Deniz Ürünlerinde Kolesterol: Kandaki Yağ Oranınızı Etkiler Mi?

17 Eylül, 2020
Omega 3 yağ asitleri, yağ oranınızı olumlu bir şekilde düzenleyebilir ve kardiyovasküler riski azaltabilir.

Diğer hayvansal ürünler gibi, deniz ürünleri de kolesterol içermektedir. Ancak, bu durum sizi endişelendirmesin. Birkaç yıl öncesine kadar, doktorlar kanınızdaki LDL lipoprotein seviyesini değiştireceği için diyetinizdeki bu besinlerin alımını sınırlandırmanızı öneriyorlardı. Ancak, çalışmalar gösteriyor ki; durum göründüğü gibi değil. Deniz ürünlerinin kanınızdaki yağ oranını nasıl etkilediğini öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

Bu sebeple, bu günlerde diyet rehberlerinde yağlı yiyecekler söz konusu olduğunda daha hoşgörülü yaklaşıyorlar. Kandaki yağ oranı üzerinde faydalı etkileri olan çoklu doymamış yağ asidi tüketimi yüksek olması cesaretlendiriyor olmasına rağmen, hala doymuş yağ asitleri veya kolesterol bakımında zengin yiyeceklere izin verilmemektedir.

Kolesterol ve kardiyovasküler hastalıklar

Bu sıralar, araştırmacılar,  total kolesterolün kardiyovasküler risk üzerindeki etkileri konusunda endişeliler. Aslında, ateromatöz plak oluşumu ihtimali, doğrudan LDL kolesterolün ufak bir kısmının oksidasyonu ile bağlantılıdır. Bu durum Current Medicinal Chemistry dergisinde yayınlanan bir  makalede de açıklanmıştır.

Bu sebeple, mevcut diyet önerileri bu oksidatif prosesi engelleyecek önerilere odaklanmaktadır. Bunun için, antioksidan potansiyeli yüksel olan fitobesin açısından zengin sebzelerin tüketilmesine odaklanmaktadır.

Ancak, kandaki yağ oranını düzenlemede metabolik sağlığınızla ilgili işaretlerin düşürülmesi gerekebilir. Bununla beraber, diyetinizdeki kolesterolü tamamen çıkarmak yerine, belirli besin gruplarının tüketimini düzenlemeniz yeterlidir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Fazla Yağlarla Savaşan En İyi Kahvaltılar

Kolesterolünüzü dengelemek için trans yağlardan kaçının

Kardiyolojik sisteminizi koruyan özellikleri olan HDL kolesterolünüzü yükseltmek istiyorsanız, diyetinizdeki trans yağ tüketiminizi kontrol altına almanız gerekmektedir. Böylelikle, işlenmiş, kızarmış ve panelenmiş yiyeceklerin alımını azaltmak zorunda kalırsınız.

Yüksek sıcaklıklara maruz kalan bitkisel yağlar, bu tür iltihaba sebep olan sağlığa zararlı bileşiklerin oluşmasını tetikler. Aslında trans yağların düzenli alımı sadece kandaki yağ alımını kötüye gitmesine neden olmaz, karmaşık hastalıkların gelişme riskini de doğurur. Bu durum Kardiyoloji dergisinde yayınlanan bir makalede de anlatılmaktadır.

kızartma

Kandaki yağ oranını iyileştiren yiyecekler

Aynı yolla belirli yiyecekler kardiyovasküler sağlığınızı ve kandaki yağ oranını daha da kötüleştirir, diğer yandan bazı yiyecekler ise bu her iki parametrenin de iyileşmesini sağlayabilir.

Örneğin, omega 3 yağ asitleri, sistemik iltihaplanmanın azaltılmasından sorumludur. Yağlı balıklar ve kuruyemişler bu besinleri içeren en önemli kaynaklardır. İyi bir sağlık için bu besinleri düzenli olarak alınmasını öneriyoruz.

Ek olarak, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, antioksidan içeriği yüksek yiyeceklerin düzenli kullanımı çok önemlidir. Bu maddeler, sağlığınıza olumlu etkisi olan LDL lipoprotein oksidasyonunu önlemekten sorumludur. Tüm bunların haricinde, yabani kırmızı meyveler, örneğin yaban mersini bu tür maddeler açısından oldukça zengindir.

yağlı balık çipura

Diyetinizdeki kolesterol seviyesi için çok fazla endişelenmeyin

Eğer kardiyovasküler risk azaltmaya çalışıyorsanız, diyetinizdeki kolesterol seviyesi endişeleneceğiniz bir konu değildir. Kanınızdaki yağ oranını düzenlemeye çalışıyorsanız, hiçbir yöntem kötü değildir. Bu sebeple yumurta ve deniz kabukları, kolesterol içermelerine rağmen sağlıklı bir diyetin içinde tüketebileceğiniz yiyeceklerdir.

Ürik asitle ilgili koşullar geliştirme olasılığınız varsa, kabuklu deniz hayvanlarına dikkat etmelisiniz.

Normal şartlar altında, beslenme uzmanları deniz ürünlerini sağlıklı ve yüksek kalitede protein içeren besinler olarak sınıflandırmaktadır. Bu özellikleri sayesinde sürekli oturan insanlar ve spor yapanlar için gereklidir.

Daha fazlası için: Omega 3 ve 6 Eksikliğinin Bilmeniz Gereken 5 Belirtisi

Kandaki yağ oranını düzenlenmek için sağlıklı diyet

Kardiyovaskuler hastalıkların riski düşünüldüğünde kolesterolün önemi hala kafa karıştırsa da, kandaki yağ oranının mümkün olduğunca iyileştirmek çok önemlidir. Bunun için, antioksidan ve anti-enflamatuar (iltihap oluşumunu önleyici) içeren yiyecekleri tükettiğinizden emin olun.

İşlenmiş gıdaların tüketimini sınırlandırmanız veya azaltmanız iyi bir fikir olabilir. Taze yiyecekler, diyetinizin karşı konulmaz ana karakteri olacaktır.  Deniz ürünü, hayvanlar aleminden gelen diğer ürünlerden farklıdır, sağlıklı olarak değerlendirilmeleri sebebiyle diyetinizin bir parçası olmalıdır. Bu ürünlerin kolesterol içerikleri kardiyovasküler hastalık riskinizi olumsuz yönde etkilemeyecektir.

  • John Kattoor A., Kanuri SH., Mehta JL., Role of ox LDL LOX1 in atherogenesis. Curr Med Chem, 2019. 26 (9): 1693-1700.
  • Wilczek MM., Olszewski R., Krupienicz A., Trans fatty acids and cardiovascular disease: urgent need for legislation. Cardiology, 2017. 138 (4): 254-258.
  • Cachofeiro, V. (2009). Alteraciones del colesterol y enfermedad cardiovascular. Lopez Farré A., Macaya Miguel C. et al Libro de la salud cardiovascular. 1ª ed. Bilbao: Fundación BBVA, 131-139.