Protein Deposu Tavuklu Burger

Dana, tavuk ve balık burgerler, evinizde kaliteli malzemeler kullanarak hazırladığınız ve aşırıya kaçmadan tükettiğiniz müddetçe sağlıklıdır.
Protein Deposu Tavuklu Burger
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bu yazımızda, protein bakımından zengin olan tavuklu burger tarifi vereceğiz. Bu tavuklu burgeri fast food zincirlerinde satılanlardan ayıran nedir? Bu sorunun cevabı, yüksek protein içeriğidir.

Ürünlerin besleyici özelliklerinden faydalanabilmek için, malzemeleri dikkatlice seçmek önemlidir. Başka bir deyişle, bu tarifin baş kahramanı tavuktur.

Tavuğun, özellikle de vücut için gerekli oligoelementler içeren yağsız türünün protein bakımından çok zengin olduğunu duymuşsunuzdur. Buna ek olarak, bu elementler vücut için gereklidir çünkü vücut bunları üretemez ve sadece belirli besin gruplarından alabilir.

Fast food zincirlerinin kötü itibarı göz önünde bulundurulduğunda, hamburgerlerin yüksek yağ, kötü kolesterol ve karbonhidrat kaynağı olan bir abur cubur olduğunu düşünmek normaldir. Bununla birlikte,  bir yiyeceğin sağlıklı olup olmaması, içerdiği malzemelerin kalitesine ve tüketilen porsiyona bağlıdır.

Neyse ki, evde hazırlamak koşuluyla yüksek protein kaynağı olan tavuk veya hindi eti ile sağlıklı bir hamburger tüketmek mümkündür.

Bu yazımızda, evde yapabileceğiniz protein bakımından oldukça zengin bir tavuk burger tarifi vereceğiz. Oldukça basit ve pratik bu tarif, sağlıklı beslenme düzeninize zarar vermeyecektir.

Protein

fast food tarifi

Bu tarif için protein içeren her besin uygun mudur? Evet, doğal protein içeren malzemeler bu tarifte kullanılabilir. Bu nedenle, soya fasulyesi veya yeşil mercimek de et yerine tercih edilebilir.

Öte yandan, bütün besinler sağlıklı protein içermez. Bu yüzden, bu protein kaynaklarının hepsi insan vücudunu aynı şekilde etkilemez. Bu bağlamda, hayvan kaynaklı proteinler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bütün esansiyel ve nonesansiyel amino asitleri içerir.

Gerekli amino asitler olmadan, vücut kas kütlesi oluşturamaz ve belirli hücrelerin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan kimyasal bileşimleri salgılayamaz.

Bu nedenle, beslenme düzeninizden eti çıkarmak iyi değildir ve tavsiye edilmez. Belirli besin gruplarının tüketimini bırakırken dikkatli olmalısınız.

En iyi beslenme biçimi, gerekli bütün besinleri almak ve her besin grubunu tüketmektir. Bunun yanı sıra, hazırlayacağınız hamburgerde hindi, tavuk ve balık gibi yağsız et kullanmayı tercih ederek vücudunuz için gerekli olan proteini alabilirsiniz.

Protein Deposu Tavuk Burger Tarifi

sağlıklı hamburger

Malzemeler

 • 1 adet hamburger ekmeği
 • 1 parça tuz ve karabiberle tatlandırılmış tavuk göğüs
 • 2 dilim domates
 • 1 yaprak marul
 • 1 yemek kaşığı doğal sızma zeytinyağı
 • 1 dilim mozzarella peyniri
 • 2 dilim turşu
 • 1 yemek kaşığı ketçap
 • 1 yemek kaşığı hardal

Hazırlanışı

 • İlk olarak, zeytinyağını bir tavaya dökerek orta ateşte ısıtın ve tavuk göğsünü kızartın.
 • Ardından, ocağı kısın ve tavuğun iki tarafı da kızarana kadar bekleyin. Bu, yaklaşık 10 dakika sürecektir.
 • Tavuğu tavadan almadan birkaç dakika önce üzerine mozzarella peynirini koyun ve erimesini bekleyin.
 • Ardından, tavuk burgerinizi hazırlayın. Ekmeğe hardal ve ketçap sürün. Domatesi, marulu ve turşuyu da yerleştirdikten sonra en üste tavuğu koyun.
 • Afiyet olsun!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.