Bacaklardaki Örümcek Damarlar için Çözümler

Bacaklarınızda örümcek damarlar mı var? Bunlar mor veya kırmızımsı bir tonda, dallanma şeklinde cildinizde beliren ufak kan damarlarıdır.
Bacaklardaki Örümcek Damarlar için Çözümler
Lourdes Martínez

Yazan ve doğrulayan Eczacı Lourdes Martínez.

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Örümcek damarlar can sıkıcıdır ve bacaklarınızı sergilemek istediğinizde bir sorun teşkil ederler. Bazı insanlar bu sorunu ameliyatla çözerler; ancak örümcek damarları gidermek için bazı doğal tedaviler de vardır. Bu makalede bu tedavileri inceleyeceğiz.

Örümcek Damarların Ortaya Çıkmasını Önlemek

Bu damarlar ayak bileklerinde, baldırlarda ve kaslarda ortaya çıkar. Genel olarak, ortaya çıkışları üç unsura dayanır: Kalıtım, kötü kan dolaşımı ve kötü hayat alışkanlıkları (kötü beslenme düzeni, hareketsiz yaşam tarzı vs.).

Genelde ilk olarak örümcek damarlar ortaya çıksa da, bazı durumlarda önce varis ve ardından örümcek damarların belirmesi de olasıdır. Bunların oluşumunu engellemek için gerekli önlemleri almakta yarar vardır. Bu nedenle aşağıda örümcek damarlara karşı tedavileri okumanızı öneririz.

1. Bacaklarınız için Soğuk bir Banyo

örümcek damarlar soğuk banyo

Bu yöntem, özellikle sabahları çok etkilidir. Sabah kalkıp duş aldığınızda bacaklarınıza 5 dakika süresince soğuk su uygulayın. Hatta bir havluyu soğuk suya daldırıp bacaklarınızın etrafına da sarabilirsiniz.

Bu şekilde örümcek damarlardan kaynaklanan iltihaplanmayı ortadan kaldırabilirsiniz. Soğuk su, aynı zamanda kan dolaşımınızı düzene sokmanıza ve sabahları daha huzurlu bir şekilde uyanmanıza yardımcı olacaktır. Bunu her gün yapmanızı öneririz.

2. Antioksidanları Unutmayın

portakal suyu

Artık sabahları bacaklarınıza soğuk banyo uygulamanız gerektiğini öğrendiniz. Peki ya her sabah bir bardak portakal suyu içmeye ne dersiniz? 

Antioksidanlar kan dolaşımınızı iyileştirmek, kanınıza oksijen sağlamak ve vücudunuzu iyileştirmek için idealdir. Beslenme düzeninize limon, greyfurt, çilek, ahududu, domates, kivi gibi meyveler eklemeyi ihmal etmeyin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Varisleri ve Örümcek Damarları Arnika ile Tedavi Edin

3. Ayaklarınızı Yüksek Bir Yere Koyarak Yatın

kılcal damar tedavisi ayaklar

Ayaklarınızı biraz yukarıda durması için altına bir minder yerleştirin. Bu şekilde kan dolaşımınız artar ve örümcek damarların ortaya çıkması önlenir.

4. Elma Sirkesi Tedavisi

elma sirkesi

Şaşırdınız mı? Elma sirkesi mükemmel bir losyon ve kas gevşeticidir ve kan dolaşımını tekrar canlandırır. Kullanımı ise oldukça kolaydır.

  • Bir bez parçası alın ve bunu elma sirkesine batırın. Ardından bu bezi örümcek damarların bulunduğu bölgelere uygulayın.
  • Bezi 20 dakika kadar bacaklarınızda tutun.
  • Bunu her gün tekrarlarsanız örümcek damarların ortaya çıkma ihtimalini azaltırsınız.

5. Avokado ve Kuşburnu

örümcek damarlar için kuşburnu

Bu yöntem tek kelimeyle mükemmeldir. Ağda yaptığınız zamanlar içinse özellikle önerilir. Bu tarif cildinizi rahatlatır, kan dolaşımınızı yeniden canlandırır ve kanınızın oksijen elde etmesini sağlar. Elbette piyasada avokado ve kuşburnu içeren çok pahalı kremler vardır. Ancak aynı kalitede bir kremi siz kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Tek sıkıntı kuşburnu yağını temin etmek olabilir. Ancak bunu doğal ürünler satan dükkanlarda ve bazen eczanelerde bulabilirsiniz. Kuşburnu yağı, avokado ile kombine edildiğinde örümcek damarlar için idealdir. Bu tarifi her ağda yapışınızda uygulamayı unutmayın.

Kremin Hazırlanışı

  • Yarım avokadoya ve 10 damla kuşburnu yağına ihtiyacınız olacaktır. İlk olarak yarım avokadonun posasını çıkarın. Avokado çekirdeğine yakın olan en yeşil kısma ihtiyacınız olacak; çünkü avokadonun bu kısmının şifa sağlayıcı özellikleri olduğu görülmüştür.
  • Posasını çıkardığınız avokadoyu bir tabağa koyun ve ardından 10 damla kuşburnu yağı ekleyin. Ardından, bir macun elde edecek şekilde iyice karıştırın.
  • Karışımı uygulaması çok kolaydır. Örümcek damarların yer aldığı en sorunlu bölgelerinize sürün.
  • Kremi yavaş bir şekilde, saat yönünün aksine dairesel hareketlerle aşağıdan yukarıya doğru uygulamanız önemlidir.
  • Uyguladıktan sonra 15 dakika durmasına izin verin; ki cildiniz kremi iyice emsin.
  • Daha sonra kalanı soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Hazırladığınız bu kremin bacaklarınızı nasıl etkilediğini, bakım sağladığını, nemlendirdiğini ve daha fazla örümcek damarın ortaya çıkışını nasıl engellediğini siz de göreceksiniz.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.