Adet Kramplarını Yatıştırmak için 5 Sıcak İçecek

09 Eylül, 2019
Adet ağrıları çok can sıkıcı olabilir ve hatta elden ayaktan düşürebilir. Bu yazıda, adet kramplarını yatıştırmaya yardımcı olabilecek 5 sıcak içecek göstereceğiz.

Adet normalde ayda bir kez olur. Ne yazık ki, birçok kadın ağrı, kramp ve genel rahatsızlık yaşamaktadır. Ancak, adet kramplarını yatıştırmak için sıcak içecekler gibi bazı yöntemler olduğunu bilmelisiniz.

Doğal olarak, öncelikle adet kramplarını önlemek ve tedavi etmek için sağlıklı bir beslenme programı izlemenizi öneririz. Ek olarak, adet döneminizde kafein içmekten kaçınmak en iyisidir, çünkü kaygıya ve su tutmanıza neden olabilir.

Kahveden kaçınmaya ek olarak, kadın sağlığı için büyük yararları olan diğer içecek türlerini kullanabilirsiniz. Bu çaylar sizin sadık birer dostunuz olacak.

Adet Kramplarını Yatıştırmak için Sıcak İçecekler

Her ne kadar kadınlar, adet kramplarını yatıştırmak için ağrı kesicilere başvurma eğiliminde olsalar da, ağrının doğal olarak giderilmesi de mümkündür. Bu nedenle size adet ağrınızı gidermek için en iyi içeceklerin bir listesini vereceğiz.

1. Papatya Çayı

adet kramplarını yatıştırmak için papatya çayı

Listemizde adet kramplarını rahatlatan sıcak içeceklerden ilki papatya çayıdır. Hipurat ve glisin adlı iki bileşik içerdiğini unutmayın.

Bu bileşikler, özellikleri nedeniyle kramplarınız olduğunda rahiminizi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, papatya rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilecek benzersiz antienflamatuar özelliklere sahiptir.

  • Papatya çayı yapmak için, bir bardak sıcak suya ihtiyacınız vardır.
  • Daha sonra, 10 dakika boyunca bir poşet papatya çayını içinde bekletin.
  • Sonra çay poşetini çıkarın ve limon suyu veya bal ekleyin.

Adetinizden önceki hafta boyunca her gün iki bardak içmenizi öneririz. Aslında, papatyanın, antienflamatuar etkileri olan terpenoidleri ve flavonoidleri içerdiğini doğrulayan bir araştırma vardır.

2. Adet kramplarını yatıştırmak için zencefil çayı

zencefil çayı

Listemizin ikinci sırasındaki zencefil çayı adet kramplarını yatıştırmak için harikalar yaratabilecek başka bir sıcak içecektir.

Papatya gibi, antienflamatuar özelliklere sahiptir, bu yüzden prostaglandin seviyelerinin azaltılmasında anahtar rol oynadığından ağrılı kramplara yardımcı olabilir.

Ayrıca, adetinize mide bulantısı, mide rahatsızlığı ve genel rahatsızlık eşlik ediyorsa, zencefil bu sorunları hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Zencefil tüketimini artırmak için çorbalara veya frapelere de zencefil ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, zencefil çayının zencefil tüketmenin en lezzetli yolu olduğunu düşünüyoruz. Ek bir fayda olarak, aynı zamanda düzensiz adetleri düzenlemenin yanı sıra yorgunlukla mücadeleye yardımcı olur.

Bunları biliyor muydunuz?: Ağrıyı Rahatlatmak İçin Zencefilli Ve Zeytinyağlı Şurup

3. Tarçın Çayı

tarçın çayı

Listemizin üçüncü sırasında, tarçın çayı var. Bu çay harikadır çünkü antienflamatuar özelliklere sahiptir. Adet kramplarını yatıştırmaya yardımcı olacağından eminiz.

Malzemeler

  • 1 su bardağı su (250 ml)
  • 1 çay kaşığı tarçın (5 gr)

Hazırlanışı

  • İlk önce bir bardak su ısıtın ve bir çay kaşığı tarçın ekleyin.
  • Ardından, yaklaşık iki veya üç dakika bekletin.
  • İsterseniz, çayınıza bal da ekleyebilirsiniz.

Adet döneminizin ilk günü boyunca üç kez içebilirsiniz.

4. Nane Çayı

Nane çayı başka bir harika seçenektir. Nane çayını tüketmek midenizi sakinleştirir ve şişkinliği önler.

Sakinleştirici ve uyuşturan etkisi, adet kramplarını yatıştırmaya yardımcı olur. Ek olarak, baş ağrısı ve gastrointestinal problemlerin tedavisine de yardımcı olur.

Birçok çalışma, nanenin rahim kaslarını gevşettiğini ve böylece kramplara neden olan spazmları yatıştırdığını doğrulamıştır. Ek bir fayda olarak, bu içecek oldukça lezzetlidir. Adetinizden bir hafta önce içmenizi tavsiye ederiz.

Her gün dört ila beş bardak içebilirsiniz.

Kaçırmayın: Ağır Geçen Adet Dönemleri İçin Isırganotu

5. Ahududu Yaprağı Çayı

Son olarak, adet kramplarını yatıştırmak için ahududu yaprağı çayı kullanmanızı öneririz. En yaygın çay çeşitlerinden biri olmasına rağmen, çok lezzetlidir ve adetiniz boyunca ağrıyı azaltma potansiyeline sahiptir.

Ayrıca, ahududu yaprağı çayı antienflamatuar özelliklere sahiptir, bu nedenle mide ağrıları ile mücadelede ve kabızlığın önlenmesinde faydalıdır.

Son olarak, adet kramplarını yatıştırmak için sıcak içecek listemizin çok faydalı olabilecek bazı ilaçlar içerdiğini unutmayın. Ancak, birçok farklı çay daha vardır.

Sizin için en uygun olanı ve adet ağrınızı azaltan sıcak bir içeceği bulacağınızdan eminiz.