Güne Enerji Dolu Bir Başlangıç Yapmanın 5 Anahtarı

Sabahları bazen hepimizin yatağın ters tarafından kalkmış gibi hissettiği olur. Ancak güne doğru bir başlangıç yapmak sandığınızdan daha kolaydır. Güne enerji dolu ve güçlü bir şekilde başlamak için bugün vereceğimiz ipuçlarını kaçırmayın. 
Güne Enerji Dolu Bir Başlangıç Yapmanın 5 Anahtarı

Son Güncelleme: 11 Nisan, 2021

Güne nasıl enerji dolu bir başlangıç yapabileceğinizi merak ediyor musunuz?

Hepimizin bildiği gibi bazen uyanmak ve olan bitene gerçek anlamda odaklanabilmek için biraz zamana ihtiyaç duyarız. Ancak kahve gibi harici uyarıcılara sürekli başvurmak zorunda kalmadan daha aktif hissedebilmek mümkündür. Peki, nasıl?

Sabahları, isteksiz bir şekilde güne başlamaktan daha kötü bir şey yoktur. Siz farkında olmayabilirsiniz ancak bu, günün geri kalanını bilinçli ya da bilinçsiz, tatsız bir şekilde geçirmenize neden olacak olaylar dizisini tetikler.

Bu yazıda, sabahları, güne enerji dolu bir başlangıç yapmanızı biraz daha kolaylaştıracak birkaç basit ipucundan bahsedeceğiz.

1. Güne doğru algı ve dikkat ile başlayın

Her sabah yapmanız gereken ilk şey uyandıktan sonra birkaç dakika boyunca yatakta kalmaktır. Bu kısa süre zarfında, beş kez derin nefes alarak işe başlayın. Gözlerinizi açmadan nefes alın ve nefes verin. Yavaş yavaş daha az halsiz hissetmeye başladığınızı fark edeceksiniz.

Sonra ayaklarınızdan başlayarak kısaca tüm vücudunuzun zihinsel incelemesini yapın. Yukarı doğru ilerleyin, başınıza ulaşana kadar vücudunuzun her bir kısmını hissettiğinizden emin olun. Sonra gözlerinizi açın.

Yataktan çıkmadan önce güne başlamanın en iyi yolu budur!

2. Esnemeler, harika bir seçenek

sabah uyanan kadın

Vücudunuzu hareket ettirmek için kendinize bir dakika zaman verin. Yatağın kenarına oturun. Önce kollarınızı, sonra bacaklarınızı, sonra da sırtınızı esnetin. Bu, sabah uyanmak ve kas sertliğinden kurtulmak için en iyi yöntemdir.

Daha sonra ayağa kalkabilir ve parmaklarınızın uçlarıyla ayak parmaklarınızın uçlarına ulaşmayı deneyebilirsiniz. Daha sonra nazikçe boynunuzu çevirin. Bu esneme hareketleri, güne enerji dolu bir başlangıç yapmak isteyenlerin dostu olacaktır.

3. Hidrasyon, güne enerji dolu bir başlangıç yapmanın en iyi yolu

Kendinize iyi bakmak için atabileceğiniz en önemli adımlardan biri hidrasyonu ihmal etmemektir. Bazen saatlerce bir şeyler yemediğiniz ve içmediğiniz zamanlar olur. Güne enerjiyle başlamak için bir bardak su içmekten daha iyi bir yöntem yoktur.

Hatta ‘İspanyol Temel ve Uygulamalı Beslenme Derneği’ tarafından yürütülen bir çalışmaya göre günlük işleri etkili bir şekilde yerine getirmek için kişinin hidrasyonunun iyi olması şarttır.

Su içmeye ne kadar çok ihtiyacınız olduğunun farkına bile varmayabilirsiniz. Ancak şimdi söyleyeceklerimizi unutmayın; su ağzınıza girer girmez ne kadar işe yaradığını anlayacaksınız.

Suyun çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat edin. Oda sıcaklığı en çok tavsiye edilen sıcaklıktır (isterseniz soğutulmuş suyu da tercih edebilirsiniz).

4. Güne enerji dolu bir başlangıç yapmak için duş alın

Hiçbir şey her sabah uyanır uyanmaz iyi bir duş almaktan daha canlandırıcı olamaz. Duş almak sadece beş dakika sürecek ama duş sonrası ve duş öncesi halleriniz arasında fark olduğunu göreceksiniz.

Hafif sıcak bir suyla duşa başlamak en iyisidir. Son dakikada biraz daha soğutun. Sizi çok rahatsız etmiyorsa, örneğin son 45 saniye gerçekten soğuk su ile bitirin. Duştan çıktığınızda kendinizi uyanmış ve çok daha aktif hissedeceksiniz.

5. Kahvaltı, en önemli öğün

kahvaltı gevrek kase

Kahvaltıyı atlamayı aklınızdan bile geçirmeyin. Dr. Feriani Intantozzi tarafından yürütülen bir çalışmaya göre, kahvaltı etmemek obezite veya aşırı kilo gibi bazı sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabilir.

C vitamini açısından zengin bir meyve suyu veya karbonhidrat ve protein içeren yiyecekler iyi seçeneklerdir. Elbette ağzınızdaki besinleri yavaş ve bilinçli bir şekilde çiğnemelisiniz. 

Cep telefonunuza, e-postalarınıza veya gazetenize göz gezdirirken kahvaltı etmeyin. Güne enerjiyle başlamak istiyorsanız, bunlar harika seçenekler değildir.

Zamanınızı iyi yönetin

Ne yazık ki insanların çoğu güne aceleyle başlar. İşte bu bir güne başlamanın belki de en kötü yoludur. Sadece gereksiz yere duygusal ve fiziksel çaba harcamanıza yol açmakla kalmaz, aynı zamanda sizi hemen kötü bir ruh haline sokar.

Biraz daha erken kalkıp daha erken yatmaya çalışın. Aptalca görünse de, bu, daha iyi uyumanıza yardımcı olacak, ruh haliniz düzelecek ve kafanızı boşaltmak ve bu basit adımları gerçekleştirmek için yeterince zamanınız olacak.

Şöyle bir düşünecek olursanız, güne doğru bir ruh haliyle başlamanın 40 dakikadan fazla sürmeyeceğini anlayacaksınız. Kişisel olarak ne kadar iyi hissettiğiniz, öncelikler listenizdeki ilk şey olmalı; bunu unutmayın. Bu nedenle kendiniz için en iyisini yapmak adına günün ilk birkaç saatinden faydalanın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.