Çiğ Ispanağın 5 Faydası

Çiğ ıspanakta faydalı vitaminler, mineraller ve fitokimyasallar vardır. Bileşenlerinden biri de, yeşil yapraklı sebzede bulunan luteindir.
Çiğ Ispanağın 5 Faydası
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Yılın her mevsimi taze, dondurulmuş ve konserve ıspanak satın alabilirsiniz. Ispanağın besin içeriği, pişmiş veya çiğ olarak yenmesine göre değişir. Bu yazımızda ıspanak yemenin faydalarına ek olarak çiğ ıspanağın faydalarını da anlatacağız.

Ispanağın bilmeniz gereken özellikleri

Diğer birçok sebze gibi ıspanakta da faydalı vitaminler, mineraller ve fitokimyasallar vardır. Bu bileşiklerden biri, birçok yeşil yapraklı sebzede bulunan bir pigment olan luteindir. Bağışıklık sistemini düzenleyen ve iltihap önleyici özelliği olan bir antioksidandır.

Detaylı bir şekilde ıspanağın diğer özelliklerini sizler için sıraladık:

  • Çoğunlukla su içeren bir sebzedir.
  • Çok az karbonhidrat değeri olmakla beraber protein bakımından yüksektir.
  • Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengindir ve aynı zamanda çok iyi bir omega 3 yağ asitleri kaynağıdır.
  • Mineraller: kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve fosfor.
  • A, C, E, K vitaminleri ve Grup B vitaminleri (folik asit dahil)

Ispanağı neden çiğ olarak tüketmeliyiz?

İsveç’teki Linköping Üniversitesindeki araştırmacılar, luteinin arterleri sağlıklı durumda tutmaya yardımcı olduğu için özellikle kardiyovasküler sistem için yararlı olduğunu kanıtladılar.

Lutein ısıda parçalanır, bu nedenle pişirildiğinde faydalı bileşenlerinin çoğu kaybolur. Bu nedenle, kardiyovasküler sisteminizi iyileştirmek için bu özel besin değerini korumak istiyorsanız, onları çiğ tüketmelisiniz.

Araştırmacılar bir araştırma daha yaparak mevcut luteinin ne kadar azaldığını görmek için farklı pişirme yöntemlerini denemek istediler: suda pişmiş, buharda pişmiş veya farklı sıcaklıklarda sotelenmiş.

En yüksek lutein miktarları, çiğ ıspanakla yapılan smoothielerde, özellikle de süt (normal süt yerine bitkisel süt) ürünleri içerenlerde bulundu. Çiğ ıspanak, özellikle uzun süren zaman diliminlerinde pişirildiğinde daha düşük miktarda lutein gösterdi.

ıspanakları çeviren kadın
Çiğ ıspanak tüketimi, bazı temel besin maddelerinin vücuda daha iyi alınmasını sağlar.

Çiğ ıspanak tüketmek için daha fazla neden

Ispanak konusuna değindiğimizde, çiğ olarak tüketmenin yüksek C vitamini içeriğini korumanın iyi bir yolu olduğunu söyleyebiliriz.Çiğ ıspanak ayrıca pişmiş ıspanaktan daha az kaloriye sahip olmakla beraber bu da pişirme sırasında büyük ölçüde kaybedilen folat besin değerlerini korumasını sağlar.

Ispanakları çiğ yemenin bir başka avantajı da damak tadımızla ilgilidir. Çıtır çıtır olan dokusunu korumak için onları salatalarda veya garnitürlerde kullanmak salatamıza lezzet katar.

Ispanak yemenin faydaları

1. Beyninizi korur

Ispanağın potasyum, folat gibi çeşitli bileşenleri ve çeşitli antioksidanları içermesi nedeniyle düzenli olarak tüketen kişilere nörolojik faydalar sağlar.

Nöroloji bilimine göre folit asit içeren besinler Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır, bu nedenle ıspanak, nöronal veya bilişsel gerileme riski yüksek olan insanlar için çok iyi bir seçenektir.

2. Kan basıncını düzenler

Ispanakta bulunan potasyum oranı yüksekken, sodyum oranı düşüktür. Bu mineral bileşimi, potasyum kan basıncını düzenlemeye yardımcı olurken sodyum yükselttiğinden yüksek tansiyonu olan hastalar için bir avantajdır.

kan basıncını düzenler
Ispanak içerdiği potasyum nedeniyle yüksek tansiyon tedavisine yardımcı olan ek besindir.

3. Kanserle savaşan bir besindir

Ispanak, çeşitli kanser türlerinin tedavisinde ve önlenmesinde umut vaat eden birkaç önemli bileşen içerir. Ispanağın içerdiği folik asit, tokoferol ve klorofilin gibi farklı değerler, bu hastalığa karşı mücadele etmede faydalı olan organizmaların güçlenmesine yardımcı olur.

4. Kemiklerinizi güçlendirir

Ispanak, yüksek düzeyde K vitaminine sahip olması nedeniyle kemik dokusundaki kalsiyumu tutmaya çalışır ve sonradan mineralize olacak matriksi üretir. Bunun dışında manganez, bakır, magnezyum, çinko ve fosfor gibi diğer mineraller de güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olur.

Bu vitamin değeri, herhangi bir kişide oluşacak osteoporoz gelişimini yavaşlatır. Bu mineraller aynı zamanda sağlıklı diş ve tırnakların korunması için de gereklidir.

5. Kaslarınızı güçlendirir

C0-Q10 faktörü adı verilen bir ıspanak bileşeni, aynı zamanda bir antioksidandır, kasların güçlenmesinde önemli rol oynar. Özellikle vücudun her yerine sürekli kan pompalayan kalp kaslarında göz ardı edilemeyecek bir öneme sahiptir.

Son olarak, oksalat içeren bir besin olması nedeniyle artrit, gut, osteoartrit ve böbrek, kolik rahatsızlığı olanlar tarafından kaçınılması gereken bir besin olduğunu hatırlatıyoruz. Bu rahatsızlıkları olmayan biriyseniz, sorunsuz bir şekilde ıspanağın tadını çıkarabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Haftanın Her Günü Ispanak Tüketmek İçin 7 Neden
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Haftanın Her Günü Ispanak Tüketmek İçin 7 Neden

Çoğu insan enerjik bir smoothie için bir besin kaynağı olarak ıspanağı kullanır. Ispanak tüketmek vücudumuza ne gibi faydalar sağlar? Okumaya devam...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Linköping University. “Getting the most out of spinach: Maximizing the antioxidant lutein.” ScienceDaily. ScienceDaily, 21 December 2018.
  • Pighín, A. F. (2010). Espinaca fresca, supercongelada y en conserva: contenido de vitamina C pre y post cocción. Revista chilena de nutrición37(2), 201-207.
  • Dummies-Juan, P. E. F. P., & de Fitness, V. T. Beneficios de la Espinaca. Discurso6(8), 6.
  • Ko SH, Park JH, Kim SY, Lee SW, Chun SS, Park E. Antioxidant Effects of Spinach (Spinacia oleracea L.) Supplementation in Hyperlipidemic Rats. Prev Nutr Food Sci. 2014;19(1):19–26. doi:10.3746/pnf.2014.19.1.019
  • Roberts, J. L., & Moreau, R. (2016, August 1). Functional properties of spinach (Spinacia oleracea L.) phytochemicals and bioactives. Food and Function. Royal Society of Chemistry. https://doi.org/10.1039/c6fo00051g

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.