Zencefilli ve Elmalı Detoks Limonatası Nasıl Yapılır?

Vücudunuzda toksinlerin birikmesi sağlığınız açısından kötü sonuçlar yaratabilir. Bu nedenle detoks limonatası gibi içeceklerle savunmanızı güçlendirmeniz iyi olacaktır. 
Zencefilli ve Elmalı Detoks Limonatası Nasıl Yapılır?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Vücudunuzu istila eden toksinler, çeşitli organlarda hasara yol açabilirler. Vücudunuzdaki zehrin etkisini gidermek böbreklerinizin, karaciğerinizin veya dolaşımın sisteminizin normal bir şekilde işlemeleri için onları onarmaya yardımcı olur. Bu amaçla zencefilli ve elmalı detoks limonatası yapmak, kendinizi iyi bakmak için başvurabileceğiniz ucuz ve sağlıklı bir alternatiftir.

Neden vücudumuzda toksinler birikir?

Hepimiz toksinleri biriktirme eğilimindeyiz. Aşırı alkol, kahve ve işlenmiş yiyecek tüketmek, hücresel fonksiyonları etkiler. Ayrıca kirli hava ve bazı ilaçlar da buna neden olabilir.

Detoks yapmanın zamanının geldiğini gösteren pek çok semptom vardır. Yorgun, bitkin veya tembel hissediyorsanız veya sık sık kabızlık ve solunum sorunu yaşıyorsanız, büyük ihtimalle detoks yapma zamanınız gelmiş demektir. Eğer detoks yapılmazsa bunlar daha ciddi sorunların başlamasına yol açabilirler.

Ayrıca vücut, aşırı çalışma, stres veya anksiyete gibi duygusal konular yüzünden de toksin birikmesi yapabilir. Sevilen birinin kaybedilmesi, bir kaza veya kötü haberler, duygusal anlamda kırılgan bir vücudu etkileyen maddelerin oluşmasına neden olabilir.

Bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek ve zaman zaman detoks yapmak önemlidir.

Pek çok yiyecekte toksin vardır

Sayısız yiyecekte toksin mevcuttur. Bazılarında diğerlerinden daha fazla vardır ancak vücut bunları yok edebilir.

Karaciğer bu görevden sorumludur. Bu organ, aynı zamanda lipopolisakarit de denen  toksinleri veya proteinleri özümser. Sonra onları suda çözünen ve daha sonra vücut tarafından defedilen karmaşık olmayan maddelere dönüştürür.

Zararlı elementlerin miktarı vücudun kapasitesini aştığında detoks yapmak sizin için önemlidir.

Yılda bir kez detoks yapılması önerilir. Zencefilli ve elmalı detoks limonatası yapmayı öğrenirseniz, toksinlere karşı yaptığınız savaşta harika bir iş birlikçi edinmiş olacaksınız.

Zencefilli Ve Elmalı Detoks Limonatası Nasıl Yapılır?

Arındırıcı meyve suları, toksin sorunuyla başa çıkmak için kullanılan pek çok iyileştirici tavsiyeden biridir. Onları meyveleri ve iyileştirici bitkileri kullanarak hazırlarsanız, harika alternatifler olurlar.

kırmızı yeşil elmalar

Malzemeler

 • 2 büyük yeşil organik elma
 • 1 büyük organik limon
 • 1 çay kaşığı taze rendelenmiş organik zencefil (5 g)
 • Su
 • Buz

Hazırlanışı

 1. Öncelikle elmaları ve limonu iyice yıkayın.
 2. Elmayı küçük parçalar halinde doğrayın ve blender’a koyun.
 3. Sonra limon suyunu ekleyin.
 4. Sonra karışıma rendelenmiş zencefili ekleyin ve biraz daha karıştırın.
 5. Zencefilin baharatlı tadını en aza indirmek için biraz buzla servis yapın.
 6. Bu taze meyve suyunun arındırıcı ve detoks yapıcı etkisini artırmak için kahvaltıdan önce içmenizi tavsiye ederiz.

Zencefilli Ve Elmalı Detoks Limonatası Yapmak İçin Bir Başka Yöntem

Malzemeler

 • 3 küçük yeşil organik elma
 • Limon kabuğu rendesi
 • 2 yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefil (30 g)

Hazırlanışı

 1. Bir meyve suyu sıkacağında elmanın suyunu sıkın.
 2. Blender’da limon kabuğu rendesini ve taze zencefili elma suyuyla karıştırın.
 3. Oda sıcaklığında servis yapın. Aç karnına içmek en iyisidir.

Bu İyileştirici Meyve Suyunun Özellikleri

Zencefilli ve elmalı detoks limonatası yapmak bu iyileştirici meyve suyunun özelliklerinden faydalanmanızı sağlar. Bu içeceğin vücuttan toksinlerin elenmesindeki rolü su götürmez.

Zencefil, iyileştirici bir element

Zencefil, iyileştirici bir bitki olarak nitelendirilir. Doğal tıbbın parçası olarak pek çok ülkede kullanılır. Bir malzeme olarak ise salatalara ve geleneksel mutfaklardaki diğer yemeklere özel bir tat katar.

c vitamini içeren yiyecekler

Bağışıklık sisteminiz için C vitamini

Limon, C vitamini açısından zengindir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir, soğuk algınlığını ve gribi önlemeye yardımcı olur. Ancak en önemlisi vücudunuzdaki toksinleri yok etmesi ve nötr hale getirmesidir. Ayrıca harika bir ddetoks yapıcıdır.

Elma, bir antioksidan

Elma, serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan flavonoid bir antioksidandır. Kuersetin açısından zengindir. Vücut için en faydalı meyvelerden biridir.

Zencefilin arındırıcı özellikleri

Zencefilli ve elmalı detoks limonatası ideal bir karışımdır. Vücuttaki birikmiş toksinleri yok ederek doğal bir şekilde detoks yapmaya yardımcı olur. Ayrıca bu meyve suyu bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Genel olarak, zencefilli ve elmalı detoks limonatasını aç karnına içerek sağlıklı bir vücuda sahip olmak için harika bir iş birlikçi edinmiş olursunuz. Her sabah içmenizi tavsiye ederiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Barreiro González G. Las enfermedades del trabajo: Nuevos riesgos psicosociales y su valoración en el derecho de la protección social. Universidad de León (2006)
 • Eresdeportista.com Te damos 10 razones para dejar de beber café por la mañana. [Online] Available at: eresdeportista.com/dieta-nutricion/te-damos-10-razones-para-dejar-de-beber-cafe-por-la-manana/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.