Çocuğunuz Hayali Arkadaş Edindiyse Ne Yapmalı?

Çocuğunuzun hayali bir arkadaşı varsa endişelenmenize gerek yok. Çocuğunuzun hayali bir arkadaşı varsa ne yapacağınızı bu makalede keşfedin!
Çocuğunuz Hayali Arkadaş Edindiyse Ne Yapmalı?

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Birçok çocuğun hayali arkadaşları veya yaratıcılığı teşvik eden ve duygularını ifade etmelerine yardımcı olan karakterleri vardır. Ancak, bu durum ebeveynleri endişelendirebilir. Bu makale, çocuğunuz bir hayali arkadaş edindiyse ne yapılması gerektiğini açıklayacaktır.

Çocuklar Neden Hayali Arkadaş Yaratır?

hayalinde pilot olan çocuk

Çocukların canlı ve yaratıcı zihinleri tarafından yaratılan bu varlıklar, iki yaşından itibaren dil öğrenmeye ve yaşadıkları çevreyi anlamaya başladıklarında ortaya çıkabilir. Çocuklar onları çeşitli nedenlerle icat eder.

Ebeveynler, çocuklarını yalnız oynarken ve konuşurken görmekten ötürü şaşırırlar. Çocuklarına kiminle konuştuğunu sordukları zaman, sakin bir şekilde cevap vererek yeni arkadaşlarıyla birlikte olduklarını söyleyebilirler. Ebeveynler için endişe kaynağı olmasına rağmen, hayali arkadaşlar çocukların duygusal gelişiminin bir parçasıdır. Bazen, çok yaratıcı ve hassas zihinlerle ilişkilendirilirler.

Sırasıyla Oregon ve Washington üniversitelerinden araştırmacılar Marjorie Taylor ve Stephanie Carlson tarafından yürütülen, 3 ve 4 yaşlarındaki 152 çocuktan oluşan bir çalışma, her 3 küçük çocuktan 2’sinin hayali arkadaşlarının olduğunu ortaya koymuştur. Örneklemin %70’i yenidoğanlar veya çocuklardı.

Ancak yapılan çalışma yalnızlık ve hayali arkadaşlar arasında doğrudan bir ilişki olmadığını göstermiştir. Böylece hayali arkadaşlar, çocukların duygularını ifade etmelerine ve iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Bununla birlikte, onları duygusal yoksunluk veya şok belirtileri olarak görmezden gelemeyiz. Ayrıca, boşanma, yeni bir kardeşin gelmesi, okulların değiştirilmesi veya yeni bir şehre veya ülkeye taşınmak gibi zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olabilir.

Çocuğum Hayali Arkadaş Edindi! Ne yapmalıyım?

Bir çocuğun hayali bir arkadaşı olduğunda ilk yapılacak şey sakin kalmaktır. Sekiz yaşına kadar bir çocuğun hayali bir arkadaşı olması normaldir. Sadece durumla nasıl başa çıkılacağını öğrenmeniz gerekiyor.

Doğal davranın

Çocuğunuzun hayali arkadaşını görmezden gelmekten veya inkar etmekten kaçının. İlişkiyi teşvik etmeden ve yasaklamadan doğal davranın. Çocuğunuzun hayali yoldaşının hayatının bir parçası olduğunu unutmayın.

Hayali Arkadaşla Tanışın

Ebeveynlerin, normal bir arkadaşlıkta olduğu gibi, çocuklarının yeni arkadaşlarıyla tanışmaları önerilir. Çocuğunuza onunla alakalı soru sormanız, çocuğunuz için ne anlama geldiğini ve durumu daha iyi nasıl idare edebileceğinizi keşfetmenizi sağlayacaktır.

Hayali Arkadaşın Bir Bahane Olmasına İzin Vermeyin

Çocuğunuzun yeni arkadaşı bir kuralı çiğnemek veya yaramaz olmak için kullanmasına izin vermeyin. Bu “arkadaş” gerçek olsa da olmasa da, onlara disiplini ve sorumluluk üstlenmeyi öğretin.

Gerçek Çocuklarla Buluşmaları Teşvik Edin

oyun oynayan çocuklar

Bu hayali arkadaşlara saygı ve hoşgörü göstermelisiniz, ancak çocuğunuzun diğer çocuklarla zaman geçirdiğinden emin olun. Bu şekilde, hayali yoldaşlarının ortadan kalkmasını sağlayabilecek psiko-sosyal becerilerini geliştireceksiniz.

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri ortaya çıkarsa, bir psikolog veya terapistin yardımını öneririz:

  • Çocuk kendilerini tecrit eder ve gerçek arkadaşlarla değil hayali arkadaşlarıyla oynamayı tercih ederse.
  • Heyecan, kontrol kaybı, zihinsel karışıklık veya huzursuzluk hayali arkadaş göründüğünde ortaya çıkarsa.
  • Hayali arkadaşın kişiliği çocuğunuzda rahatsızlık veya korku yaratırsa.

Her zaman söylediğimiz gibi, çocuğunuza ayırdığınız zaman ve dikkat, gerçek bir problemi saptamanın anahtarıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.