Feng Shui'ye Göre Kötü Enerji Çeken 10 Nesne

Bir alanı uyumlu hale getirmenin birkaç anahtarı vardır. Feng shui'ye göre kötü enerjiyi çeken nesneleri bilmek yardımcı olabilir.
Feng Shui'ye Göre Kötü Enerji Çeken 10 Nesne

Tarafından yazılmıştır Jonatan Menguez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Feng shui, bir alanda uyum sağlamak için bir dizi özdeyişten sorumlu olan bir Çin felsefi sistemidir. Bu nedenle, iyi bir enerjiye sahip bir ortam yaratmak söz konusu olduğunda , evin düzenlenmesi ve dekorasyonu temel unsurlardır. Feng shui’ye göre pozitif yükler oluşturan unsurlar olduğu gibi kötü enerjileri kendine çeken nesneler de vardır.

Her şey bu nesneleri kaldırarak veya belirli sektörlere yerleştirerek enerjik bir denge sağlamakla ilgilidir. Kırık aynalar, sivri köşeli mobilyalar ve durmuş saatler, feng shui’nin kaldırılmasını önerdiği unsurlardan bazılarıdır. Bu, kuru çiçekler veya hayvan parçaları olan süs eşyaları gibi ölümün varlığını ima eden her şeye ektir.

Feng shui’ye göre kötü enerji çeken nesneler

Feng shui “rüzgar ve su” anlamına gelir ve amacı, evi sakinleri üzerinde olumlu bir etki yaratan uyumlu bir ortam haline getirmektir. Bunu başarmak için feng shui, düzenlemenin, suyun varlığı ve çeşitli renkler aracılığıyla alanın bilinçli işgalini önerir.

Ancak, tüm unsurlar bu felsefeyle bağlantılı değildir. Feng shui’ye göre kötü enerjiyi kendine çeken ve mekanın enerji akışını engelleyen birkaç nesne var. Ne olduklarına bir göz atalım.

Bu makaleyi de okumaktan keyif alacağınızı düşünüyoruz: Kiralık Emlaklar İçin 4 Feng Shui Dekorasyon İpucu

1. Durmuş saatler

Feng shui elsefesi, durmuş saatlerin evin enerjisini emerek durgunluğa neden olduğunu gösterir. Olumlu tarafı, pahalı veya manevi değeri olan bir saat tamir edilebilir.

Hatta sadece pil değişimine ihtiyaç duyabilir. Ancak, bu çalışmayı durdurduğu anda yapılmalıdır. Aksi takdirde, bu felsefeye göre ruh halimizi ve ilerlememizi etkileyebilir.

tuğla duvarda asılı bir saat
Çalışmayan saatler, kötü ruh hali ve durmuş projeler ile ilişkilidir.

2. Feng shui’ye göre nesneler üzerinde çok fazla toz kötü enerjiyi çeker

Evi temizlemek külfetli bir iş gibi görünebilir, ancak mobilyalar ve nesneler üzerinde hızla toz birikir. Bu, feng shui’ye göre pozitif enerjinin geçişine izin vermeyen bir yöndür. Bu nedenle etrafı temiz ve tozsuz tutmak, sağlık ve canlılık ile eş anlamlıdır.

3. Dikenli bitkiler

Kaktüsler ve dikenli diğer bitkiler gibi bazı türler, genellikle iç mekanların karakteristik dekorasyon nesneleri haline geldi. Bununla birlikte, feng shui inançları, bunların dış mekanlarda veya en azından bir pencerede olmasını önerir.

Doğu felsefe sistemine göre dikenler özellikle finans sektöründe uğursuzluk getirir.

Bununla birlikte, kaktüsler gibi bitkilerin bakımı kolay ve hoş göründüğü için, onları atmak gerekli değildir. Biriken negatif enerjiyi serbest bırakabilmeleri için onları dışarıda tutmak yeterlidir.

4. Kırık aynalar

Aynalar, dekoratif ve işlevsel öğeler olmanın yanı sıra, popüler kültürde birden çok mit ve efsanenin çevrelediği nesnelerdir. Feng shui sistemine göre, bir tanesine sahip olmak olumsuz değildir, ancak temiz ve çatlaksız olmalıdır. Kırık bir ayna, kötü enerji ile eş anlamlıdır.

Kırık nesneler bu inanç sistemine göre düşük benlik saygısını temsil eder. Öte yandan, iyi durumda olsalar bile yatak odasında ayna bulundurmanız önerilmez. Taocu felsefeye göre, uyku sırasında enerji çalarak yetersiz dinlenmeye neden olabilirler.

5. Makas, feng shui’ye göre kötü enerjiyi çeken nesnelerdendir

Elbette makas evlerde olmazsa olmaz bir araçtır. Bu yüzden bu doğu felsefesi onları ortadan kaldırmayı değil, bir çekmecede saklamayı ve görünürde bırakmamayı tavsiye ediyor.

Ek olarak, olumsuz enerji etkilerinden kaçınmak için her zaman kapalı kalmaları önerilir. Bu aynı zamanda, özellikle evde çocuklar varsa, kesintileri ve kazaları önlemek için de faydalıdır.

6. Ölü hayvanlar

Ölü hayvanları içeren bazı dekoratif objeler var. Örneğin, geyik başları avlanma alanlarının çok karakteristik özelliğidir.

Feng shui felsefesi, ölümün varlığı kötü şans ve negatif enerji getirdiğinden, bu tür egzotik süslemelere sahip olmamayı önerir.

7. Köşeli mobilyalar

Sivri uçlu masalar, raflar veya kitaplıklar feng shui’ye göre kötü enerjiyi çeken diğer nesnelerdir. Köşeler çok belirgin veya keskin ise, akışı kesip durgunlaştırdıkları için mekanın enerjik merkezi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Bu durumda oryantal felsefe dairesel, oval mobilyalar ya da daha organik detaylara sahip mobilyaların kullanılmasını önerir. Öte yandan, uçları kapatmak için kare masaların üzerine bir masa örtüsü sermek de mümkündür.

8. Kuru çiçekler feng shui’ye göre kötü enerji çekiyor

Çiçeklerin ve bitkilerin evlerin en karakteristik dekoratif objeleri arasında yer aldığından kimsenin şüphesi olmasın. Tezgahları, mobilyaları, oturma odasının köşelerini veya bahçeleri süslemek için hem iç hem de dış mekanlarda çok çeşitli bitkiler vardır. Bununla birlikte, feng shui’ye göre kötü enerjiyi çeken bazı nesneler de vardır.

Çünkü Çin felsefi sistemine göre enerji akışını engelleyebilirler. Solmuş çiçekler yaşam eksikliğini yansıtır.

Bu nedenle, bir bitki bakımsızlık veya hastalık nedeniyle kurursa, onu evinizden çıkarmanız önemlidir. Ayrıca suyu yenilemeli ve bitkilerinizi temiz ve sağlıklı tutmalısınız.

külah içerisinde kurumuş çiçekler, dekoratif
Kuru çiçekler genellikle dekorasyon için kullanılır, ancak feng shui bunları önermez.

9. Şiddet içeren süslemeler

Şiddet içeren her türlü resim ve afiş var. Pek çok insan başlangıçta onları seçmese de, bazıları onları tercih ediyor veya belki de sevdikleri bir filmin görüntüsünü temsil ediyorlar. Bununla birlikte, feng shui, gerilim ve kötü enerji ürettikleri için bu dekoratif nesnelerin kaldırılmasını önerir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Şunu da okumak isteyebilirsiniz: Evinizde Feng Shui Uyumunu Yakalamanın Kuralları

10. Eski giysiler

Dolaplarımızda biriktirilen ve kullanılmayan giysiler feng shui’ye göre kötü enerji çeken nesneler haline gelir. Bu tür giysiler, zamanla bozulmalarının yanı sıra, enerjinin yenilenmesini de engeller.

İkinci el nesneler feng shui’ye göre kötü enerji çekiyor

Belirli öğelerin ötesinde, feng shui felsefesi için geri dönüştürülmüş öğeler hakkında genel bir kural vardır. Büyük bir ekonomik avantaj olabilseler de, her zaman Taocu inanç sistemiyle uyumlu değildirler.

Bu inanış, önceki sahiplerinin enerjisini çektiklerini öne sürüyor. Bu, gerçekte kim olduğunuzu yansıtan hak ettiğiniz yeri almanın önünde bir engele dönüşür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.