Chia Tohumu ile Sağlıklı Yeşil Elma Jelatini

Jelatin, yeşil elma ve chia tohumu ile birleştirildiğinde birçok fayda sağlayan hafif ve sağlıklı bir tatlıdır. Bu makalede daha fazla bilgi edinin!
Chia Tohumu ile Sağlıklı Yeşil Elma Jelatini

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Yemekler arasında atıştırma yapmak istediğiniz oluyor mu? Ya gerçekten lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık yiyebilecek olsanız? Bu leziz chia tohumu ile sağlıklı yeşil elma jelatini tarifi ile bugün önerdiğimiz şey tam da budur.

Sakın kaçırmayın!

Chia Tohumu ile Sağlıklı Yeşil Elma Jelatini

Bugün sizin için sunacağımız tarifimiz hafif ve besleyicidir. İçinde, jelatinin lezzetini ve tazeliğini yeşil elma ve chia tohumunun faydalarıyla birleştireceğiz. Çok seveceksiniz!

Jelatin

renkli jelatinler
Jelatin esas olarak kollajen ve proteinlerden oluşur, bu yüzden kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olur.

Kemiklerinizi ve kıkırdaklarınızı güçlendirmek için jelatin yemenizi öneririz. Aslında, inanması zor olsa da, jelatin çiftlik hayvanlarının kolajeni ile yapılan bir hayvansal üründür.

Aynı zamanda protein ile minimum yağ ve kalori sağlayan çok sağlıklı ve besleyici bir besindir. Aslında bunun %90’ı proteindir. Öte yandan, kemiklerinizi güçlendirmesine ve kıkırdaklarınızı yenilemeye yardımcı olan amino asitler, kalsiyum, magnezyum ve fosfor da sağlar.

Proteine ek olarak, jelatin kolajen doludur, bu da iyileşmeyi hızlandırdığı ve cilt sağlığını geliştirdiği anlamına gelir.

Yeşil elma

yeşil elma
Yeşil elma, diğer birçok özellik arasında kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur.

Şüphesiz ki eski deyişi biliyorsunuz “günde bir elma doktoru uzak tutar”. Popüler geleneğin bu sağlıklı meyveler hakkında bize anlattığı şey budur. Ancak bilim de aynı fikirde!

Aslında, yeşil elma antioksidanlarla, özellikle flavonoidlerle doludur. Ek olarak, malik asit sayesinde kilo kaybına yardımcı olurlar ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olurlar. Öte yandan, potasyum bakımından yüksek oldukları için kardiyovasküler sağlığı da desteklerler.

Chia tohumu

chia tohumları
Bu tohumlar, omega-3 ve omega-6 gibi sağlıklı yağ asitlerinin en büyük kaynaklarından biridir.

Bu arada, chia tohumu da sayısız fayda sağlar. Vitamin ve antioksidanlara ek olarak, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin önemli bir kaynağıdır.

Chia tohumu yemenin faydaları arasında, şunu vurgulamak isteriz:

 • Daha tok hissettirir, bu da onları kilo verme diyetleri için ideal hale getirir.
 • Kan şekeri seviyenizi düzenlemeye yardımcı olur.
 • Elektrolit seviyelerinizi düzenlemeye ve sıvı alımınıza yardımcı olur.

Sağlıklı yeşil elmalı ve chiallı jelatin tarifi

Yeşil elmalı jelatin için malzemeler

 • Hafif, toz, elma aromalı jelatin
 • Bir litre su (veya toz jelatin paketinde belirtilen miktar)
 • 1/4 su bardağı chia tohumu
 • 2 yeşil elma

Hazırlanışı

 1. İlk olarak, jelatini talimatlara göre hazırlayın. Genel olarak, bu sadece toz jelatini kaynar suya ilave etmek ve birkaç dakika kaynatmak anlamına gelir.
 2. Daha sonra, sıvının yarısını jelatin kalıplarına veya tercih ettiğiniz boyutta başka bir silikon kalıba dökün.
 3. Sonra, jelatinin yarısı dökülmüş kalıpları buzdolabına sertleşmeleri için koyun. Bu biraz zaman alabilir.
 4. Bu arada, elmaları iyice yıkayın, soyun ve ince dilimler halinde kesin.
 5. Daha sonra, jelatin hazır olduğunda, elma dilimlerini jelatin içine yerleştirin ve üstüne chia tohumlarını serpin.
 6. Bundan sonra, dışarıda sakladığınız jelatinin geri kalanıyla üstünü kaplayın ve tüm jelatini hazır oluncaya kadar tekrar soğutun.
 7. Hazır olduğunda, tadını çıkarın!

Basit, değil mi? Kolay olmasının yanı sıra, her duruma uygun olduğu için önerdiğimiz lezzetli ve sağlıklı bir tariftir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Rahman Ullah et al. “Nutritional and therapeutic perspectives of Chia (Salvia hispanica L.): a review”, J Food Sci Technol. 2016 Apr; 53(4): 1750–1758.
 • Jeanelle Boyer, Rui Hai Liu, “Apple phytochemicals and their health benefits”, Nutr J. 2004; 3: 5.
 • Liu D et al. “Collagen and gelatin”, Annu Rev Food Sci Technol. 2015;6:527-57. doi: 10.1146/annurev-food-031414-111800. Epub 2015 Mar 23.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.