Eşiniz Uykusunda Konuşuyor mu?

Stres, anksiyete veya depresyon uykuda konuşmaya neden olan faktörlerden biri olabilir. Tekrarlayan bir sorunsa, birşeyler yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.
Eşiniz Uykusunda Konuşuyor mu?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Bu aslında sayıklama olarak adlandırılan gerçek bir uyku bozukluğu.  Bununla birlikte, eşiniz uykusunda konuşurken derin, karanlık bir sırrı ortaya çıkarmasını beklemeyin, çünkü bu nadiren olur.

Uykuda konuşma sıklıkla çocuklarda görülür. Genellikle, giderek daha az ortaya çıkar veya yaşla birlikte kaybolur.

Adı “rüyalar esnasında konuşmak” anlamına gelse de, aslında durum böyle değil.

 • Sayıklama, çoğunlukla rüya görmediğimiz zamanlarda derin uyku aşamasında meydana gelir.
 • Uykusunda konuşan kişi bunu yaptığını hatırlamaz.
 • Çoğu durumda, bir kişinin uykusunda söyleyebileceği şeyleri anlamak zordur. Bunlar basitçe anlamsız veya rastgele kelimeler olabilir.

Bazen tam bir cümle söyleyebilirler ama cümleleri tamamen alakasızdır. Öyleyse, eşiniz konuşuyor ve ilginç bir şey söylüyor gibi görünüyorsa, bunun aksini kanıtlayabilecek çok az şey vardır.

Eşinizin uykusunda konuşmasına neden olan ne olabilir?

eşiniz uykusunda sayıklıyorsa

Normalde uykuda konuşmak zararsızdır. Öyle olsa bile, sayıklamanın nedenlerine bakmak her zaman iyi bir fikirdir.

Sebeplerden biri genetik yatkınlıktır. Bu yüzden uykuda konuşan diğer aile bireylerini biliyorsanız, sayıklama alışkanlığı konusunda endişelenmek için hiçbir neden yoktur.

Stres, anksiyete ve depresyon, sayıklamayı tetikleyebilir. Bunun ışığında, daha ciddi sonuçları önlemek için sorunun köküne inmek ve terapötik danışmanlık almak gerekir.

Bazı ilaçlar, alkol veya yüksek ateş de bu gece monologlarına neden olabilir. Bu durum sizin için bir alışkanlık haline geldiyse, nedenler ortadan kalkar kalkamaz kaybolacağından emin olabilirsiniz.

Çok gergin bir gün geçirmek, kişinin uykusunda konuşmasına neden olabilir. Ek olarak, yeterince uyumamak, kabuslardan veya uyku apnesinden muzdarip olmak da olası nedenler olabilir.

Bu yüzden iyi alışkanlıklar edinmenin çok önemli olmasının nedeni de budur.

Sadece çok nadir durumlarda sayıklama, zihinsel bir problemle ya da uyku düzeninde ciddi bir değişiklik sebebiyle ortaya çıkar. Bununla birlikte, 25 yaşın üzerindeki kişilerde aniden ortaya çıkarsa, bu durumda kişinin bir tıbbi uzmana görünmesi gereken ciddi bir durumun göstergesi olabilir.

Okuyun: Uyku İlaçlarının Riskleri ve Yan Etkileri

Eşiniz uykuda konuşursa ne yapmalısınız?

uykusuz kalmak

Uykuda konuşma için harekete geçmek, bu sorunun ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır.

 • Eğer uykuda konuşma haftada bir kereden daha az olursa, bu önemsiz bir durumdur.
 • Ölçülü bir uykuda konuşma vakası haftada bir defadan fazla olur, ancak her gece ortaya çıkmaz. Sayıklayan kişinin partnerini bir dereceye kadar rahatsız eder.
 • Her gece uykuda konuşma mevzu bahis olur ve eşin uykusunu bölerse, o zaman ciddi bir sayıklama vakası ile karşı karşıyayız demektir.

Eşiniz uykusunda konuşuyorsa ve bu durum rahatsız edici bir sorun haline gelirse, harekete geçme zamanı gelmiş demektir.

Peki nereden başlayacaksınız? Birdenbire onları uyandırmak en iyi seçenek gibi görünmüyor.

Bazı ipuçları

huzurlu uyku
 • Uykunuzu yeterince alamamak sayıklamaya neden olabilir. Bunun ışığında, iyi uyku alışkanlıkları oluşturmak ve uyumak için zaman ayırmak durumu iyileştirebilir.
 • Sıcak bir banyo yapmak ve müzik dinlemek, istenmeyen konuşmalardan uzak daha huzurlu rüyalara dalmanıza yardımcı olabilir.
 • Sayıklamayı güvence altına almak için doğru sıcaklıkta ayarlanmış konforlu bir ortam da önemlidir.
 • Yatmadan önce alkolden uzak durmak iyi bir fikirdir. Alkol, uyumayı zorlaştıran uyarıcı maddeler içerir.
 • Uykuyu teşvik eden doğal ve rahatlatıcı bir çay denemelisiniz.
 • Akşam yemeğinden sonra en az üç saat sonra yatmaya çalışın. Ayrıca özellikle çocuklar söz konusuysa şekerli yiyecekler ve kafeinden uzak durmaya çalışmalısınız.

Bazı insanlar yatmadan önce televizyon izlemekten etkilenir, çünkü bu durum melatonin üretimini değiştirir. TV’yi odadan çıkarmak, sorunu çözmenin bir yolu olabilir.

Sorun düzelmezse ve kronik bir duruma dönüşüyorsa, bir uyku uzmanı veya psikologdan randevu almalısınız.

Eşiniz fazlaca sayıklıyor ve uykunuzun kalitesini gerçekten etkiliyorsa, bazı diğer eylemleri düşünmek isteyebilirsiniz. Kulak tıpalarını denemek, bir beyaz gürültü makinesi kullanmak ve hatta farklı bir odada uyumak iyi bir seçenek olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Uykusuzla Savaşmak Ve Daha İyi Uyumak İçin Çözümler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Uykusuzla Savaşmak Ve Daha İyi Uyumak İçin Çözümler

Uykusuzlukla savaşmak ve daha iyi uyumak için en iyi çözüm doğal çarelerdir. Neden mi? Çünkü vücudunuz ilaçlara karşı tolerans geliştirilebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.