Armut, Pancar ve Ispanak Suyu ile Canlanın

Bu armut, pancar ve ıspanak suyundan alabileceğiniz en çok faydayı almak için, taze ve doğal malzemeler kullanmalısınız. Böylece, özelliklerini kaybetmezsiniz.
Armut, Pancar ve Ispanak Suyu ile Canlanın

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Armut, pancar ve ıspanak suyu… leziz mi leziz! Daha önce hiç denemediyseniz, vücudunuzu canlandıracak, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve sizi güne enerji dolu başlatacak doğal ve gençleştirici bu tarifi kaçırmayın deriz.

Taze meyveleri vitamin dolu sebzelerle bir araya getiren doğal meyve sularından hoşlanıyorsanız, bu üç malzemenin muhteşem kombinasyonu sağlığınız ve refahınız için bir nimet olacak.

Bugünkü makalemizde bu içeceğin nasıl hazırlanacağını anlatacağız ve vücudunuz için faydalarından bahsedeceğiz.

Armut, pancar ve ıspanak suyu: sağlığınız için bir hediye

icecek

Doğal içecekler vücut için dört dörtlüktür ve bir de üstüne üstüne arındırıcı özellik taşıyor veya yeşil sebzeler içeriyorlarsa çok daha iyidir. Günümüzde popüler olan şeylere çok takılmadan ve kendinizi kaybetmeden önce, vücudunuzun belli başlı ihtiyaçlarını bilmeniz ve bunların farkında olmanız önemlidir.

 • İçeceğinizi veya smoothie’nizi hazırlamadan önce bu malzemelerin sizin için uygun olup olmadığını değerlendirin. Mesela, limonun rahatsızlık verme ihtimali vardır. Zencefil de tansiyonu yükseltebilir.
 • Ayrıca bu doğal içeceğin herhangi bir şekilde öğünler yerine geçmediğini anlamanız önemli. Armut, pancar ve ıspanak suyu ile yapılan bu içecek öğle veya akşam yemeğinin yerine tüketilmemelidir.
 • Bir diğer önemli nokta ise, bu içeceği her gün tüketmemektir. Besin maddeleri alımınızı çeşitlendirmeniz gerekir ki vücudunuz için dengeli, taze ve adil olsun.
 • Aynı zamanda her içecekteki kalori miktarına dikkat edin. Mesela bu durumda, pancar şeker içeriyor. Yani eğer diyabetik iseniz pancar kullanmaktan kaçının ve konu hakkında doktorunuzla konuşun.

Bütün bunları anlatmamızın sebebi, kendiniz için doğru doğal meyve suyunu seçerken öncelikle ihtiyaçlarınızın ne olduğunu değerlendirmeniz gerektiğini fark etmenizi sağlamak. Şimdi size armut, pancar ve ıspanak suyundan elde edebileceğiniz inanılmaz faydaları anlatacağız.

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansızlıkla savaşır

Armut, pancar ve ıspanak ile hazırlanan bu içecek, bir hastalıktan iyileşmekte olan veya anemi, mineral eksikliği gibi sorunlar yaşayanlar için idealdir.

 • Bu üç malzeme, demir ve çinko düzeylerini yükselten güçlü doğal elementler içerir ve vücudunuzun alyuvar hücrelerinin sentezini güçlendiren tüm besin maddelerinin ve minerallerin emilimini kolaylaştırır.
 • Eğer konsantre olmakta zorluk yaşıyorsanız veya buna bir de kas yorgunluğu eşlik ediyorsa, armut, pancar ve ıspanak tüketmeniz çok yararlı olabilir.

Akılda tutulması gereken önemli bir nokta daha: Bunları basitçe meyve suyuna dönüştürmek tüketimlerini kolaylaştırır.

Kalbinizle ilgilenir

kalp

Bu içeceği hazırlamadan önce hatırlamanız gereken bir şey var: kullandığınız tüm meyve ve sebzeler taze ve çiğ olmalı. Örneğin pancar 15 dakikadan fazla pişirildiği zaman bazı besin değerlerini kaybeder.

 • Bu yüzden meyve ve sebzelerinizi karıştırmak için küçük küçük doğrayın. Taze kullandığınız için tüm özelliklerinden faydalanacaksınız.
 • Bu içecekten elde edeceğiniz en faydalı şey günlük lif ihtiyacınızın karşılanacak olmasıdır. Bu da kalbinizin sağlığı ve kötü kolesterol seviyelerinin düşürülmesi için çok yararlıdır.
 • Ayrıca bu armut, pancar ve ıspanak suyu sayısız antioksidan ve flavanoid içerir. Bunlar enflamasyonu azaltır, damar fonksiyonlarını arttırır ve damar tıkanıklığını önler.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

 • Bu doğal içecek sayesinde antioksidanlar ve C vitamini içeren güçlü bir kombinasyon elde edersiniz.
 • Bu vitaminin bağışıklık sisteminize faydalı olduğu uzun zamandır bilinmektedir, çünkü alyuvar hücrelerinin üretimini ve aktivitesini arttırır.

Eğer bu içeceği haftada iki kez tüketme alışkanlığı edinirseniz, genel sağlığınız gelişecek ve daha az enfeksiyon, soğuk algınlığı ve grip yaşayacaksınız.

Armut, pancar ve ıspanaklı içeceğinizi nasıl hazırlayabilirsiniz?

Malzemeler

 • pancar
 • 1 armut
 • 3 bardak taze ıspanak (90 g)
 • 1 bardak su (200 ml)

Hazırlanışı

 • Makalenin başında söylediğimiz gibi, tüm malzemelerinizin taze olması önemlidir.
 • İlk olarak her şeyi iyice yıkayın. Armudu soyun ve küçük küçük doğrayın.
 • Aynı şeyi pancar ile yapın.
 • Şimdi tek yapmanız gereken armut, pancar ve ıspanakları karıştırmak. İyice mikserden geçirdikten sonra ferahlatıcı ve homojen bir içecek elde etmek için suyunuzu ekleyin.

Bunu kahvaltıda için, yanında protein tüketin (mesela yumurta).

Bayılacaksınız!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Cardero Reyes Yusimy, Sarmiento González Rodolfo, Selva Capdesuñer Ana. Importancia del consumo de hierro y vitamina C para la prevención de anemia ferropénica. MEDISAN  [Internet]. 2009  Dic [citado  2018  Oct  31] ;  13( 6 ). Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S1029-30192009000600014&lng=es.
 • Shokouhsadat Hamedi and Masoud Honarvar*, “Beta vulgaris – A Mini-Review of Traditional Uses in Iran, Phyto-chemistry and Pharmacology”, Current Drug Discovery Technologies (2018) 15: 1. https://doi.org/10.2174/1570163815666180308142912
 • Son, H.; Jung, S.; Shin, J.H.; Kang, M.J.; Kim, H.J. Anti-Stress and Anti-Depressive Effects of Spinach Extracts on a Chronic Stress-Induced Depression Mouse Model through Lowering Blood Corticosterone and Increasing Brain Glutamate and Glutamine Levels. J. Clin. Med. 20187, 406.
 • He H., Qiao Y., Zhang Z., Wu Z., et al., Dual action of vitamin C in iron supplement therapeutics for iron deficiency anemia: prevention of liver damage induced by iron overload. Food Funct, 2018. 9 (10): 5390-5401.
 • Bucher A., White N., Vitamin C in the prevention and treatment of the common cold. Am J Lifestyle Med, 2016. 10 (3): 181-183.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.