Zekanızı Etkileyen Maddeler

14 Mayıs, 2015

Yemek yediğinizde, nefes aldığınızda, reklamlara maruz kaldığınızda ve benzeri durumlarda sağlığınız, vücudunuz ve sıklıkla kararlarınız üzerinde doğrudan veya dolaylı etkileşimler oluşur. Bu nedenle, sağlığınızı ve zekanızı olumsuz olarak etkileyebilecek maddelerin tüketimi açısından bilgilenmeniz ve çok dikkatli olmanızı gerekir.

Zeka, insanın yetileri arasında rahatsızlıklara ve değişikliklere en duyarlı olanlardan birisidir. Beynin esas becerilerini olumsuz olarak etkileyebilecek olan bazı ürünler hakkında biraz da olsa bilgilenmek bu nedenle önemlidir. Bu açıdan baktığınızda, tükettiğiniz maddeler en iyi arkadaşınız veya en kötü düşmanınız haline gelebilir. En önemli ve zaruri organlarınızdan biri olan beyniniz üzerinde tahribata yol açabilirler.

Aşağıda, zekanızı etkileyebilecek olan ürünlerden bazıları hakkında konuşacağız.

Şeker

6-tavsiye-şeker-tuketimini-azaltmak-icin

Yüksek miktarda şeker içeren gıdalar sadece görünüşünüzü değil, sizin için çok daha önemli olan bir parçanızı da etkileyebilir: beyninizi. Bu da takiben zeka ve dikkat eksikliği hastalıklarına yol açabilir.

Çok miktarda şekerli yiyecekler tükettiğinizde, olumsuz nörolojik etkiler oluşmakta pek de gecikmezler. Bu etkilerden birisi öğrenmede zorluktur, veya hafıza kapasitenize de zarar verebilir. Şüphesiz bu, üzerine tüm dikkatinizi vermenizi gerektiren hassas bir konudur çünkü bildiğimiz gibi kimse bu sağlık veya estetik problemlerine maruz kalmak istemez.

Nikotin

nikotin spreyi

Nikotin, zeka üzerinde geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilen bir diğer üründür. Bir gıda maddesi olmaması gerçeğine rağmen halen pek çok insan bunu kullanmaktadır. Beyne olan kan akışını azaltarak ciddi beyin hasarına yol açabilir, ki bildiğimiz gibi beyin vücudun doğru çalışması için elzemdir.

Nikotin bildiklerinizin ötesinde pek çok diğer soruna yol açabilir:

  • Ağız kokusu, ki ilişkilerinizi de mahvetmesi muhtemeldir.
  • Erken yaşlanma, ki bu da estetik olarak cazibenizi azaltacaktır.
  • Akciğer kanseri, erken ölüme yol açabilir.
  • Normal beyin fonksiyonu sağlayan kılcal damarların kasılmasına neden olarak, nörotransmitter denen aracı maddeleri etkiler.

Abur cubur

abur cubur yememek icin 6 neden

Son çalışmalar abur cubur yiyeceklerin beyin fonksiyonlarına hasar verdiğini göstermiştir. Bunun nedeni beyin kimyasının değişmesidir, dengeli beslenmemeniz depresyona ve anksiyeteye yol açabilir.

Bu çeşit gıdalar dopamin isimli bir maddenin üretimini bloke eder. Bu madde sizde huzur, mutluluk ve kendini iyi hissetme duygusu yaratır ve bilişsel sisteminizle beraber çalışır. Bu nedenle abur cuburun etkisi bu kadarla da kalmaz, dopaminin normal üretiminin yanısıra öğrenme ve hafıza sistemleri de etkilenir.

Hazır gıdalar

İşlem görmüş gıdalar gibi hazır gıdalar da kızarmış besinlere çok benzer, yani yüksek miktarda tükettiğiniz durumda merkezi siniri sisteminizi etkileyerek Alzheimer da dahil olmak üzere dejeneratif beyin hastalıklarına neden olabilir.

Aklınızda olsun…

Özet olarak yediklerinize özellikle dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz, çünkü bunlar vücudunuzun hem iç hem de dışında reaksiyonlara yol açar. Bu da hem vücudunuzun çeşitli organlarının çalışmasını hem de estetik görünümünüzü tehlikeye atar. Dengeli beslenme, spor yapma ve düzenli sağlık kontrolleri yaptırma gibi iyi alışkanlıklar edinmeniz kesinlikle çok önemlidir.