Çocuğuma Çok Mu Fazla Hediye Veriyorum?

Yoğun yaşam tarzları nedeniyle çocuklarıyla birlikte yeterince vakit geçiremeyen birçok ebeveyn, bu durumu telafi etmesi için çocuklarına çok fazla hediye alır. Oysa onları şımartmak yerine çocuklarınızla daha fazla kaliteli zaman geçirmeyi denemelisiniz.
Çocuğuma Çok Mu Fazla Hediye Veriyorum?

Tarafından yazılmıştır Daniela Colmenares

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ebeveynler olarak, çocuğumuzla vakit geçirmek yerine ona yeni bir oyuncak vermenin yeterli olabileceğini düşünebiliriz. Oysa bu durum çok sık yaşanmaya başladıysa, çocuğun şımarmasına neden olabilir. Çocuğunuza gereğinden fazla hediye vermekten kaçınmanın yolları ve bir çocuğa çok fazla hediye vermenin yaratacağı sonuçlar hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Birlikte geçirilen kaliteli zaman karşısında hediyeler

Çocuğunuza karşı olan sevginiz hiç şüphesiz devasa boyutlara ulaşır ve bu durum bazen onun dünyadaki bütün  oyuncakları hak ettiğini düşünmenize neden olabilir. Bununla birlikte, çocuğunuzun alabileceği en iyi hediye, sizinle birlikte kaliteli zaman geçirmektir.

Çok meşgul biriyseniz ve çocuğunuza ayırabileceğiniz çok fazla zamanınız yoksa, nihayetinde onu şımartma ihtimaliniz çok daha yüksektir. Çocuğunuzun şımarık olup olmadığını anlamanın en bilinen yolu, birlikte bir mağazaya girdiğiniz her seferde yeni bir oyuncak isteyip istemediğine bakmaktır.

Bu durum size tanıdık geliyor mu? Sizce çocuklarınızı şımartıyor musunuz?

Şımarık yetişen çocuklar elbette bilmediğimiz bir gelişme değil; sadece, 21. yüzyılda daha yaygın hale geldiler. Bununla birlikte, çok meşgul biri olsanız bile, zamanınızı organize etmeniz ve bir miktarını mutlaka çocuğunuzla birlikte geçirmek için ayırmanız en iyisidir. Bu, şımarık bir çocuğu yetiştirmekten kaçınmanın ve çocuğunuzun olgunlaşmasına gerçek manada yardımcı olmanın en iyi yoludur.

“Şımarık” kelimesi tam olarak ne anlama geliyor?

çocuğa çok fazla hediye ve oyuncak vermek

“Şımartmak”, çocuklara karşı aşırı hoşgörü göstermek anlamına gelir. Bir çocuğa sık sık verilen fazla sayıda oyuncak veya hediye ile karakterize edilebilir. Şımarık çocuklar, istedikleri her şeyi elde edebileceklerinin farkında olup, bu yolda ebeveynlerini ne şekilde manipüle edeceklerini bilirler.

Bununla birlikte, şımarık olmaları, aynı zamanda ebeveynleri ile yeterince kaliteli zamanın geçiremediklerinin bir göstergesi olabilir. İster inanın ister inanmayın, çoğu çocuk yeni bir oyuncak ya da hediye almak yerine ebeveynleriyle vakit geçirmeyi tercih eder. Genellikle, sürekli şikayet ettikleri için şımarık çocukları fark etmek oldukça kolaydır.

Bununla birlikte, endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok! Bu problemi, hediye konusunda her zaman geçerli olan standartlar veya hedefler belirleyerek kolaylıkla çözebilirsiniz.

Çocuğumun şımarık olduğunu nasıl anlarım?

Bir çocuğun şımarık olduğunun en açık göstergesi, çok fazla hediye ve oyuncak istemesi olsa da, aşağıda sıralananlar gibi daha başka işaretler de vardır:

 • Düşük tolerans veya hayal kırıklığı,
 • Zayıf hayal gücü,
 • Aşırı kararsız veya telaşlı olması,
 • Çocuğunuzun materyalist ve tüketici olması,
 • Bencillik.

Tabii ki, çocuklar arkadaşları ve sınıf arkadaşları tarafından da etkilenir. Bir arkadaşının yeni bir oyuncağı olduğunda, çocuğunuz da muhtemelen aynısından isteyecektir.

Bu durumla başa çıkmak için, her ailenin farklı olduğunu anlamasını sağlamak ve hediye konusunda birtakım kurallar uygulamak en iyisidir.

Çok fazla oyuncağa sahip olmanın sonuçları

Şımarık olmak çocuğunuz ve çevresindeki insanlar açısından birtakım sonuçlar doğurur. Bunlar arasında;

 • Gereksiz mali giderler
 • Ebeveynlerden uzaklaşma,
 • Hem uzun hem de kısa vadede kendini ifade etme zorluğu,
 • Kişilik komplekslerinin olası gelişimi,
 • Hoşgörüsüzlük ve hayal kırıklığı,
 • İnsanların ve eşyaların değerini hiç bilmemek ya da çok az bilmek.

Ebeveynler aşırı hediye verme sorununu çözmek için ne yapabilir?

Çocuklarınızla birlikte kaliteli zaman geçirin.

Ebeveynler olarak görevimiz, çocuklarımızın sağlıklı bir ortamda öğrenmelerine ve büyümelerine yardımcı olmaktır. Bu nedenle, çocuğunuzla her gün farklı aktivitelerde bulunarak veya oyunlar oynayarak vakit geçirmeniz çok önemlidir. Bu, çocuğunuzun, alabileceği en iyi hediyenin insanlarla kaliteli zaman geçirmek olduğunu fark etmesine yardımcı olacaktır.

Bir başka iyi fikir, çocuğunuzu, en sevdiği restorana veya parka yapacağınız gezilerle şaşırtmaktır.

Değerin önemini öğretin.

Çocuğunuzun ona verdiğiniz hediyelere değer vermesini sağlamanın en iyi yolu, bu hediyeleri nasıl satın alabildiğinizi ona anlatmaktır. Ona hediyeler alabilmek için çalışmanız gerektiğini ve her bir hediyenin ne kadara mal olduğunu anladığı noktada, duruma farklı bir açıdan bakmaya başlayacaktır.

Bu ona sadece büyüğünde iş bulması konusunda yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda olgunlaşmasına da yardımcı olacaktır.

Onlara dört kuralını öğretin.

Başka bir ipucu, hediye verirken dört kuralını kullanmaktır. Bu kural, aşağıda verilen dört kategoriye göre hediye vermekten oluşur:

 • Giyebilecekleri veya taşıyabilecekleri bir şey,
 • Bir kitap,
 • Gerçekten istedikleri bir şey,
 • İhtiyaç duydukları bir şey.

Örneğin, sokakta her zaman yanına alabileceği bir skuter, en sevdiği türde yeni bir kitap, resim yapmak veya okul projeleri için ihtiyaç duyduğu kalemler ve çocuğunuzun aylardır istediği bir şey bu kurala uyacaktır. Bu şekilde, aynı zamanda, çocuğunuzun sahip olduktan sonra sadece birkaç hafta oynayıp bir kenara attığı oyuncakların birikmesini önleyebilirsiniz.

Oyuncak olmadan oynamayı öğretin.

oyun oynayan çocuk

Çocuğunuz için en iyi hediye arkadaşlıktır! Birlikte oynamaya günde sadece bir saat ayırmak, çocuğunuzun şımarmasına engel olabilir ve aile ilişkilerinizi geliştirebilir.

Gerçekten meşgul olduğunuzda, çocuğunuzu şarkı söylemesi, kitap okuması veya resim yapması için yanınıza oturmaya davet edebilirsiniz. Bu faaliyetler herhangi bir oyuncak gerektirmez ve sessizliğe ihtiyacınız varsa eğer, okuma ve boyama ideal seçeneklerdir.

En büyük hediyenin sevgi olduğunu unutmayın.

Van Gogh’un bir zamanlar dediği gibi, “sevgiyle yapılmış bir iş iyi yapılmıştır!”.

Çok fazla işiniz olsa bile, çocuğunuzla konuşmak ve oynamak için zaman ayırdığınızdan emin olun. Bu aynı zamanda hem dinlenmek hem de birlikte bir şeyler paylaşırken rahatlamanın güzel bir yoludur.

Sonuç

Onunla daha fazla zaman geçirerek şımarık bir çocuk yetiştirmekten kaçınabilirsiniz. Evde birlikte bir şeyler yapabilir ya da sinemaya veya parka gidebilirsiniz. İşiniz başınızdan aşkın olsa bile, çocuğunuzla günlük olarak vakit geçirmeye özen göstermelisiniz.

Umuyoruz ki, bu makale size yardımcı olmuştur. Maddi şeyler yerine sevdiklerinizle harcanan zamana daha fazla değer vermeye başlayın. Çocuğunuzun bunu sizden öğrenmesi için kendi eylemlerinizle bunu ona göstermeniz gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Miller, M. (2015). The Gift of Enough: Raising Grateful Kids in a Culture of Excess. WestBow Press.
 • Killian, G. A. (2016). Successful Parenting: The Greatest Gift to Give Your Child. AuthorHouse.
 • Blanco, P. J., & SHEELY‐MOORE, A. I. (2012). Gift giving and receiving in child‐centered play therapy: An ethical response. The Journal of Humanistic Counseling, 51(1), 66-77.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.