Göğüs Altı Ağrısının Nedenleri

Göğüslerimizin altında çeşitli nedenlerle ağrı hissedebiliriz. Bu bazen sadece hormonal değişikliklerin veya kas problemlerinin bir etkisidir. Sadece nadiren endişelenecek bir işarettir.
Göğüs Altı Ağrısının Nedenleri

Son Güncelleme: 09 Kasım, 2021

Göğüs altındaki ağrı, çeşitli faktörlerin neden olabileceği yaygın bir semptomdur. Bazıları, bu rahatsızlığa neden olan vücudun normal süreçleridir. Diğer zamanlarda, neden önemli bir sağlık durumudur.

Göğüs altındaki ağrı birçok şekilde olabilir. Bazen yanma hissi olur veya ağrı dağınıktır ve çok belirgin değildir. Çok lokalize ve yoğun bir ağrı olarak da karşımıza çıkabilir. İkinci durumda, ciddi bir sorunun işareti olabileceğinden, mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmak önemlidir.

Göğüs altı ağrılarının genç kadınlarda ve menopoza girmiş kadınlarda daha sık görüldüğünü belirtmek gerekir. Kadınların yaklaşık %70’i hayatlarının bir döneminde bu tür ağrılar yaşadıklarını bildirirken, yalnızca %15’i tıbbi tedavi gerektirmiştir. Bu yazıda size bu rahatsızlığın ana nedenlerini anlatacağız.

Menstrüasyon, hormonal değişiklikler ve hamilelik

Pek çok kadın, menstrüasyondan önce göğüslerin altında ağrı da dahil olmak üzere belirli rahatsızlıklar yaşar. Göğüs hassasiyeti artan östrojen ve progesterondan kaynaklanır ve tamamen normaldir. Ağrı genellikle yumurtlamadan sonra kaybolur.

Menopoz sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler de benzer rahatsızlıklar yaratır. Göğüs altındaki ağrı, menopoz öncesi dönemde, menopoz sırasında ve menopoz sonrası dönemde ortaya çıkar.

Hamile kadınların, özellikle de yeni annelerse, göğüslerinin altında ağrı hissetmeleri çok yaygındır. Bunun nedeni göğüslerin büyümesi, bebeğin pozisyonu veya vücuttaki fetusa uyum sağlamak için yapılan değişikliklerdir. Ayrıca mide ekşimesi, reflü veya safra kesesi veya karaciğer problemlerinin sonucu olabilir.

Göğüs ağrısı olan bir kadın.
Hormonal değişiklikler, her yaşta kadın göğsünde ağrıya neden olabilir.

Kostokondrit göğüs bölgesinin altında ağrıya neden olur

Tietze sendromu olarak da bilinen kostokondrit, göğüs kafesini kaburgalara bağlayan kıkırdağın iltihaplanmasıdır. Bazen sırtın üst kısmında veya boyunda artrit eşlik eder ve bu genellikle göğüste bir tür uyuşmaya neden olur.

Bu durumlarda, insanlar aynı zamanda göğüs altında ağrı hissederler ve bu, aslında öyle olmasa bile mastalji, yani göğse özgü ağrı hissi verir. Bu sağlık sorunu 40 yaş üstü kadınlarda daha sık görülmektedir.

Çok büyük göğüsler

Göğüsler ne kadar büyük olursa, göğüslerin altında ağrı olasılığı o kadar artar. Çok büyük göğüsler bu tür rahatsızlığa neden olur ve ayrıca sıklıkla boyun, sırt ve omuzlarda ağrıya neden olur.

Bazı durumlarda bu, bazı fiziksel aktivitelerde sınırlamalara yol açar. Bazen bölgede çatlaklar veya cilt tahrişleri de görülür. Aşırı göğüs büyüklüğü ancak ameliyatla kesin olarak düzeltilebilir.

Uygun olmayan sutyen

Sütyenli bir kadın.
Kadın büstüne uygun olmayan bir sutyen ağrıya neden olabilir.

Kadının göğsüne uygun olmayan bir sutyen, kadının çok fazla acı çekmesine neden olabilir.

En büyük hatalardan biri, bedeninize uygun olmayan bir sutyen seçmektir. Sutyeniniz göğüsleri sıkıştırmamalı, kolayca yukarı kaymamalı veya pozisyon değiştirmemelidir.

Bazen metal balenli sütyenler de bazı kadınlarda rahatsızlığa neden olabilir. Yetersiz bir sutyen sadece göğüs altında ağrıya neden olmakla kalmaz, aynı zamanda sırt veya omuz ağrısına da neden olabilir. Biraz daha pahalı olsalar bile kaliteli sutyen giymek en iyisidir.

Göğüs altında ağrının diğer nedenleri

Çoğu zaman göğüs altındaki ağrı, göğüs duvarındaki veya kaburgalardaki problemlerle ilgilidir. Bu her yaştan kadın için geçerlidir. Bazen kaburgalar arasındaki sinir ağının tahrişi veya iltihaplanması olan interkostal nevrittir.

Ayrıca ağrı, ani veya keskin bir hareketin neden olduğu bir kas problemiyle ilgili olabilir. Buna genellikle kas çekme denir.

Ağrının diğer organlardan kaynaklanması ve göğüs duvarına yansıması da mümkündür. Örneğin, akciğerlerdeki enfeksiyonlar veya kalp problemlerinin yanı sıra safra kesesi hastalıkları ve karaciğer iltihabı da bu etkiyi yaratır.

Ek olarak, göğüslerde kist veya tümör gibi herhangi bir süreci dışlamamalısınız. Bu nedenle, uygun tanıyı alma amacıyla uygun tamamlayıcı testleri yürütmek için şüpheye düştüğünüzde bir profesyonele danışmanız çok önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Estetik Ameliyat Sonrası Göğüs Ağrısı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Estetik Ameliyat Sonrası Göğüs Ağrısı

Estetik ameliyat ardından görülen göğüs ağrısı sık rastlanır ve normaldir. Dokuların adapte olması ve iyileşme sürecine ihtiyacı vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Torres, L. F. P., Pavón-Jiménez, R., Sánchez, M. R., Valderrama, J. C., & Pardo, J. A. M. (2002). Unidad de dolor torácico: seguimiento a un año. Revista Española de Cardiología, 55(10), 1021-1027.
  • Rokicki, W., Rokicki, M., & Rydel, M. (2018). What do we know about Tietze’s syndrome?. Kardiochirurgia i torakochirurgia polska = Polish journal of cardio-thoracic surgery, 15(3), 180–182. https://doi.org/10.5114/kitp.2018.78443

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.