Brokoli Dondurmak İçin İpuçları ve Öneriler

Bugünkü yazımız, sizlere brokoliyi kalitesini etkilemeden en uzun süre boyunca saklayabilmek için dondurmanın en iyi yolundan bahsedecek.
Brokoli Dondurmak İçin İpuçları ve Öneriler
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Cruciferae olarak da bilinen Brassicaceae, dünyanın en sağlıklı sebzelerinden biridir. Bunun nedeni, bu gıda grubunun insan sağlığı için gerekli olan lif, antioksidan ve flavonoidlerden yüksek miktarlarda içermesidir. Bugün size bunlardan biri olan brokoli hakkında bir şeyler anlatmak ve genel bir soruyu yanıtlamak istiyoruz: Brokoliyi dondurabilir misiniz?

Brokolinin sevilmesi ile nefret edilmesi eşit derecededir. Yani brokoli bazı insanlar tarafından lezzetli, bazı kişiler tarafından ise iştah kapatıcı bulunur. İnsanlar için gerekli olan besinleri içerir, ancak güçlü tadı herkes için hoş değildir. Saklanmasının kolaylığı, niteliklerinden bir tanesidir. Yılın büyük bir kısmında marketlerde bulunabildiğinden bahsetmeye gerek bile yoktur.

Taze Brokoli Ne Kadar Dayanır?

Bunu henüz bilmiyor olabilirsiniz, ancak düzenli bir şekilde brokoli tüketmek genellikle akciğerlerde iltihaplanma gelişme riskinin daha düşük olması ile ilişkilendirilir. En azından, Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre durum bu şekildedir. İyi haber şudur ki, brokoliyi taze olarak satın alıp bir süre boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Aslında, eğer çiğ olarak saklarsanız brokoli 14 günlük bir süre boyunca buzdolabında saklanabilir. Pişirildiğinde raf ömrü 9 güne düşer. Durum ne olursa olsun, depolama uygun ve mümkünse kapalı bir şekilde yapılmalıdır.

Brokoli salatası.
Brokolinin sağlığa yararlı pek çok özelliği vardır, ancak herkes onu lezzetli bulmaz.

Brokoli Düzgün Bir Şekilde Nasıl Muhafaza Edilir

Bu sebzenin dayanma süresini en üst düzeye çıkarmak için, buzdolabında saklanırken basit bazı şeylere özen göstermek önemlidir. Genellikle, çoğu market turpgillere ait olan bu tür sebzeleri plastik ya da streç film ile sarar. Bunu sebzeyi kullanmak üzere olana kadar çıkarmamanızı tavsiye ederiz, aksi takdirde sebzenin kullanım ömrünü kısaltırsınız.

Benzer şekilde, fazla brokoliyi bir kapta saklayın ve paket daha önce açılmışsa hava ile temasını sınırlamak için üzerini kapatın. Ardından, içinde bulunan flavonoidlerin oksitlenmemesi için buzdolabına geri koyun.

Bunun nedeni, bu besin maddelerinin çeşitli karmaşık patolojilerin önlenmesinde etkili olmasıdır. Yaşlanmaya bağlı hücresel hasarın azalması ile ve dolayısıyla onkolojik gelişim süreçlerinin yavaşlaması ile bile ilişkilendirilmişlerdir.

Pişmiş Brokoliyi Dondurabilir Misin?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere pişmiş brokoliyi kesinlikle saklayabilirsiniz. Bunu buzdolabında hava geçirmez bir kap içinde saklayarak yapın. Zaman geçtikçe organoleptik özellikleri bozulmasına rağmen yaklaşık 9 gün dayanabilir.

Bu nedenle, brokoli pişirdiğinizde sonraki 2-3 gün içinde tüketmenizi öneririz. Bunun esas nedeni, sadece bu dönemde tadını koruyacağı gerçeğidir.

Brokoli Nasıl Dondurulur?

Brokoliyi uygun şekilde haşlamak ve saklamak için bu prosedürü takip edin:

  • İlk olarak, etrafını kaplayan yaprakları temizleyin
  • Ardından bir tencereye su doldurun ve içine tuz ekleyin
  • Sebzeyi uygun gördüğünüz porsiyonlarda doğrayın
  • Ardından, su kaynama noktasına geldiğinde sebzeyi 3 dakika boyunca pişirin
  • Fazla pişirmeyin, aksi takdirde besin ve vitaminlerini kaybedecektir
  • Brokoliyi sıcaklığını düşürmek için soğuk su içeren bir kaba aktarın
  • Son olarak, derin dondurucuda, hava geçirmez kaplar ya da dondurucu poşetleri içinde saklayın

Sebzeyi çözdürmeniz gerekmez ve doğrudan suyla birlikte bir tencereye ya da pişirmeyi bitirmek için bir tavaya atabilirsiniz.

Ayrıca brokolinin dondurucuda 9 aydan 1 yıla kadar dayanabildiğini biliyor muydunuz? Bundan sonra özellikleri yok olmaya başlar ve lezzetini kaybeder.

İçinde temizlenmiş brokoliler olan bir kase.
Dondurulmuş brokoli bir yıla kadar dayanabilir.

Elinizin Altında Olması İçin Brokoliyi Dondurun ve Böylece Kolayca Beslenmenize Ekleyin

Cruciferae, insan sağlığı için harika olan birçok besinsel özelliğe sahiptir. Brokoli diğer şeylerin arasından sıyrılmaktadır ve bu nedenle size bu sebzeyi normal beslenme düzeninize eklemenizi tavsiye ediyoruz. Bunu hazırlamanın pek çok farklı yolu da var!

Yukarıda da söylediğimiz gibi, bu sebze pişirilmiş olsa bile hala dondurulabilir. Bunu yaptıktan sonra, buzunu çözmeden doğrudan yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Son olarak, çoğu markette tüm yıl boyunca taze brokoli bulabileceğinizi ve dondurucuda 12 aya kadar saklayabileceğinizi unutmayın. Gördüğünüz gibi dengeli beslenmenin bir parçası olarak düzenli olarak brokoli yememek için hiçbir mazeret yok.

İlginizi çekebilir ...
Brokoli Çorbası ve Poşe Yumurta
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Brokoli Çorbası ve Poşe Yumurta

Brokoli çorbası ağzınızda erir ve sağlığa harika faydaları vardır. Brokoli çorbası ve poşe yumurta tariflerine bir bakın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sudini K., Diette GB., Breysse PN., McCormack MC., et al., A randomized controlled trial of the effect of broccoli sprouts on antioxidant gene expression and airway inflammation in asthmatics. J Allergy Clin Immunol Pract, 2016. 4 (5): 932-40.
  • Vanduchova A., Anzenbacher P., Anzenbacherova E., Isothiocyanate from broccoli, sulforaphane, and its properties. J Med Food, 2019. 22 (2): 121-126.
  • Gonzalo, JC Rivas, and M. García Alonso. “Flavonoides en alimentos vegetales: estructura y actividad antioxidante.” Alimentación Nutrición y Salud 9.2 (2002): 31-38.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.