Akşam Yemeğinde Meyve ve Yoğurt Yemek Sağlıklı mı?

Bu yazımızda akşam yemeğinde meyve veya yoğurt yemenin neden harika bir seçenek olduğunu açıklamak istiyoruz.
Akşam Yemeğinde Meyve ve Yoğurt Yemek Sağlıklı mı?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Akşam yemeği için meyve ve yoğurt, özellikle yetişkin nüfus arasında oldukça yaygındır. Bazı insanlar aynı şeyi yapıp yapmamaları gerektiğini veya tabaklarında daha fazla yemek olup olmaması gerektiğini merak ediyor.

Kronobiyoloji alanındaki son gelişmeler, hafif akşam yemeklerinin genetik olarak yatkın bireylerde kilo kaybını teşvik edebileceğini düşündürmektedir.

Yüksek kalori harcaması olmayan hareketsiz insanlar için akşam yemeğinde sadece meyve veya yoğurt yemek iyi bir fikir olabilir. Her şeyden önce, kalori açısından bakıldığında hafif bir akşam yemeğidir ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Ayrıca, bol miktarda antioksidan içerir. Bunu elde etmenin en iyi yolunun meyve ve yoğurdu birlikte yemek olduğunu unutmayın.

Meyve ve yoğurt makrobesinler ve antioksidanlar içerir

Yoğurt yağ, protein ve probiyotik içerir. Bunlar bağırsak mikrobiyotasının sağlığı için gereklidir. Bunun nedeni, sindirime dahil olması, iltihap önleyici özelliklere sahip olması ve karmaşık hastalıkların önlenmesinde yer almasıdır. Aynı zamanda ruh hali ile de yakından ilgilidir.

Ayrıca meyve, karbonhidrat, lif ve antioksidanlara katkıda bulunur. Lif, kolon kanseri üzerinde önleyici bir etkiye sahip olduğundan, uygun gastrointestinal sağlık için gereklidir. En azından The Cochrane Database of Systematic Reviews’da yayınlanan bir araştırmaya göre bu şekildedir.

Antioksidanlar, anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve serbest radikal oluşumunu azaltabilir ve yaşlanmayı yavaşlatabilir. Bu besinlerin günlük olarak alınması vücudun düzgün çalışması için gereklidir.

Bu nedenle akşam yemeğinde hem meyve hem de yoğurdu bir arada yemek çok faydalı olabilir. Antioksidanları ve yağ çeşitlerini artırmak için bir kaşık fındık ve tohum eklemek isteyebilirsiniz.

Elma ve armut gibi lif bakımından zengin meyve türlerine bağlı kalmaya çalışın. Ayrıca, bazı meyvelerin idrar söktürücü etkileri olduğunu ve sıvı tutulmasını giderebileceğini unutmayın – ananas buna bir örnektir.

kavanozdan yoğurt yiyen kadın

Bir seçenek olarak oruç

Diğer bir seçenek ise akşam yemeğini tamamen atlamaktır. Oruç, Clinical Nutrition ESPEN dergisinde yayınlanan araştırmada açıklandığı üzere vücut kompozisyonuna fayda sağlar ve glikoz ve insülin gibi hastalıklarla ilişkili belirteçleri azaltır. Aralıklı oruç, vücut kompozisyonunda ve lipid profilinde bir iyileşme ile ilişkilendirir.

Bu nedenle, haftada iki ila üç kez oruç tutmak çoğu kişi için iyi bir uygulamadır. Günlük öğünlerinizden herhangi birini atlayabilir veya haftada bir veya iki kez tam gün oruç tutabilirsiniz.

Diğer akşam yemekleri

Bazı insanlar akşamları daha fazla acıkırlar ve meyve ve yoğurt onlar için yeterli olmayabilir. Sindirim sürecini yavaşlatmak için daha yüksek bir protein seçeneği ve az miktarda yağ eklemek isteyebilirler.

Yemeğinize hacim kazandırmak için diğer sebze türlerini de ekleyebilirsiniz. Örneğin, ızgara et, yumurta veya biraz sebzeli balık veya yoğurt soslu bir salata yiyebilirsiniz.

Son zamanlarda, bazı et ikameleri oldukça moda oldu. Onları hafif bir akşam yemeğine dahil edebilirsiniz. Örneğin, tofu ve seitan, başta sebzeler olmak üzere diğer birçok malzemeyle çok iyi uyum sağlar. Aklınızda bulundurmanız gereken tek şey, gün boyunca aktif değilseniz akşam yemeğinde çok fazla karbonhidrat yememektir.

Tofunun sağlığa faydaları

bir tabak tofu
Tofu, hafif akşam yemekleri için mükemmel bir protein kaynağıdır.

Meyve ve yoğurt yemekleri hakkında sonuç

Her iki besin türü de akşam yemeği için harikadır ve onları birlikte yemek daha da iyidir. Ayrıca, bu, hareketsiz insanlar ve kilo vermek isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

Son olarak, oruç tutmanın vücut kompozisyonunuzu iyileştirebileceğini unutmayın. Ayrıca kilo verme planları üzerinde olumlu sonuçları vardır ve genel sağlığın iyileşmesini sağlar. Oruç tutmaya veya hafif bir akşam yemeğine tahammülü olmayanlar için en iyi seçenek biraz protein ve sebze eklemektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Yao Y., Suo T., Andersson R., Cao Y., et al., Dietary fibre for the prevention of recurrent colorrectal adenomas and carcinomas. Cochrane Database Syst Rev, 2017.
  • Santos HO., Macedo RCO., Impact of intermittent fasting on the lipid profile: assessment associated with diet and weight loss. Clin Nutr ESPEN, 2018. 24: 14-21.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.