Yüksek Trigliserit Seviyelerini Düşürmek İçin 7 Harika Kahvaltı

Kolesterolün olumsuz etkisinden sıklıkla bahsedilir, ancak nadiren yüksek trigliserit seviyelerini de düşürmemiz gerektiğini duyarız. Bu başka bir önemli lipiddir ve kahvaltı etme şeklimizi değiştirerek onu kontrol edebiliriz. Size her şeyi burada anlatacağız.
Yüksek Trigliserit Seviyelerini Düşürmek İçin 7 Harika Kahvaltı
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 03 Mart, 2022

Kolesterolün olumsuz etkisinden sıklıkla bahsedilir, ancak nadiren yüksek trigliserit seviyelerini de düşürmemiz gerektiğini duyarız. Bu başka bir önemli lipiddir ve kahvaltı etme şeklimizi değiştirerek onu kontrol edebiliriz!

Vücut bu tür yağları enerji kaynağı olarak kullanmasına rağmen kanda birikmesi ciddi kalp hastalıklarına yol açabilir.

Neyse ki, özellikle sabahları yiyebileceğiniz bazı yiyeceklerle beslenme yoluyla kontrol edilebilir. Onları denemek için tereddüt etmeyin!

Yüksek trigliseritlerinizi düşürmek için kahvaltılar

İşte yararlanabileceğiniz ve başka sağlıklı ve lezzetli seçenekler yapmanız için size ilham verecek bazı kahvaltı seçenekleri. Yüksek trigliserit seviyenizi azaltmak, sabah başarılacak ilk kolay hedef olabilir!

1. Sızma zeytinyağı ile bir dilim çavdar ekmeği

zeytinyağı ve ekmek
En çok tavsiye edilen seçenek çavdar olsa da kahvaltıda yediğiniz ekmek tercihlerinize göre değişiklik gösterebilir.

Günün ilk öğününde yüksek trigliserit seviyenizi düşürmek için zeytinyağı gibi besinlerden sağlıklı yağlar almalısınız.

 • Omega 3’e katkısı, arterleri sertleştirme ve karaciğeri aşırı yükleme eğiliminde olan bu yağın kandaki varlığını en aza indirmeye yardımcı olacaktır.
 • Bu nedenle kahvaltıda zeytinyağı tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Bir dilim çavdar ekmeğine bir çay kaşığı sızma zeytinyağı sürmeniz yeterli!

2. Meyveler

Kolesterol ve trigliserit seviyenizi düşürmek için diyetinize meyve ve sebzeleri dahil etmek önemlidir.

 • Kuru üzüm ve hurma gibi kuru meyveler tavsiye edilmez.
 • Ancak çilek, yaban mersini, kiraz veya ahududu bu durumlar için şiddetle tavsiye edilen seçeneklerdir. Fruktoz oranı düşüktür ve C vitamini açısından çok zengindirler.
 • Muz, yüksek trigliserit seviyelerinizi düşürmenize yardımcı olan bir kahvaltı hazırlamak için başka bir ideal meyvedir.

Bu yazımızı ilginç bulabileceğinizi düşünüyoruz: Trigliserid Seviyelerinizi Düşürmek İçin Diyet Planı

3. Trigliserit seviyelerini azaltmak için bir sabah içeceği

Kahvaltı sırasında yüksek trigliserit seviyenizi düşürmek istiyorsanız bu içeceği kahvaltılarınıza dahil etmeniz size iyi gelecektir. Ancak bu sağlıklı kahveyi kalp damar sağlığınızın düşmanı haline getirebilecek tam yağlı süt veya diğer yağ türlerini eklememeye dikkat edin!

süt içen elma yiyen kadın
Bazı içecekler sağlıklı bir kahvaltı için harika bir destekçi olabilir.

İçindekiler

 • 1 elma
 • Taze ıspanak (30 gr)
 • Bir bardak su (250ml)
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi (10 gr)
 • 5 yemek kaşığı limon suyu (50 ml)

Hazırlanması

 • Yapılacak ilk şey ıspanak ve elmayı iyice yıkamaktır. Kabuğu elmanın üzerinde bırakabilirsiniz. Daha sonra dörde bölüp çekirdeklerini çıkardıktan sonra blenderdan geçirin.
 • Daha sonra elma parçalarını, ıspanağı, limon suyunu, bir yemek kaşığı yulaf ezmesini ve bir bardak suyu eklemeniz yeterlidir.
 • Pürüzsüz bir içecek elde edene kadar karıştırın.
 • Kahvaltınızın bir parçası olarak hemen için.

4. Yulaf ezmesine evet deyin

Yulaf ezmesi, hemen hemen her diyet için şiddetle tavsiye edilen bir tahıldır. Tahılların kraliçesi hiç şüphesiz kardiyovasküler sağlığınız için bir müttefiktir: aslında kolesterol ve trigliserit seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur, kilonuzla ilgilenir ve size enerji verir.

 • Büyük faydalarının sırrı, çözünür ve çözünmez lif katkısında yatmaktadır.
 • Bu arada, kolesterol ve trigliseritlerin metabolizmasını optimize eden ve geliştiren beta-glukanlar içerir.

5. Avokado ve karpuz

Karpuz, bilindiği gibi en fazla su içeren meyvedir. Ve fruktoz içermemesine rağmen, kayda değer miktarda vitamin, mineral ve likopen içerir.

Tost ve avokado (tekli ve doymamış yağ asitleri, potasyum ve C, 3 ve B6 vitaminleri kaynağıdır) ile bir kahvaltıda birleştirildiğinde, kendinize harika bir sağlıklı kahvaltı takviyesi almış olursunuz.

 • Omega 3 ve 6 yağ asitleri, yüksek trigliserit seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olur.
 • Bir porsiyon karpuzla birlikte yarım avokadodan biraz daha az tüketmek en iyisidir. Bu şekilde, diğer besinlerin yanı sıra önemli miktarda lif, potasyum, magnezyum, C vitamini alırsınız.

6. Elma ve kuru yemişler

Desayuno con manzanas, mısır gevreği ve fruta
Elma, kuru yemiş ve diğer meyvelerle tadını çıkarabileceğiniz birçok lezzetli kahvaltı tarifi var.

Başka bir sağlıklı kombinasyon yeşil elma ve kuru yemişlerdir. Bu iki malzemeyi kullanarak güzel bir kase yulaf ezmesi, yoğurt ve hatta bir smoothie hazırlayabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki en iyi seçenek dilimlenmiş elmayı kabuğuyla birlikte tüketip içine birkaç tane ceviz eklemektir.

 • Bu, kardiyovasküler sağlığınıza dikkat etmek için basit, lezzetli, doyurucu ve harika bir çözümdür.
 • Elmalar, yüksek trigliseritlerle savaşmak için harika olan antioksidanlar, pektinler, vitaminler ve mineraller açısından zengindir.
 • Ceviz ise tekli doymamış yağlar açısından zengindir, iltihap önleyicidir, E vitamini, folik asit, magnezyum ve kalsiyum içerir.

Bu kahvaltıyı bir deneyin. 3-4 yemek kaşığı doğal şekersiz yoğurt, birkaç adet kuru yemiş ve bir elma (hangi rengi tercih ederseniz) içeren bir kase hazırlayın ve bugün kendinize daha iyi bakmaya başlayın. Birkaç ay içinde kolesterol seviyelerinizdeki farkı kesinlikle fark edeceksiniz!

Bu makaleyi de okumaktan keyif alabilirsiniz: Hiperlipidemi: Kandaki Yüksek Lipid Düzeyleri

Yüksek trigliseritlerinizi düşürmek için kahvaltıdan yararlanın!

Vücudunuzun ihtiyaçlarına göre nasıl dengeli besleneceğiniz konusunda sorularınız varsa, bir beslenme uzmanına danışın. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz önerilerin lezzetli ve sağlıklı kahvaltılar hazırlamak için yapmanız gereken birçok seçenekten sadece birkaçı olduğunu unutmayın.

Diyetinize daha fazla meyve dahil etmeye başlamak için kahvaltılarınızdan yararlanın ve diğer iyi alışkanlıklarla birlikte azar azar yüksek trigliserit seviyelerinizi nasıl düşürebileceğinizi göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Byrne A, Makadia S, Sutherland A, Miller M. Optimizing Non-Pharmacologic Management of Hypertriglyceridemia. Arch Med Res. 2017 Aug;48(6):483-487.
 • Miller M, Stone N, Ballantyne C, Bittner V, Criqui M, Ginsberg H et al. Triglycerides and Cardiovascular Disease. Circulation. 2011;123(20):2292-2333.
 • Ben Slama F, Jebali N, Chemli R, Ben Rayana C, Achour A, Najar M et al. Dietary fiber in the diets of urban Tunisian women: Association of fiber intake with BMI, waist circumference and blood chemistry: Preliminary study. Clinics and Research in Hepatology and Gastroenterology. 2011;35(11):750-754.
 • Kris-Etherton PM, Taylor DS, Zhao G. Is there an optimal diet for the hypertriglyceridemic patient? J Cardiovasc Risk. 2000 Oct;7(5):333-7.
 • Ooi E, Watts G, Ng T, Barrett P. Effect of Dietary Fatty Acids on Human Lipoprotein Metabolism: A Comprehensive Update. Nutrients. 2015;7(6):4416-4425.
 • Parks EJ. Effect of dietary carbohydrate on triglyceride metabolism in humans. J Nutr. 2001 Oct;131(10):2772S-2774S.
 • Del Gobbo L, Falk M, Feldman R, Lewis K, Mozaffarian D. Effects of tree nuts on blood lipids, apolipoproteins, and blood pressure: systematic review, meta-analysis, and dose-response of 61 controlled intervention trials. The American Journal of Clinical Nutrition. 2015;102(6):1347-1356.
 • Ibarretxe D, Masana L. Metabolismo de los triglicéridos y clasificación de las hipertrigliceridemias. Clínica e Investigación en Arteriosclerosis. 2021;33:1-6.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.