Yumurtaları Buzdolabının İçinde mi Dışında mı Saklamalıyım?

Yumurtaları buzdolabının içinde mi yoksa dışında mı saklamanız gerekir? Onları buzdolabında tutmak en iyisidir. Bu yazıda nedenini açıklayacağız.
Yumurtaları Buzdolabının İçinde mi Dışında mı Saklamalıyım?
Marta Guzmán

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Marta Guzmán.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Yumurtaların neden süpermarkette oda sıcaklığında saklandığını ve insanların neden onları evde buzdolabına koyduğunu hiç merak ettiniz mi? Yumurtaları saklamanın doğru yolunu bilmek ister misiniz?

Bu yazıda, yumurtaları doğru bir şekilde saklamak için göz önünde bulundurulması gereken diğer hususların yanı sıra bunu ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Yumurta nasıl saklanır

Yumurta insan tüketimi için en uygun besinlerdendir. Advances in Food and Nutrition Research dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, yumurtalar en iyi diyet proteinidir ve temel vitamin ve mineraller açısından zengindir. Ama yumurtaları saklamanın doğru yolunu bilmelisiniz.

Evde, özellikle yaz aylarında buzdolabında saklamak en iyisidir. Ayrıca yumurta akı çok yoğundur ve günler geçtikçe yumurtanın içine az miktarda hava girerek beyazı iter ve yoğunluğunu azaltır.

Yumurtaları kartonlarında ve buzdolabının içindeki bir rafta tutmak en iyisidir. Birçok insan onları yumurta tepsilerine koyar. Ancak bu iyi bir fikir değildir, çünkü buzdolabında en büyük sıcaklık değişimlerine sahip alan kapak kısmıdır.

Yumurtaları kartonun içinde bırakmak onları sıcaklık değişimlerinden, kokulardan, darbelerden ve diğer gıdalarla temastan korur. Ayrıca, karton kutuda genellikle yumurta kabuklarına eklenmeyen bir son kullanma tarihi bulunur. Bu önemlidir, çünkü onları hangi tarihe kadar yemeniz gerektiğini bilmenizi sağlar.

Sepet içinde birkaç yumurta.

Peki neden süpermarkette oda sıcaklığındalar?

Bunun nedeni, oda sıcaklığı yaklaşık 25°C olduğu sürece yumurtaların soğuğa ihtiyaç duymamasıdır. Aslında, ani bir sıcaklık değişimi yumurtayı kabuğun altında saran ince tabaka olan kütikülü kırabileceğinden, süpermarkette soğutulmamalıdırlar.

Bu nedenle yumurtaları sabit bir sıcaklıkta saklamak iyi bir fikirdir. Süpermarkette oda sıcaklığında bırakılırlarsa bunu başarmak daha kolaydır.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin: Günde Bir Yumurta Yemenin Faydaları

Yumurtalar hakkında daha fazla soru

Bir yumurtanın taze olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Tazeliği değerlendirmenin bir yolu, yumurta beyazının kıvamını kontrol etmektir. Taze bir yumurtanın beyazında iki iyi ayırt edilmiş alan bulunur; biri daha yoğun, diğeri daha sıvıdır.

Yumurta taze olduğunda, yoğun yumurta akı daha sıkı ve jelatinimsidir. Yumurta tazeliğini kaybettiğinde sertliğini de kaybeder. İki alanı ayırt etmek zor olduğunda, yumurta o kadar taze değil demektir.

Tazeliği değerlendirmenin bir başka yolu da  yumurtayı bir bardak suya koymaktır. Batarsa havası az ve taze demektir.

Bir yumurta kartonu.

Son kullanma tarihi geçmiş yumurtaları yemek güvenli midir?

Yumurtaları buzdolabında saklarsanız ve kabukları sağlam ve temizse, “son tüketim” tarihinden birkaç gün sonra yiyebilirsiniz. “Son tüketim tarihi” ve son kullanma tarihi aynı değildir. Yumurtalar, aşağıdakiler olduğu sürece taze olarak kabul edilebilir:

  • İyi saklanmışlarsa.
  • Kalitelerini ve güvenliklerini korumuşlarsa.

Yumurta yıkanmalı mı?

Yumurtalar tüketilmeden önce yıkanabilir, ancak satın alındığında yıkanmamalıdır. Bunun nedeni, su basıncının kütikülü kırabilmesi ve bu nedenle onu salmonellaya maruz bırakabilmesidir.

Clinical Microbiology Reviews dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu bakteri hafif ila şiddetli mide ve bağırsak sorunlarına neden olabilir.

Mutfakta iyi hijyen uygulamalarına uymazsanız Salmonella enfeksiyonu oluşabilir. Bu nedenle, aşağıdakilere dikkat etmek önemlidir:

  • Yumurtaları tutarken ellerinizi yıkayın.
  • Yumurtaları elledikten sonra bulaşıkları temizleyin.
  • Yumurtaları tamamen pişirin.
  • Hemen yemeyecekseniz hazırladıktan sonra buzdolabında saklayın.
  • Özellikle yaz aylarında oda sıcaklığında bırakmayın.

Yumurtaları saklamak kolaydır

Yumurtaları iyi durumda tutmak zor değildir. Onları yıkamamaya ve hemen tüketmeyecekseniz kartonda tutmaya dikkat edin.

Yukarıda açıkladığımız gibi, onları buzdolabında saklamak en iyisidir. Bununla birlikte, karton içindeyken birçok farklı sıcaklık ve nem koşuluna iyi uyum sağlarlar.

İlginizi çekebilir ...
Yumurta ve Besleyici Değerleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yumurta ve Besleyici Değerleri

Yumurta, hemen hemen her türlü yemeğimizin olmazsa olmazıdır. İçerdiği yağ ve kolesterol sebebi ile sağlığa yararı tartışmalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Estrada, M. M., Galeano, L. F., Herrera, M. R., & Restrepo, L. F. (2010). Efecto de la temperatura y el volteo durante el almacenamiento sobre la calidad del huevo comercial. Revista Colombiana de Ciencias Pecuarias23(2), 183-190.
  • Fernandez, M. L. (2010). Effects of eggs on plasma lipoproteins in healthy populations. Food & function1(2), 156-160.
  • Instituto de estudios del huevo.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.