Kabuklu Mu Kabuksuz Mu Meyve Yemelisiniz?

Bu yazımızda size meyveyi kabuğu ile yemenizin neden iyi bir fikir olduğunu, ve bunu hijyen açısından riske girmeden nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz.
Kabuklu Mu Kabuksuz Mu Meyve Yemelisiniz?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Meyve kabukları besin değeri açısından son derece ilginç şeylerdir. Bazı yazarlar üstlerinde ağır metaller ya da zararlı kimyasallar olması riski dolayısıyla meyveleri kabuklu şekilde yemememizi önerir.

Ancak meyve kabukları sağlığınızın iyi kalması için ihtiyacınız olan besin maddeleri ve elementler bakımından zengindir. Aşağıda size bu besin maddelerinin neler olduğunu ve kendinizi riske atmadan kabuklu meyve yiyebilmeniz için almanız gereken önlemleri anlatacağız.

Meyve Kabuğu Çok Fazla Lif İçerir

Tüm meyvelerin kabukları yenilebilir olmasa da hepsi hatırı sayılır miktarda lif içerir. Lif tüketmek kolon kanserinin engellenmesi, gastrointestinal aktarımın iyileşmesi ve diğer karmaşık hastalıkların ortaya çıkma oranını azaltmak açısından olumlu bir maddedir.

Bunlara ek olarak, düzenli lif tüketimi mikrobiyota kalitesini ve biyolojik çeşitliliği arttırır. Bu da birçok diğer vücut fonksiyonunu pozitif anlamda etkileyebilir.

Yeterli miktarda lif tüketmenin sindirimi yavaşlattığını, ve bunun da şekerlerin emilimini yavaşlattığını unutmayın. Bundan dolayı, lif tüketmek insülin pikinin daha düşük olmasını sağlar ve pankreas üzerinde daha az stres yaratır. Diyabetin endemik bir hastalık haline geldiği bir dünyada bunu engellemek için kullanılabilecek herhangi bir strateji iyi bir şeydir.

Bir kase meyve salatası.

Meyve Kabukları Da Besin Maddeleri İçerir

Meyve kabukları genellikle çok fazla vitamin ve mineral içerir ve bunları tüketmek mikrobesin alımınızı iyileştirir.

Bazı kültürler ve ülkelerde meyve kabukları tüketime uygun hale gelmeleri için fırınlanır ya da hatta çay yapmak amacıyla bile kullanılır, bu şekilde içlerindeki vitaminlerin suya geçmesi sağlanır. Bunun nedeni çoğu vitaminin suda çözünebilmesidir. Bundan dolayı kabuktan sıcak suya geçebilirler. Benzer şekilde, salatalara tat katmak için narenciye kabuğu kullanmak da son derece yaygındır.

Diğer yandan, bazı meyvelerin kabukları antioksidanlar bakımından zengindirBu maddeler oksidasyon ve yaşlanmanın engellenmesi için ve serbest radikaller ile savaşılabilmesi için gereklidir.

Ayrıca, düzenli olarak antioksidan alınması sağlığınızın iyi kaldığından emin olmak için de elzemdir. Bundan dolayı bu maddeler bakımından harika kaynaklar olan meyve kabuklarını atmamalısınız.

Böcek İlaçları Riski

Meyveleri soyulmuş şekilde tüketmeyi savunan yazarlar ise bu görüşlerini kabuğun üstünde bulunması olası kimyasallara dayandırır. Bu maddelerin tüketilmesini engellemek için meyveyi tüketime uygun olarak değerlendirmeden önce iyice yıkamak gerekir.

Bundan dolayı hijyeninden emin olabilmek için meyveyi çeşmenin altına sokup biraz ovuşturmak iyi bir fikirdir. Hatta meyveyi nemli bir bez ile silmek bile yeterli olabilir.

Uzmanlar, olası bir toksoplazmoz dolayısıyla zehirlenme durumunu engellemek için hamile kadınların meyve kabuklarını tüketmekten kaçınmalarını önerir. Eğer hamile bir kadın kabuklu meyve tüketmek istiyorsa öncesinde meyveyi olası bakterileri öldürecek bir ürün ile dezenfekte etmelidir.

Meyvelerin tüketilmeden önce iyice yıkanmasını gerekli kılan bir diğer sebep de üstündeki mumu temizlemektir. Normalde, bu maddeler markette olan ürünün görsel kalitesini iyileştirmek için kullanılır. Mum genellikle yenilemeyen meyve kabuklarına aerosol yolu ile uygulanır. Ancak, istenmeyen kimyasalların tüketilmesini engellemek için tüm meyvelerinizi yıkamak en iyisidir.

Yine de, süpermarketlerde ya da büyük zincir marketlerde satılan meyveler yerine ekolojik ya da güvenilir meyve kaynakları seçmek her zaman daha tercih edilesidir. Bu şekilde daha az kimyasal içeren ve daha iyi organoleptik kaliteye sahip olan, bariz bir şekilde daha temiz ve sağlıklı ürünlere ulaşabilirsiniz.

Sebze yıkayan bir adam.

Bu yazımızda daha fazlasını bulun: Yiyeceklerinizde Böcek İlacı Var Mı?

Meyveleri Kabuklu Ya Da Kabuksuz Yemek: Sonuç

Meyvelerinizi her zaman kabuklu bir şekilde yemelisiniz. Meyve kabukları vücudunuzun düzgün şekilde çalışması için gerekli olan lif, vitamin ve antioksidanları içerirler.

Ancak, istenmeyen kimyasalları tüketmekten kaçınmak için meyvelerinizi yemeden önce temizlemelisiniz. Meyvelerinizi kalite garantisi veren güvenilir yerlerden alın ve kabuğun üzerindeki böcek ilacı varlığını azaltmak için meyveyi yemeden önce su ile yıkayın.

İlginizi çekebilir ...
Kararmış Meyve Yemenin Sonuçları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kararmış Meyve Yemenin Sonuçları

Aslında kararmış meyve yemek insan sağlığını riske atan bir durum değildir. Fakat bu durumdaki meyvelerin besin değerleri daha düşüktür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Simpson HL., Campbell BJ., Review article: dietary fibre microbiota interactions. Aliment Pharmacol Ther, 2015. 42 (2): 158-79.
  • Mebdoua S., Lazli M., Ounane SM., Tellah S., et al., Evaluation of pesticide residues in fruits and vegetables from algeria. Food Addit Contam, 2017. 10 (2): 91-98.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.