Gece Makarna ve Pirinç Yiyebilir Miyim?

Geceleri makarna ve pirinç yemek tavsiye edilir mi? Bu yiyecekleri akşam yemeğinde yemek hakkında çok şey söylendi. Bununla birlikte, her şey her bireyin koşullarına bağlıdır. Bu yazıda size her şeyi anlatıyoruz.
Gece Makarna ve Pirinç Yiyebilir Miyim?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Beslenme konusundaki bir inanç, kilo almaya neden olması veya sağlık için kötü olması nedeniyle gece makarna veya pirinç yemenin iyi bir fikir olmadığıdır. Gerçek şu ki, bu yiyecekler günün herhangi bir saatinde yenilebilir, ancak bunu yaparken bugün sizinle paylaşacağımı noktaları göz önünde bulundurmalısınız.

Dikkate almanız gereken ilk şey, bu yiyeceklerin enerjik olmasıdır. Bu nedenle, rolleri enerji sağlamak ve efordan sonra vücudun iyileşmesine yardımcı olmaktır. Bu nedenle, tatlarını bir kenara bırakarak bu amaçla kullanılmalıdırlar.

Gece ne zaman makarna ve pirinç yiyebilirsiniz?

Gün boyunca çok fazla karbonhidrat almadıysanız ve egzersiz yaptıysanız (özellikle öğleden sonra), bu yiyecekleri gece tüketmek iyi bir fikirdir. Ana işlevleri iyileşmenize yardımcı olacaktır. Böylece, kas ve karaciğer glikojeninin yenilenmesine yardımcı olurlar.

Onları yemiyorsanız ve ertesi sabah yorucu egzersiz yaparsanız, kas yaralanması riskiniz artar. Bu nedenle, yüksek yoğunluklu egzersiz yapmadan önce glikoz ve kas glikojen seviyelerinin uygun olduğundan emin olmak önemlidir.

Bununla birlikte, kilo vermek istiyorsanız, olası bir çözüm, yemeklerinizden karbonhidratları kesmek ve oruç tutarken egzersiz yapmak olabilir. Ancak bunu yaparsanız, sabah egzersiziniz riskleri en aza indirmek için düşük yoğunlukta olmalıdır.

gece makarna yemek
Akşam yemeği için makarna ve pilav yemek sporcular için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca, günün diğer saatlerinde az miktarda karbonhidrat tükettiğinizde de bu şekilde düşünebilirsiniz.

Geceleri makarna veya pirinç yemek enerji fonksiyonuna sahiptir ve esas olarak anaerobik sporculara yöneliktir. Bu bireyler bu yiyecekleri yemekten büyük fayda sağlayacaktır. Aslında, performanslarını artırmanın temel bir parçası olacaklar.

Bu sporcular bir yarışmadan önce glikojen yüklemesini kullandıklarında çok fazla karbonhidrat tüketmelidirler. Bu durumlarda, kas ve karaciğer birikintileri 24-48 saat önce boşalır. Daha sonra, rezervleri aşırı derecede doyururlar ve bu besinlerin fiziksel aktivitede kullanılabilirliğini sağlarlar.

Bu stratejiler güç, ağırlık kategorisi veya anaerobik dayanıklılık sporlarında tipiktir. Ayrıca, akşam yemeğinde de büyük miktarlarda pirinç ve makarna tüketimini içerirler.

Gece makarna ve pirinç yememelisiniz

Düzenli egzersiz yapmayan sedanter insanlar söz konusu olduğu durumda, geceleri karbonhidratlar çok işlevsel değildir. Günün ilk öğünlerinde, özellikle iştahı azaltmada daha anlamlı olabilirler.

Ancak, geceleri bunlardan kaçınmak ve bunun yerine protein ve sebze tüketmek en iyisidir. Bu nedenle, yatağa tam olarak gitmenize ve düzgün bir şekilde dinlenmenize izin veren, ancak kullanılmayacak veya glikojen olarak depolanmayan glikoz sağlamayan düşük enerji yoğunluğuna sahip büyük yemekler tüketmelisiniz.

Yıllar geçtikçe karbonhidratlar daha az gerekli hale gelir. Aksine, kas hasarı ve tahribatını önlemek için protein talepleri artmaya başlar.

Bu nedenle, makarna ve pirinç, hem gece hem de günün herhangi bir saatinde, diyette, protein ve yağların arkasında ikincil veya artık yiyecekler haline gelir.

gece pilav yemek
Geceleri makarna ve pirinç tüketimi, fiziksel olarak zorlu spor yapan kişilerle sınırlı olmalıdır. Aksi takdirde gereksizdirler ve kilo almaya yol açabilirler.

Diyabet hastaları ne olacak?

Bu durumda, tip 1 diyabet hastalarını tip 2 diyabet hastalarından ayırmak gerekir. Birincisi durumunda, glikoz eğrisini kontrol etmek için geceleri bir porsiyon karbonhidrat tüketmeleri gerekir.

Bununla birlikte, ikinci durumda, akşam yemeğinden karbonhidratları kesmek ve hatta belirli oruçları yapmak olumlu olabilir. Bu şekilde, vücut ağırlığını azaltacak ve glikoz kontrolünü geliştirecekler, bu da hastalığın semptomatolojisinde bir iyileşme ve ilişkili komplikasyonların azalmasına neden olacaktır.

Sonuç

Bu alımın arkasındaki neden sporla ilgili olduğu sürece geceleri makarna ve pirinç yiyebilirsiniz. Yerleşik bireyler veya kilo vermek isteyenler için en iyi şey karbonhidrat alımını mümkün olduğunca azaltmaktır.

Bu durumlarda en basit şey onları geceleri yememektir, çünkü uyurken aç olma olasılığınız daha düşüktür. Bu nedenle, kalori azaltımı daha katlanılabilir olacaktır. Bunu aklınızda bulundurun!

İlginizi çekebilir ...
Geceleri Neden Fazla Yemek Yiyorsunuz?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Geceleri Neden Fazla Yemek Yiyorsunuz?

Geceleri fazla yemek size suçlu, üzgün ve rahatsız hissettirir. Bu nedenle de dinlenmeniz ve uyku kaliteniz de olumsuz etkileniyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Roach PJ., Glycogen and its metabolism. Curr Mol Med, 2002. 2(2): 101-20.
  • Kanter M. High-Quality Carbohydrates and Physical Performance: Expert Panel Report. Nutr Today. 2018;53(1):35–39. doi:10.1097/NT.0000000000000238
  • Lopez Minguez J., Gómez Abellán P., Garaulet M., Timing of breakfast, lunch, and dinner. Effects on obesity and metabolic risk. Nutrients, 2019.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.