Hangi Yiyecekler Sizi Aç Hissettirir?

11 Eylül, 2020
Bazı yiyecekler, bileşimlerinden dolayı sizi aç hissettirirler. Bunun bir sonucu olarak, büyük olasılıkla daha fazla yemek yersiniz ve fazla kilo alırsınız. Bunlar hangi yiyeceklerdir? Öğrenmek için bu yazıyı okuyun!

Diyet yaparken, sizi aç hissettirecek yiyeceklerden kaçınmanız önemlidir. Bu tip yiyecekler sizi doyurmaz ve genel olarak yüksek kalorilere sahiptir.

Bu yiyecekleri yemek kilo almanıza neden olur ve bu yiyecekleri içeren bir diyet, dengeli beslenmeyi zorlaştırır. Bu nedenle, size bu yazıda hangi yiyeceklerin sizi aç hissettireceğini söyleyeceğiz, böylece onlardan uzak durmanız gerektiğiniz bileceksiniz. Bu yolla, kilonuzu ve genel sağlığınızı geliştireceksiniz.

Daha fazlası için: Basit Şekerler: Glikozun Fonksiyonu Nedir?

Basit şeker içeren yiyecekler

Tatlılar ve şekerler iyi duyusal özelliklere ve yüksek kaloriye sahiptir. Bu durum, ihtiyacı olandan fazla yemeye teşvik ettiği için ve günlük kalori alımını arttırdığı için belirgin bir risk yaratır.

Beslenmede öneriler dergisinde yayınlanan bir çalışmada anlatıldığı üzere; diyetinizdeki bu tip yiyecekler sıklıkla kilo alma ve obezite oluşması riskini yükseltir.

Ayrıca, bu yiyecekler lif bakımından düşük olmaları sebebiyle, sizi aç hissettirir. Yüksek oranda glikoz içeriği nedeniyle şeker tüketimi hipoglisemi gibi sorunlara neden olur, böylece kısa sürede yeniden iştah artışı görülür.

Diğer yandan, bilimsel makaleler işlenmiş şekerin bağımlılık yapan özellikleri olduğunu göstermektedir.

Sağlıklı bir diyeti düşünürken, bu tip yiyeceklerin alımını sınırlandırmanızı öneriyoruz. Tabi ki, hala onları yiyebilirsiniz, ama ölçülü bir şekilde. Ek olarak, bu yiyeceklerin sağlığınız için ne kadar yetersiz olduklarını her zaman aklınızda tutmalısınız. 

şeker bal tatlı
Basit şeker içeren yiyecekler sizi aç hissettirir ve orta ve uzun vadede sağlığınızı etkiler.

Meyve suyu

Tam bir meyvenin aksine, meyve suları sizi aç hissettirecek yiyeceklerden biridir. Bunun ana sebebi düşük lif içeriğidir. Bir meyveyi sıkarak suyunu çıkarmak, içeriğindeki şekeri, bir miktar vitamin ve minerali almanızı sağlar, ancak tüm diyete faydalı lifleri kaybederiz.

Bu durum doygunluğun düşmesine neden olur, böylece muhtemelen meyve suyu içtikten sonra hala iştahınız açık olacaktır. Ek olarak, lifleri çıkarılmış olarak tüketmek glikozun hızlı bir şekilde emilmesine ve bu nedenle pankreasta daha büyük bir strese neden olacaktır.

Bu sebeplerle, meyvelerin sularını içmek yerine onları düzenli olarak bütün halde yemenizi öneriyoruz. Bütün bir meyveyi bir miktar sıvı ile birlikte blendera koyarak, almanız gereken liflerin bir kısmını ve diğer özelliklerini almaya devam edebilirsiniz. Bu yol ile, kendinizi daha tok hissedecek ve bağırsak floranız için vazgeçilmez besinlerden birini tüketmiş olacaksınız.

Bu yazıyı okumadan geçmeyin: Kabuklu Mu Kabuksuz Mu Meyve Yemelisiniz?

Rafine makarna ve ekmek

Basit şeker içeren tatlılar gibi, rafine makarna ve ekmekler de fazla miktarda karbonhidrat ve düşük oranda lif içeren yiyeceklerdir. Bu durum, hemen arkasına daha fazla yemek yeme isteği oluşturarak, reaktif hipoglisemi gelişme riskini arttırmaktadır.

Diğer yandan, iyi duyusal özellikleri olduğu için ve genellikle yağlı soslar ile birlikte yendikleri için, gerekenden fazla tüketilirler. Yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden oluşan bir yemek yemeği düşündüğünüzde, bunların yerine esmer pirinç veya diğer tam tahıl yiyecekleri seçmek daha iyidir.

Örneğin yulaf, lif oranı çok yüksek ve doygunluk gücü iyi olan bir yiyecektir. Ayrıca, bağırsak floranızda bakteriyel çeşitliğin artmasını sağlayan en iyi yiyeceklerden biridir.

beslenme uzmanı ekmek karbonhidrat
Ayrıca, düşük fiber ve yüksek karbonhidrat içerikleri sebebiyle bu yiyecekler, sizi uzun süre tok hissettirmeyecektir. 

Diyetinizdeki yiyecekleri doğru seçin

Doğru çalışan bir diyet için iyi yiyecekleri seçmek çok önemlidir. Diyetinizde daha çok besin değeri yüksek yiyecekleri, çok az basit şeker ve trans yağ içeren yiyecek seçmelisiniz.

Ek olarak, kalori açısından dengeli bir diyet yapmayı amaçlıyorsanız yiyeceklerinizin enerji içeriğini incelemek çok önemlidir. Bu yol ile, zararlı maddelerin alımını azaltırken, vücudunuz için doğru besinleri aldığınızdan emin olacaksınız.

Sıklıkla küçümsenen lifli besinlerin diyetiniz için vazgeçilmez olduğu hatırlayın. Lifler tok hissetmenizi sağlar ve bağırsak mikrobiyotasını sağlıklı tutmak için vücudunuza yardımcı olur.

  • DiNicolantonio JJ., O’Keefe JH., Wilson WL., Sugar addiction: is it real? a narrative review. Br J Sports Med, 2018. 52: 910-913.
  • Johnson RJ., Sánchez Lozada LG., Andrews P., Lanaspa MA., Perspective: a historical and scientific perspective of sugar and its relation with obesity and diabetes. Adv Nutr, 2017. 8 (3): 412-422.