Akşam Yemeğinde Tüketebileceğiniz 5 Arındırıcı Gıda

Akşam yemeği için bu arındırıcı gıdaları yemek iyi bir fikirdir çünkü böyle yapmak bu gıdaların vücudumuzda gece boyunca çalışmalarına izin verir.
Akşam Yemeğinde Tüketebileceğiniz 5 Arındırıcı Gıda

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Akşam yemeğimize arındırıcı gıdaları eklemek direkt olarak sağlığımızı etkileyen bir şeydir. Vücudumuzun da dinlenmeye ihtiyacı vardır. Özellikle stres ve yağlı gıdalara maruz kalmanın ertesi günü için bu gereklidir.

Şimdi hepimize olan bir şeyden bahsedelim. Uzun bir günün ardından eve döneriz. Acıkmışızdır, evdeki sağlıklı gıdalara bakarız ve onlar hoşumuza gitmez. Sebzeler ve benzeri gıdalar sıkıcı görünür ve bunlar “diyet gıdalarıdır”.

Hiçbir şey gerçekten bu kadar uzak olamaz. Vücudunuza yardım etmek için arındırıcı gıdaları tüketmek harika bir şeydir. Üstelik bunlar midenizi de sakinleştirirler.

Bunlardan farklı olarak aklımızda tutmamız gereken çok önemli bir şey daha var. Bu besinler içerikleri sayesinde karaciğerimizi temizler. Bu, vücudumuzda depolanan toksin miktarını azaltmaya yardımcı oldukları anlamına gelir.

Bu gıdaları günün sonunda yersek bize daha fazla yardımcı olurlar. Gece boyunca vücudumuzun kendisini arındırmasına izin verirler. Bu şekilde daha fazla enerji ile uyanırız. Bu besinleri tüketerek, bizi yoran atıklardan kurtulacağız. Ayrıca bedenlerimiz, başımızı ağrıtan ve bizi hasta eden şeylerle baş edebilecek.

Akşam yemeği için en iyi arındııcı yiyecekler

Detoks yapmaya yardımcı enzimler açısından zengin gıdalar bulmalıyız. Bu şekilde hem sağlıklı hem de lezzetli yemeklerin tadını çıkarabiliriz. Aynı zamanda, organik gıdaları seçmeliyiz. Bu gıdalar, detoksifikasyon sürecinden en iyi şekilde faydalanmamızı sağlar.

Bu yazıda, hangi arındırıcı gıdaların en iyi olduğunu ve nasıl kullanılacaklarını açıklayacağız.

karin

1. Enginar, karaciğeriniz için bir yardımcı

Detoks yapıcı gıdalar hakkında konuşurken, bir sebze göze çarpmaktadır: enginar, lezzetli olmasının yanı sıra birçok faydaya sahiptir. Karaciğerinizi iyileştirmek için en iyi seçeneklerden biridir. Enginar, yağ ve toksinlerden kurtulmak açısından özellikle iyidir.

 • Enginar yaprakları liflidir ve cynarin bakımından zengindir.
 • Enginarda bulunan cynarin fenolik bir bileşiktir. Bu, safra üretimini desteklediği ve safra kesesine yardımcı olduğu anlamına gelir. Cynarin aynı zamanda karaciğeri gençleştirmeye yardımcı olur.
 • Aynı zamanda, enginarların güçlü bir antioksidan etkisi vardır. Bu etki nedeniyle, karaciğer hücreleri zararlı bileşiklerden korunmaktadırlar. Enginarlar anti-enflamatuvar, diüretik ve arındırıcıdır.

Enginarı akşam yemeğinde tüketmenin yolları

 • Enginar; limon, sarımsak ve maydanoz ile pişirilebilir.
 • Enginar kereviz ile birlikte çorba olarak yapılabilir.

2. Pancar, sağlık kaynağı

Pancar en iyi arındırıcı gıdalardan biridir. Bu sebzede birçok önemli madde vardır. Bu bileşikler pancarı sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin iyi bir parçası yapar. Pancarda olan önemli maddelerden bazıları şunlardır:

 • Betain, betalains, lif, demir ve folik asit ve betanin.
 • Bu besinler çok önemlidir. Hem sağlığımıza dikkat etmemize yardım ederler, hem de tok hissettirirler.
 • Pancar, aynı zamanda karaciğerimizdeki toksinleri yok etmemize izin veren bir lif olan pektin açısından zengindir.
arındırıcı pancar

Pancarı akşam yemeğinde tüketmenin yolları

Diyetisyenler pancarı çiğ olarak tüketmemizi önerirler. Bu, pancardaki bütün vitamin ve mineralleri almanızı sağlar.

 • Pancar suyunu havuç veya elma suyu ile karıştırabilirsiniz.
 • Tercih ederseniz, pancarı kesip salataya da koyabilirsiniz.

3. Kereviz, harika bir diüretik

Kereviz yararlı antioksidanlar ve enzimler açısından mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca, K, C, B6 ve B9 gibi birçok vitamin ve potasyum gibi mineraller de içerir. Alternatif tıp her zaman kerevizi kullanmıştır. Kereviz kalp için doğal bir yardımcıdır.

Aynı zamanda vücudunuzun ürettiği idrar miktarını da artırmaya yardımcı olur.Herhangi bir hastalıktan” kurtulmanıza bu şekilde yardımcı olur. Kerevizin herhangi bir hastalık için tam bir çözüm olmadığı açıktır.

Ancak daha iyi hissetmemize yardımcı olmaktadır. Kereviz, iyi bir iç dengeyi korumamıza yardımcı olmak için şunları yapar:

 • Kereviz, anti-enflamatuvar gibi davranır ve antioksidan sağlar.
 • Kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düzenler.
 • Kereviz bize lif sağlar. Bu da sindirime ve kilo vermeye yardımcı olur.
 • Ayrıca flavonoid ve polifenol sağlayarak, karaciğerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
arındırıcı kereviz

Kerevizi akşam yemeğinde tüketmenin yolları

 • Kesip, salatanın içine koyabilirsiniz.
 • Enginar veya kabak ile hafif bir çorba yapabilirsiniz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Çilek ve Limon Suyuyla Detoks Yapın

4. Kivi, akşam yemeği için iyi bir arkadaş

Kivi gün boyunca yemek için iyidir. Ama özellikle akşam yemeği için çok iyidir.

 • Kivi, vitamin ve mineral tuzları açısından zengindir. Ayrıca, akşam yemeğinde yemek için de çok iyi bir neden vardır: sinir sistemimizi düzenler ve iyi bir gece uykusu çekmemize yardımcı olur.
 • C vitamini içerdiğini de unutamayız. Bu muhteşem bir bileşiktir. Vücudunuzu temizlemeye, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve karaciğerinizi korumaya yardımcı olur.
 • Kivi, en ilginç arındırıcı gıdalardan biridir. Yüksek düzeyde lif içerir. Bu lif normal bağırsak hareketlerini teşvik eder.
 • Aynı zamanda, alfa-linoleik asit açısından çok zengindir. Bu asit, yüksek kolesterol ile mücadelede etkilidir.
arındırıcı salata

Kiviyi akşam yemeğinde tüketmenin yolları

 • Kiviyi salataya ekleyebilirsiniz. Ispanak, kuruyemiş, somon, çeri domates ile bir salata hazırlayıp üzerine de limon sıkabilirsiniz.

5. Rezene çayı, akşam yemeğini tamamlamak için iyi bir seçenek

Rezene, yıldız anasona benzer bir kokuya sahip bir bitkidir. Herhangi bir aktarda bulabilirsiniz. Rezene çayı, akşam yemeğinden sonra ve uyumadan önce içmek için harikadır.

İşte içmek için bazı iyi sebepler şunlardır:

 • Rezene çayı anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Bunlar karın şişmesini azaltır ve sindirime yardımcı olur.
 • Arındırıcı ve diüretiktir.
 • Karaciğere ve metabolizmaya yardımcı olur.
 • Rezene yüksek oranda kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, potasyum, C vitamini ve B3 vitamini içerir.
 • Ayrıca başka iki şey için de çok iyidir. Anksiyeteyi düzenlemeye yardımcı olabilir ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Bu arındırıcı yiyecekleri beslenmenize dahil etmeyi unutmayın. Sağlığınıza çok iyi gelecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Panahi Y., Kianpour P., Mohtashai R., Atkin SL., et al., Efficacy of artichoke leaf extract in non alcoholic fatty liver disease: a pilot double blind randomized controlled trial. Phytother Res, 2018. 32 (7): 1382-1387.
 • Ocampo DAB., Paipilla AF., Marín E., Vargas Molina S., et al., Dietary nitrate from beetroot juice for hypertension: a systematic review. Biomolecules, 2018.
 • Rao SSC., Rattanakovit K., Patcharatrakul T., Diagnosis and management of chronic constipation in adults. Nat Rev Gastroenterol Hepatol, 2016. 13 (5): 295-305.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.