Bira Diyeti Sağlıklı Bir Diyet Mi?

Beslenme programınıza birayı dahil etmenizin vücudunuza birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Aşağıda, bu faydaları sizler için açıkladık.
Bira Diyeti Sağlıklı Bir Diyet Mi?
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tüm alkollü içkilerde olduğu gibi, biranın da çok doğru olmayan kötü bir unvanı vardır. Aslına bakacak olursanız, bu içecek, vücudunuza birçok fayda sağlayacağı için bir nevi bira diyetini denemenin faydası vardır.

Şimdi, alkol içeriği sebebi ile, çok bira tüketmeyi zaten önermiyoruz. Yine de, oranında tüketim sağlarsanız herhangi bir zarar gelmez. Öyle olsa bile, herhangi bir diyet için en iyi öneri alkolsüz biradır.

Bir diyet içerisinde bu içkiyi görmek size hala tuhaf gelebilir. Yazının başında da ifade ettiğimiz üzere, biranın alkolik olmak ile kötü bir namı olduğu için şaşırmak gayet normal bir durumdur.

Yine de bilimsel veriler, bu yazıda da ifade edeceğimiz üzere size çok büyük fayda sağlayabilir.

Bira Göbeği Sadece Bir Efsane

barda bira bardakları

Pratik açıdan herkes, bira içmenin bel bölgesini genişlettiğini, yani ‘bira göbeği’ dediğimiz kavrama neden olduğuna inanır. Fakat son yapılan çalışmalar biranın bel bölgesinin genişlemesi ile ilgisi olmadığını göstermektedir.

Bu durum, sözüm ona bira göbeğinin, su tutulumu ile beraber gelen yağın birleşmesi sonucu olduğunu ifade etmektedir. Yani, ister bira içsinler ister içmesinler, bir insanda bira göbeği olabilir.

Yine de, bu durumda olanlar, gaza sebebiyet verdiği için biranın aşırı tüketiminden daha çok etkilenebilir.

Bira Obeziteden Sorumlu Değildir

Aşırı kilolu bir insanın bira içmesi, bu içkinin obeziteye neden olduğu manasına gelmez.

Obezite ve bira arasında bir bağ olup olmadığına bakan araştırmaların sonuçlarına göre, bira tüketimi ile kilo alacağınıza dair bir kanıtın olmadığını göstermektedir.

Aslında, bira tüketen biri obez olabilir ama bu obezite hali, belirli metabolik durumlara ya da yüksek kalori alımına bağlıdır. Biranın sizi şişmanlattığı efsanesi de gerçeği yansıtmaz çünkü biradaki kalori oranı oldukça düşüktür.

Diyet Yaparken Bira İçmeli Miyim?

Son zamanlarda ‘bira diyeti’ medyada daha çok yer bulmaya başladı.

Bu bağlamda bir şeyi açıklığa kavuşturmak gerekiyor: ‘bira diyeti’ derken, bira tüketimine bağlı bir beslenme programından bahsetmiyoruz. Daha ziyade, kilo vermek için diyet yaparken biraz bira içmenizde bir sakınca olmadığını söylemek istiyoruz. Tabi bu durumda aşırıya kaçmamalı ve tercihen alkolsüz biraya yönelmeniz gerekir.

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi, kilo vermek için diyet yaparken biranın oranında tüketimi  önerilmektedir.

Bu da aşağıdaki faydaları sayesinde olur:

Besinsel Faydaları ve Düşük Kalorisi

Öncelikle, diyet yaparken kilo alma korkusu olmadan oranında bira içebilirsiniz.

Her bir standart bira şişesi (33 cl) 148 kalori içerir. Alkolsüz biraya yönelirseniz, bu oran 68 kaloriye düşer.

Alkolsüz bira en çok önerilen seçenektir. Sadece daha az kalori içerdiği için değil, aynı zamanda biranın kötü namının sorumlusu olan alkolden de uzak duracağınız için önerilmektedir.

Akabinde, biranın mineraller ve vitaminler (özellikle B) açısından zengin olduğu ve idrar söktürücü olduğunu da unutmayın.

Düşünülmesi Gereken Faktörler

barda bira içmek

‘Bira Diyeti’ Tek Başına Bir Diyet Değildir

Hangi kilo verme diyetini uyguluyor olursanız olun, bira tüketimini öneriyoruz. Herhangi bir besin yerine de birayı tercih etmenizi kesinlikle önermiyoruz.

Bazı vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içeren bir içecek olarak görün birayı.

Eğer bir içeceği seviyorsanız, bira- az kalorisi ile- alkolsüz bir içecekten (kola fanta vb.) ya da pastörize edilmiş bir meyve suyundan daha yararlıdır.

Bu içeceklerin-light halleri de dahil olacak şekilde- yüksek şeker içerdiğini ve çok kalorili olduğunu unutmayın. Bu yüzden birayı tercih edin.

Oranında Tüketin ve Yüksek Kalorili Besinler ile Birleştirmeyin

Oranında tüketimden kasıt, erkekler için 2 ile 3 ve kadınlar için 1 ya da 2 biradır. Bundan daha fazlası sağlık için zararlı olabilir.

Şunu da unutmamak da fayda var: birayı yüksek kalorili, yağlı besinler ile beraber tüketirseniz, bu durum tabii ki de kilo alımına sebep olur.

Egzersiz Sonrası Sıvı Kazanımı için Tüketin

Biranın egzersiz sonrası mineral tuzlarını yenilemede ve sıvı kazanımında harika bir seçenek olduğunu biliyor muydunuz? Tabi alkolsüz hali ve oranında tüketim ile bu mümkün hale gelir.

Birada, fiziksel egzersiz sonrası sıvı kazanımını sağlayan maltodekstrin adında bir karbonhidrat bulunur.

Biranın Sağlık Açısından Faydaları

Araştırmalara göre, biradaki mikro besin maddeleri, kalp sağlığı için yararlıdır. Benzer şekilde kemik sağlığı için yararlı silikon, polifenol ve flavanoidler açısından zengindir.

Son olarak, bira tüketimi kadın sağlığı açısından özellikle faydalıdır. İltihap önleyici, antioksidan ve virüs önleyici yapısı ile estorojen aktivitesini güçlendirir.

İlginizi çekebilir ...
Bira Mayası: Sağlık Ve Güzellik İçin Nasıl Kullanılır
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bira Mayası: Sağlık Ve Güzellik İçin Nasıl Kullanılır

Bira mayası, yüksek oranda demir, kalsiyum, çinko ve potasyum (diğer minerallerin yanı sıra) içermesi nedeniyle sağlık açısından çok faydalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • He X., Rebholz CM., Daya N., Lazo M., Selvin E., Alcohol consumption and incident diabetes: the atherosclerosis risk in communities (ARIC) study. Diabetologia, 2019. 62 (5): 770-778.
  • Bishehsari F., Magno E., Swanson G., Desai V., Voigt RB., et al., Alcohol and gut derived inflammation. Alcohol Res, 2017. 38 (2): 163-171.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.