Zayıflama Ürünleri Gerçekten Etkili Mi?

Zayıflama ürünlerinin yüzde 95'inin etkili olmadığı gösterilmiştir. Bunlar hakkında bilgi sahibi olmalı ve çoğunun aslında işe yaramadığını bilmelisiniz. 
Zayıflama Ürünleri Gerçekten Etkili Mi?
Sergio Alonso Castrillejo

tarafından incelendi ve onaylandı. eczacı Sergio Alonso Castrillejo.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Zayıflama ürünleri günden güne daha popüler oluyor. Son zamanlarda kilo vermeye yardımcı olan ürünler ve ilaçlar çok moda oldu. Ancak yine de size satmaya çalıştıkları her şeye güvenemezsiniz.

Biraz çaba harcamadan sonuç alamazsınız. Kilo vermek ve kilo almaktan kaçınmak istiyorsanız iyi bir diyet planını göz önünde bulundurun ve her gün ılımlı bir şekilde egzersiz yapın.

Bu hedefe ulaşmaya yardımcı olan bazı zayıflama ürünleri olduğu doğrudur ancak bunu tek başlarına yapmazlar. Bu yüzden bu zayıflama ürünlerinin aslında ne kadar etkili olduklarını ve onları satın almaya değip değmeyeceğini kendimize sormamız gerek.

Her şeyden önce piyasadaki zayıflama ürünlerinin iki türünün olduğunu belirtelim. Bunları birbirinden ayırmalıyız: Diyet hapları ve diyetsel ürünler.

Zayıflama ürünleri: Diyet hapları

mezura ölçü erkek meyveler

Diyet hapları, doktor reçetesi ile kullanılır. Genellikle uzmanlar bu ilaçları kilolu insanlara tavsiye ederler. Dengeli bir diyetin ve fiziksel egzersizin yanında ek olarak kullanılırlar.

Bu ilaçların farklı etkileri olabilir. Bir yanda sadece küçük bir miktar yiyecek tüketerek doymuş hissetmenizi sağlayan haplar vardır. Diğer yandan bazı ilaçlar vücudun gıdalardaki yağı özümsemesini zorlaştırırlar.

Şimdi her ilaç türünden bir örnek göreceğiz. Unutmayın, bu ilaçlar, yalnızca düşük kalorili bir diyetin takip edildiği ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapıldığı durumda ek olarak kullanıldıklarında işe yararlar.

Orlistat

Bu ilaç lipstatinden türetilmiştir. Lipstatin, mide ve bağırsaklarda etkisini gösterir. Burada, emilim için yağları parçalayan sindirim enzimlerini bloke eder. Onları sindiremediğinizde dışkı yoluyla atılırlar.

Ancak bu ilaçla ilgili sorun, aynı zamanda bazı vitaminlerin emilimini de önlüyor olmasıdır. Doktorunuz bu ilacı yazarsa muhtemelen bir vitamin takviyesi almanızı tavsiye edecektir.

Azalmış vitamin emilimi dışında diğer bazı olası yan etkileri şunlardır:

 • İshal
 • Gaz
 • Yağlı dışkı inkontinansı

Buna ek olarak orlistatın reçete gerektirmeyen başka bir versiyonu da vardır. Reçetesiz satılan bu ilaç Alli® markasıyla bilinir.

Sibutramin

egzersiz yapan kadın mat

Bu ilaç, termojenezin hızlandırılması veya bazal metabolizma hızı ile doyurma etkisini birleştirir. Böylece daha fazla kalori yakarsınız.

Amfetamin gibi çalışır ancak etkileri daha hafiftir. Ayrıca genellikle yoksunluk belirtilerine neden olmaz ancak bazı kullanıcılar bunu deneyimlediklerini söylemişlerdir.

Gerçekten de birçok ülkede yan etkileri nedeniyle sibutramin satışı durdurulmuştur:

 • Baş ağrısı
 • Uykusuzluk
 • Ağız kuruluğu
 • Depresyon
 • Hipertansiyon
 • Diğerleri

Kısacası söz konusu kilo vermek olduğunda, dengeli bir diyet ve egzersiz ile sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemenin işe yaradığı kanıtlanmıştır. O halde yan etkilerine rağmen ne ölçüde bu ilaçları almaya değer?

Bunu da okuyun: Bilime Göre Obezite Geni

Zayıflama ürünleri: Diyetsel maddeler

bitki çayı içen kadın zayıflama ürünleri

Bu, giderek daha popüler hale gelen zayıflama ürünlerinin bir başka türüdür. Ancak bunların yüzde 95’i etkili değildir. İyi bir şekilde bilgi sahibi olmanız ve size ne satmaya çalıştıklarını bilmeniz önemlidir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilecek bazı ürünler vardır ancak çoğu yardımcı olmaz.

Diyetsel ürünler arasında en yaygın olarak kullanılanlar, idrar söktürücüler, ishal ediciler ve yağ yakıcılardır.

Örneğin kuş yemi sütü, senna çayı ve aloe vera yaprakları bunlardan bazılarıdır. Bunlar idrar söktürücü ve ishal edici ürünlerdir. Böylece vücuttaki atık ürünleri ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar ancak kilo vermezsiniz.

Yağ yaktırdıklarını iddia eden zayıflama ürünlerine gelince, yosun, L-karnitin, leptin veya konjuge linoleik asit kökenli maddeler vardır.

Yağ oluşumuna karşı mücadele ederken, kas dokusu oluşumuna da yardımcı olurlar. Diyet haplarında olduğu gibi aynı zamanda dengeli bir diyeti takip etmeniz ve düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir.

Sonuçta kilo vermenize yardımcı olacak tek şey iradedir ki o da sağlıklı bir yaşam tarzı ile mümkün olur. Bu zayıflama ürünlerinin bazıları size yardımcı olabilir ancak biraz çaba göstermeden kilo veremezsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Graff SK., Mario FM., Ziegelmann P., Spritzer PM., Effects of orlistat vs metformin on weight loss related clinical variables in women with pcos: systematic review and meta analysis. Int J Clin Pract, 2016. 70 (6): 450-61.
 • Dedov II., Melnichenko GA., Troshina EA., Mazurina NV., et al., Body weight reduction associated with the sibutramine treatment: overall results of the PRIMAVERA primary health care trial. Obes Facts, 2018. 11(4): 335-343.
 • Varghese S., Kubatka P., Rodrigo L., Gazdikova K., et al., Chili pepper as a body weight loss food. Int J Food Sci Nutr, 2017. 68 (4): 392-401.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.