5 Dakikada Hazırlanabilen Ev Yapımı Portakallı Kek

Bir yoğurt kabı sayesinde bu portakallı keki kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bir deneyin! 
5 Dakikada Hazırlanabilen Ev Yapımı Portakallı Kek
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

En çok yönlü tatlılardan biri olan ev yapımı portakallı kek aromasıyla her zaman öne çıkar. Bu kadar dikkat çekmesinin nedeni yapım aşamasında tat ve kombinasyonlar açısından pek çok olasılığa açık olmasıdır.

Ayrıca sünger kek o kadar popüler bir tariftir ki mikrodalga fırında 5 dakikada yapılanı bile vardır.

Sürecin bu kadar kolay olması kekin yoğurt kabı boyutunda ve şeklinde olmasıyla ilişkilidir. Çünkü bir bardağa veya bir yoğurt kabına benzer. Bu nedenle bu kek tatlı olarak daha fazla avantaja sahiptir. Örneğin:

 • Günlerce süngerimsi ve taze yapısını koruyan bir tatlıdır.
 • Çikolatayla yapıldığında fırından çıkar çıkmaz sıcak sıcak yenebilir. Soğuk da tüketilebilir.

Bu türdeki bir tatlıyı yapmaya uygun kare veya dikdörtgen şeklinde bir kalıpta yapılması idealdir.

Ancak daha önce de söylediğimiz gibi su bardakları kullanılarak da yapılabilir. (Elbette her birinde malzeme miktarlarının değişkenlik göstereceğini unutmayın.)

Ev Yapımı Portakallı Kek İçin Adımlar

ev yapımı portakallı kek kalıp

Gelin ev yapımı portakallı kek tarifini yalnızca 5 dakika içinde nasıl hazırlayabileceğimizi bir görelim. Unutmayın bu tarif herhangi bir kek tipi için uygundur.

Keke aroma katan temel malzemenin yerine bir başka malzeme kullanmanız yeterli olacaktır. Bu tarifte kekimize aroma katan temel malzeme portakal olacak ancak isterseniz onun yerine limon veya çikolata da kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • Bir kap doğal yoğurt
 • 3 yumurta
 • Un (3 yoğurt kabı).
 • Şeker (2 yoğurt kabı).
 • 1 büyük portakal
 • Zeytinyağı (1 yoğurt kabı).
 • 1 paket maya
 • Kalıp için tereyağı veya yağlı kağıt
 • Zevkinize göre hafif veya güçlü aromalı yağ

Portakallı Sünger Kekin Pişirilmesi

portakallı kek sunum
 1. Öncelikle yoğurt kabını boşaltın. Bu ev yapımı portakallı kek tarifini hazırlarken yoğurt kabını malzemeleri ölçmek için kullanıyor olacaksınız.
 2. Sonra fırını 180 derecede 10 dakika boyunca önceden ısıtın.
 3. Daha sonra portakal kabuklarını, portakalın beyaz kısımlarını eklemeden, rendeleyin.
 4. Farklı bir kaseye, portakalı soyun ve parçalayın.
 5. Aynı kaseye şekeri, yumurtaları, yoğurdu, portakal kabuğu rendesini ve yağı ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın.
 6. Şimdi unu ve mayayı ekleme zamanı. Eklemeden önce onları elekten geçirin.

Sonra…

 1. Kalıba dönün, parmaklarınızla veya bir fırça yardımıyla kalıbı yağlayın ve yağlı kağıtla kaplayın. Bu iki adımı kekin kalıba yapışmayacağından emin olmak için gerçekleştiriyoruz.
 2. Yağlanmış ve yağlı kağıtla kaplanmış kalıbın içine kek karışımını dökün ve fırının orta rafında 179 derecede yaklaşık 35 dakika boyunca pişirin. Kalıbınız kare değilse, daha düzensiz bir şekli varsa fırınd 5 – 10 dakika fazla kalması gerektiğini unutmayın.
 3. Süre dolduktan sonra kekin hazır olup olmadığını görmek için bir çatal veya kürdanla test yapın: Çatalı veya kürdanı kekin ortasına batırın. Temiz çıkarsa kekiniz hazır demektir. Üzerine bir şey yapışırsa bu, biraz daha pişmesi gerektiği anlamına gelir. Bu yüzden birkaç dakika daha fırında pişirin ve gerekirse aynı testi tekrar yapın.
 4. Son olarak kek piştiğinde fırından çıkarın. Kalıptan çıkarmadan önce soğuması için bir süre beklemelisiniz. Böylece şekli bozulmayacak veya dağılmayacaktır.
 5. Artık tek yapmanız gereken keki denemek ve bu harika lezzetin keyfini çıkarmak.

Sunumu: Şekerlenmiş Portakal

Bu sünger keki biraz daha gösterişli bir hale (misafiriniz varsa) getirmek isterseniz, şekerlenmiş portakallarla süsleyebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 veya 2 portakal
 • 4 bardak su
 • 5 bardak şeker

Hazırlanışı

 • Portakalları kristalleştirmek için onları içinde 5 bardak şeker bulunan 4 bardak suda bekletin.
 • Karamelize olmalarını istiyorsanız portakallı sünger keki fırından çıkarmadan 5 dakika önce portakalları da fırına koyun.

Gördüğünüz gibi kek yapmak çok kolay. Unutmayın, isterseniz portakal yerine çikolata veya limon da kullanabilirsiniz. Limon kullanırsanız yine aynı işlemleri yapmanız gerekecek: Rendeleyin ve soyun. Çikolata kullanırsanız kullanımını kolaylaştırmak için çikolatayı karışıma eklemeden önce ben mari usulü eritmelisiniz.

Ayrıca isterseniz tariflerinize bal da ekleyebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • O’Neil CE, Nicklas TA, Rampersaud GC, Fulgoni VL 3rd. 100% orange juice consumption is associated with better diet quality, improved nutrient adequacy, decreased risk for obesity, and improved biomarkers of health in adults: National Health and Nutrition Examination Survey, 2003-2006. Nutr J. 2012;11:107. Published 2012 Dec 12. doi:10.1186/1475-2891-11-107
 • NESTLÉ ECUADOR. (2010). Recetario.
 • Solsona, N. (2007). La cocina, un espacio educativo. Aula de Innovación Educativa.
 • Isabel Zacarías, Carmen González, D., & González, A. D. (2011). Cocina Saludable. Cocina Saludable.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.