Bu Biralı Tavuk Tarifini Deneyin

Tavuğu pişirirken kullandığınız biranın, yemeğe alkol olarak bir etkisi yoktur çünkü pişirme esnasında buharlaşır ve yok olur. Bu yüzden her yaştan birey için uygun bir tariftir.
Bu Biralı Tavuk Tarifini Deneyin

Son Güncelleme: 25 Ocak, 2020

Birayla pişirilmiş lezzetli bir tavuk denemek ister misiniz?

Sayılamayacak kadar çok tarifte tavuğu görmek mümkün. Tavuk etini daha yumuşak ve sulu hale getirebilmek için abartısız her türlü malzeme denenmiştir… Bu malzemelerden biri de bira.

Bugün, eşi benzeri olmayan mükemmel bir tarifle nasıl yaratıcılığınızı birleştirebileceğinizi göreceksiniz. Hiç durmayın ve deneyin, inanın düşündüğünüz kadar zor değil!

Alkolle Yemek Pişirmek

iki bardak bira
Birayla pişirilen yemekler ağızda hafif acımsı farklı bir tat bırakır.

Alkolün yemek yapımında kullanılması üzerine birçok farklı mit vardır. Tabi ki bu durum nerede bulunduğunuza göre değişir. İtalya, Fransa, Arjantin, Şili ve İspanya’da alkol kullanarak yemek pişirme teknikleri gayet pozitif şöhrete sahiptirler ve çocuklu ailelerde bile kullanılırlar.

Ama bazıları birayla pişirilmiş tavuğun ailedeki herkes için uygun bir yemek olmadığını düşünecektir.

Bu durum, gerçekten ancak bu kadar uzak olabilir.

Yahni sosunu hazırlamak için sosu ısıttığınızda, biranın içindeki alkol buharlaşmaya ve alkol özelliklerini kaybetmeye başlar. Sonunda elimizde kalan yalnızca biranın tadıdır ve herhangi bir şekilde sinir sisteminizi etkileyecek bir etkene sahip değildir.

Eğer birayla pişirilmiş tavuk tarifimizi merak ediyorsanız lütfen okumaya devam edin. Ama unutmayın ki bu hiç kolay bir tarif değil ve dikkat etmeniz gereken uzun pişirme süresi, ısının derecesi ve şiddeti gibi birçok farklı detayı mevcut.

Şimdi sizde bu muhteşem biralı tavuk tarifini yapabilmek için gerekli süreçleri ve yöntemleri öğrenin ve tüm bu süreç boyunca hazırlıktan keyif almaya bakın!

Birayla pişirilmiş tavuk, lezzetli bir mutfak mucizesi

Bu tarifte herhangi tür bira kullanılabilir mi?

borcamdaki yemeğe bira eklemek
Ağzınıza layık olanı bulana kadar istediğiniz kadar farklı bira çeşidini deneyebilirsiniz.

Hemen hemen her bira kullanılabilir fakat günün sonunda bu tarif için önemli olan sizin tat algınızdır. Genel olarak pilsen türü biralar en çok önerilen ve kullanılan bira türüdür.

Bunun nedeni, bu biraların içinde –markette satılan markalarda bile- koruyucu katkı maddeleri olmaması ve bu yüzden biranın kattığı tadı değiştiren, bir unsurun bulunmamasıdır.

Eğer daha baskın tatları seviyorsanız, siyah bira ete biraz daha tatlı bir tat katar ve yahninin renginin biraz koyulaşmasına neden olur. Aslında renk olarak bu, geleneksel yahniye daha yakındır. Tüm bu etmenler, birayı imal ederken kullanılan mayaya ve depolama şekline göre değişim gösterir.

Bu yüzden, yahniye baharat katarken dikkat etmeniz gerekir, çünkü kullanacağız biranın tadına göre kullanmanız gereken baharat türü ve miktarı değişecektir. Diğer ilginç unsurlarda, ne kadar bira kullanacağız, ateşin derecesi ve ekleyeceğiniz sebzelerdir.

Eğer bilmiyorsanız, size küçük bir sır verelim; soğanları birkaç damla bira ile soteleyin.

Birayla pişirilmiş tavuk tarifi

Malzemeler

 • 6 tavuk budu (900 g kadar)
 • 1/2 kase tam buğday unu (60 g)
 • 2 soğan
 • 3 diş kabuğu soyulmuş sarımsak
 • 2 bardak pilsen türü bira (500 ml)
 • 1 kase tavuk suyu (250 ml)
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı (30 ml)
 • 1 çorba kaşığı tuz (15 g)
 • 1 çay kaşığı karabiber (5 g)

Hazırlanışı

kızarmış tavuk yemeği
 1. Soğanları doğrayarak hazırlıklarınıza başlayın. Sarımsağı da ince ince doğrayıp kenara ayırın.
 2. Tavuk butlarını tahta bir zemin üzerine yerleştirip iyice tuzlayın.
 3. Sonrasında, tavuk butlarını buğday ununa batırın. Her tarafını kapatacak şekilde batırmanıza gerek yok.
 4. Kızartma tavasında zeytinyağını kızdırın ve tavuğu yüzeyleri kahverengileşene kadar kızartın. Buradaki ana fikir dışı altın rengi, için hala çiğ tavuk butları elde etmek, unutmayın. Çıkartıp kenarda bekletin.
 5. Aynı tavada soğanları ve sarımsakları hafifçe kızartın. Ocağı düşük sıcaklığa alın ve tavanın üstünü kapatıp iki dakika daha bekleyin.
 6. Yüksek ateşte kızartmalarda yapıldığına benzer bir şekilde, birayı ekleyin ve tekrar kapatıp soğanların hacmi yarıya inene kadar bekleyin.
 7. Hemen sonrasında, tavuk butlarınızı, tavuk suyunuzla birlikte tavaya ekleyin ve 45 dakika kaynatın.
 8. Tüm bu süreç boyunca arada yemeğin tadına bakın ve gerekli görürseniz biraz daha tuz ve biber ekleyin. İçinize sindiğinde servise başlayabilirsiniz!

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Eresdeportista.com ¿Qué hay de cierto en que la cerveza hidrata? [Online] Available at: eresdeportista.com/salud/bienestar/es-cierto-que-la-cerveza-hidrata/
 • Healthline.com What Does It Mean to Have a Beer Allergy? [Online] Available at: www.healthline.com/health/allergies/beer-allergy

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.