleri ve diğer sağlıklı bileşenleri birleştirir. Diyetler için mükemmel hale gelmişlerdir veya sağlıklı yaşam tarzlarına dahil olmuşlardır.

Buna rağmen, sağladıkları faydalarla ilgili birçok yanılgı ortaya çıkmıştır, özellikle de faydalarının çoğunun abartılmış olması nedeniyle.

Peki, insanların bu smoothieler hakkında söylediği her şey ne kadar doğrudur? Gerçekte neye yararlar? Bu makale, bu soruları gözden geçirip inceleyecek, ayrıca bu içecekler hakkındaki genel yanlış anlamaları da inceleyecektir.

Yeşil Smoothieler hakkındaki mitler

sağlıklı yeşil smoothieler
Popüler hale gelmelerinden sonra, yeşil smoothielerin yararları hakkında birçok yanılgı ortaya çıkmıştır.

Mit #1: Yeşil Smoothieler Zayıflama Etkilerine Sahiptir

Düzenli diyetinize sağlıklı smoothieler eklemek, vücudun farklı bölümlerinde biriken yağlardan kurtulmak için ideal bir yol gibi görünebilir. Ancak, bu gerçek değildir.

Günlük yeşil smoothie alımınızın vücut ağırlığı üzerinde önemli bir etkisi yoktur.

Peki neden?

 • Bu içecekler iki veya üç farklı türde meyveyi birleştiriyor, bu da aslında şeker ve kalori alımınızı artırdığınız anlamına geliyor.
 • Harmanlandıklarında, bu sebzeler ve meyveler, lif içeriklerinin çoğunu kaybeder ve bu da sindirim yararlarını azaltır. Çiğneme, açlığın giderilmesine ve endişenin azaltılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, meyve ve sebzeleri bütün halinde yemek, onları içmekten daha iyidir.

Zayıflama özelliklerini herhangi bir yiyecek veya ürüne yükleyemezsiniz. Kilo kaybı, yalnızca gıda alımını değil, birçok farklı yaşam tarzı faktörünü içeren bir süreçtir.

Mit #2: Tüm Meyve veya Sebzeleri Tüketmekten Ziyade Smoothieler İçmek Daha İyidir

Yeşil smoothieler sağlıklıdır – bu doğru. Doğru olmayan şey, özelliklerinin tüm meyve ve sebzelerin özelliklerinden daha üstün olmasıdır.

Daha fazla besin elde etmek için onları diyetinize dahil etmek kabul edilebilir olmakla birlikte, bileşenlerin işlem sırasında bazı besinlerini kaybedebileceği de doğrudur.

Peki neden?

 • Meyve ve sebzeler sıkıldığında vitamin, lif ve antioksidanları kaybedebilir.
 • Bütün halde ve iyi durumda kaldıklarında, bütün besinlerini korurlar

Mit #3: Yeşil Smoothieler Vücudu Temizler

Sağlıklı smoothielerin bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de bedeni sözde “temizleme” veya “arındırma” yeteneklerinden kaynaklanıyor.

Meyve ve sebzelerin yüksek klorofil içeriğine sahip olması, vücut tarafından tutulan toksinlerin giderilmesi için mükemmel gibi görünüyor.

Ancak, tek başına bir içecek aslında bunu yapamaz.

Bu içeceklerdeki besinler sağlıklı olsalar da ve bize faydalı olsalar da, böbreklerimiz ve karaciğerimiz gibi organlar aslında vücudu toksinlerden temizleyen ajanlardır.

Peki neden?

Bu içecekler, bu organların çalışmasını desteklemeye yardımcı olan “ekstra” bir dozaj besin sağlayabilir.

Bununla birlikte, eğer kişinin sağlıklı bir yaşam tarzı yoksa, vücudu temizlemeye veya “arındırmaya” yardımcı olacak çok az şey sağlayabilir ya da hiçbir şey sağlayamaz.

Yeşil Smoothieler Hakkında Gerçekler

kivi ve elmalı smoothie
Tüm mitlere rağmen, yeşil smoothieler gerçekten sağlıklıdır.

Gerçek #1 : Yeşil Smoothieler Vücudun Su Alımına Yardımcı Olur

Yeşil smoothieler hakkındaki bir gerçek, bedeni su sağlamakta iyi olmalarıdır. Ancak, bu sadece hidratasyon için onlara güvenmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Hidratasyon için saf sudan daha iyi bir şey yoktur. Kalorisi sıfırdır ve vücudun birçok işlevi için hayati öneme sahiptir.

Önemli:

 • Bir sağlıklı smoothie, su tüketimi için yeterli değildir. Bu nedenle, gün boyunca smoothie dışında birkaç (6-8) bardak su içmek gerekir.
 • Bazı meyve ve sebzeler diğerlerinden daha fazla su sağlar. Bu nedenle, içeceğinizi daha iyi su sağlayacak hale getirmek için bunları en iyi şekilde nasıl birleştireceğinizi bilmek önemlidir.

Gerçek #2: Sağlıklı Smoothieler İçmenin Olumlu Etkileri Olabilir

Yeşil smoothielerin sağlığınız ve kilonuz için “süper faydaları” olması yanlış olsa da, birkaç olumlu etki sağlayabilir.

 • Zararlı değillerdir.
 • Kalori içeriği orta seviyededir.
 • Vücuda daha fazla enerji vermeye yardımcı olan vitaminler, mineraller ve doğal şekerler içerirler.

Önemli Son Düşünceler

 • Sağlıklı smoothieler her zaman diyetinize bir destek olarak görülmelidir. Ana öğünlerin yerini almamalı ve onları fazla içmemelisiniz.
 • Bu smoothieleri içmek neredeyse her zaman zararsızdır. Ancak, herhangi bir hastalıktan muzdaripseniz veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktora başvurmanız önerilir.

Sağlıklı smoothieler ile ilgili herhangi bir yanlış düşünceye sahip miydiniz? Yeşil smoothieler hakkındaki mitleri ve gerçekleri öğrendiğinize göre, şimdi ne düşünüyorsunuz?

İlginizi çekebilir ...
Su Gerçekten Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu? Efsaneleri ve Gerçekleri Keşfedin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Su Gerçekten Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu? Efsaneleri ve Gerçekleri Keşfedin

Kilo vermek için ne kadar uğraşıyorsunuz? Yeterince su içiyor musunuz? Bugün, suyun kilo vermenize nasıl yardımcı olacağı hakkında konuşacağız. • Carcamo Vargas, G. I., & Mena Bastías, C. P. (2006). ALIMENTACION SALUDABLE. (Spanish). Horizontes Educacionales.
 • Carlos Alejandro, H. R., Guadalupe, R. L., Rosa, M. E., & Martín Alfredo, H. S. (2012). Sobrepeso medido por IMC o percibido y comportamientos de control del peso en adolescentes universitarios de Ciudad Guzmán, Jalisco, México. Archivos Latinoamericanos de Nutricion.
 • Sociedad Española De Nutrición Comunitaria. (2016). Piramide alimentaria.