Bağırsak Sağlığının Cilt Güzelliği Üzerindeki Etkisi

Cildiniz, bağırsaklarınızda bir sorun olduğuna işaret ediyor olabilir çünkü vücudunuz toksinleri cildiniz aracılığı ile dışarı atar. 
Bağırsak Sağlığının Cilt Güzelliği Üzerindeki Etkisi

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2022

Cildi konusunda kendine güvenmeyen bir çok insan vardır; bu durum özellikle ergenlik döneminde sivilce problemi yaşayan insanlar için geçerlidir. Bu sebeple, cilt güzelliği için alternatif yol arayışındadırlar.

Piyasada kuru ciltler için kırışıklık karşıtı, erken yaşlanma önleyici özellikleri barındıran çok sayıda ürün bulunmaktadır. Ancak cildiniz, vücudunuzdaki olayların bir yansıması olabilir. 

Vücudunuzun hem içi hem dışı, cilt güzelliği üzerinde etki eder

Bağırsak ve cilt

Öncelikle, cildin vücudun en önemli bölümleriyle bağlantılı olduğunu unutmamak gerekir. 

Hatta, akne, rozasea, egzama, dermatit ya da sedef gibi cilt problemleri vücudunuzda bundan daha fazlası olduğuna işaret ediyor olabilir.

Cilt güzelleiği için ipuçları

Cilt problemlerini ortadan kaldırmak için yüzeydeki problemden daha derine inmek gerekiyor. Bu problemleri etkili bir şekilde çözmek gerekiyor. Başka bir deyişle “etkili bir tıbbi yolu” takip etmek gerekiyor.

Bu yol, herhangi bir ağrının sebebini ağrının vücudun bağlı olduğu diğer bölümlerinde arayarak bulabilir.  Otoimmünün sonucu iltihaba sebep olan akne ve diğer cilt problemlerini ortadan kaldırabilir. Tüm bu durumlarda etkili tıp, her hastaya ihtiyacı olan kişisel tedaviyi sağlar.

cildinizi nemlendirin

Cildinizi güzelleştirmeye bağırsaklarınızdan başlayın

Bağırsaklarınızdaki problemleri çözmek için öncelikle bir kaç tahlil yaptırmalısınız. Bu tahliller, dışkınızı ve bağırsaklarınızı incelerler. Aynı zamanda mikrobiyoma da bakarlar.

Tüm bunların yanında, bağırsaklarınızdaki bakteri miktarını ölçerler. Kısacası, birkaç günlük tahlil süreci sizi bekliyor.

Kan testi

Kan testi ile, bağırsaklarınızın koruma sisteminin etkilenip etkilenmediğini öğrenebilirsiniz.  Bazı sindirilmeyen yemek parçaları ve bakteriler kanınıza karışabilir, bu da vücudunuza iltihap olarak geri döner.

Bağırsak sağlığı ve cilt güzelliği için yiyecekler

cilt sağlığı

Bağırsaklarınız için en zararlı yiyecekler işlenmiş yiyeceklerdir. Yapılışında zararlı maddeler içerirler. Bu yiyeceklerin hiçbiri tam olarak sindirilemez.

Ancak, bazı yararlı yiyecekler de vardır. Bağırsaklarınızdaki sorunu ortadan kaldırırken, cildinizi güzelleştiren yiyecekler arasında;

Kemik suyu

Neredeyse herkes küçükken bu duruma şahit olmuştur. Kemik suyunun iyileştirici bir etkisi vardır. Bunun yanında kolajen barındırır. Kolajen, cildi ve bağırsakları iyileştirmek için oldukça etkilidir. 

Bitki çayları

Kronik enfeksiyonlara iyi gelen bazı bitkisel çaylar vardır.  Bunlardan bir tanesi “İsveç iksiri”dir. Bazı hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir aynı zamanda mide asidini dengeler.

Yeşil ve fermente edilmiş sebzeler

Bazı fermente edilmiş sebzeler, bağırsak biyomuna yararlı probiyotikleri sağlar. Bu yiyecekler bağırsaklarınız için idealdir. Aynı zaman dolaylı olarak cildinize de iyi gelir.

gibi yiyecekleri beslenmenize eklemelisiniz.

Ciğer

Ciğer, biyolojik olarak kullanılabilen besinler açısında zenindir. Yine de çok fazla yememeye dikkat etmelisiniz.

Hindistan cevizi yağı

Bazı yağlar, bağırsak ve cilt arasındaki bağlantıyı iyileştirmek için gereklidir. Hindistan cevizi yağı size doğal anti mikrobik besinler sağlar. Buna ek olarak, cildinizi güzelleştirmeye de yardımcıdır.

Fermente edilmiş içecekler

Kefir gibi bazı fermente edilmiş laktozlu içecekler, yararlı probiyotikler açısından zengindir. Aynı zamanda cildiniz için de idealdir, cildi güzelleştirdiği kanıtlanmıştır.

Fermente edilmiş balık yağı başka bir iyileştiricidir. Bu yağ bolca A, D ve K2 vitaminleri içerir. Cildi güzelleştirmek için etkilidir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Kalın Bağırsak Detoksu için 5 Çay

Bağırsaklarınız ve cildiniz arasındaki ilişki

Sedef, vücudunuzun toksinlerden kurtulduğunun en karakteristik göstergeleriden biridir. Bunun için vücudunuz toksinleri bağırsak duvarından süzer. Buna geçirgen bağırsak sendromu da denir.

Çalışmalar, Crohn hastalığı ya da üseratif kolit gibi benzer rahatsızlıklardan muzdarip hastaların cilt problemi yaşadıklarını göstermektedir.

Ayrıca, çölyak hastalığı da genellikle cilt problemlerini beraberinde getirir. Gluten intoleransı da ciltte bozukluklara sebep olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • U.S. Department of Health and Human Services. (2010). How Tobacco Smoke Causes Disease: The Biology and Behavioral Basis for Smoking-Attributable Disease: a report of the Surgeon General. Surgeon General Report. https://doi.org/10.1037/e590462011-001
  • Buchen, L. (2010). Microbiology: The new germ theory. Nature. https://doi.org/10.1038/468492a
  • Noblett, K. L., & Cadish, L. A. (2014). Sacral nerve stimulation for the treatment of refractory voiding and bowel dysfunction. American Journal of Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1016/j.ajog.2013.07.025

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.