Huzursuz Bağırsak Sendromu İçin Önerilen Besinler

Bileşimleri nedeniyle huzursuz bağırsak sendromu semptomları üzerinde olumlu etkileri olan bazı gıdalar vardır. Huzursuz bağırsak sendromu için önerilen besinleri bu yazıda keşfedin!
Huzursuz Bağırsak Sendromu İçin Önerilen Besinler
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Huzursuz bağırsak sendromu için belirli yiyeceklerin önerildiğini biliyor muydunuz?

Bu doğrudur; bu durumdaki hastalar için bazı gıdaların tüketimi olumlu olabilir.

Huzursuz bağırsak sendromu, hastalarda çeşitli sorunlara neden olabilen inflamatuar bir bağırsak sendromudur. Spesifik olarak, karın ağrısı, ishal ve mide bulantısına dayalı semptomlara neden olur. Ayrıca bazı gıdalara karşı intoleransa yol açabilir. Bununla birlikte, yiyeceklerin büyük bir etkiye sahip olduğu bir patolojidir.

Yani, diyet yoluyla semptomlarını önemli ölçüde hafifletebilir ve gelişimini iyileştirebiliriz.

Bu nedenle, tüketimi bu hastalığın tedavisinde yardımcı olabilecek bir dizi gıda sunacağız. Ancak doktorunuzun talimatlarına uymayı unutmamalısınız.

Huzursuz bağırsak sendromu için önerilen besinler: Seçenekler nelerdir?

Gastroenterology & Hepatology dergisinde yayınlanan bir makalede belirtildiği gibi, gıdalar huzursuz bağırsak sendromunun semptomlarını hem şiddetlendirebilir hem de iyileştirebilir. Bu nedenle, diyet müdahaleleri bu hastalığın tedavisinin önemli bir parçası olarak kabul edilir.

Peki önerilen besinler nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromunu iyileştirmek için probiyotikler

Bilimsel literatür, bu sendromun tedavisinde probiyotiklerin etkinliğine dair kanıtlar sunmaktadır. Muhtemelen bildiğiniz gibi, bağırsak yolunu kolonize eden ve çeşitli sağlık yararları sağlayan bakterilerdir.

Her gün, hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde bu mikroorganizmaların daha fazla uygulamasını keşfediyoruz. Geleneksel olarak antibiyotik kullanımından kaynaklanan ishal semptomlarını iyileştirmek için kullanılırlar.

Bununla birlikte, bilim insanları yakın zamanda, huzursuz bağırsak sendromunun ağrı ve semptomlarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olduklarını keşfettiler. Probiyotikler fermente süt, yoğurt ve kefirde bulunur. Bununla birlikte, bu hastalığın temel özelliklerinden biri bireyselleşme ihtiyacıdır.

Bu nedenle, hastalar arasında süt türevleri ve laktoz içeren gıdaların tüketimini reddeden birkaç kişi bulabiliriz. Bu tip durumlarda takviye yapılması tavsiye edilir.

probiyotikler
Probiyotikler, bağırsak mikrobiyotasını düzenlemeye yardımcı olan canlı bakteri kültürleri içerir. Bu nedenle, huzursuz bağırsak sendromuna karşı adjuvan görevi görürler.

Lif, huzursuz bağırsak hastalığının semptomlarını iyileştirebilir

Uzmanlar, diyet lifi ile bakteri mikroflorasının seçici büyümesi arasında bağlantı kurdu. Alimentary Pharmacology & Therapeutics dergisinde yayınlanan bir makale, bu maddenin alımının bu hastalığın sorunlarını azalttığını öne sürüyor.

Bu nedenle elma ve armut gibi pektin yönünden zengin besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, vücudun diyete yulaf eklenmesine tepkisi de değerlendirilebilir. Bu tahıldan beta-glukan alımı, mikrobiyota bileşiminin iyileştirilmesine önemli ölçüde katkıda bulunur.

Aynı zamanda, bu tip sendromlarda glüten tüketimi insidansı araştırılmaktadır, ancak henüz bir kanıt oluşturulmamıştır. Ancak uzmanlar, bağırsak geçişinde dengesizlik yaratmamak için tam tahıl tüketimini önermiyor.

Hidrasyon önemlidir

Huzursuz bağırsak sendromundan muzdaripseniz, susuz kalmamanız önemlidir. Bu tip patolojilerde sık görülen ishal atakları su dengesinde dengesizliklere neden olabilir. Dehidrasyon, özellikle yaşlılarda ölümcül olabilir.

Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketimini öneriyoruz. Sindirimi ağır ve bazen rahatsız edici olan fruktoz tüketimini sınırlamak önemlidir. Bunu akılda tutarak, meşrubat ve meyve sularından kaçınmalısınız.

Alkol de huzursuz bağırsak sendromundan muzdaripseniz kaçınmanız gereken bir unsurdur. Bu madde, toksik olmasının yanı sıra, su ve elektrolit dengesinde bireyin sağlığını tehlikeye atabilecek dengesizlikler üretir. Aynı şekilde uzmanlar, sindirimi engelleyen kahve, çay ve baharatlı veya tahriş edici yiyeceklerin tüketimine karşı uyarıyorlar.

su içen kadın
İshal atakları nedeniyle, dehidrasyon riski vardır. Bu nedenle optimum su alımını sağlamak önemlidir.

Huzursuz barsak sendromu için önerilen besinler: Sonuç

Huzursuz bağırsak sendromu oldukça bireysel bir inflamatuar hastalıktır. Bu nedenle bir hasta için iyi olan besinler, bir başka hasta için kötü olabilir. Diyetinize sistematik olarak eklemeden önce farklı ürünlere karşı toleransınızı test etmeniz gerekir.

Bununla birlikte, bazı diyet stratejileri hastalık semptomatolojisini önemli ölçüde iyileştirebilir. Çoğu, bağırsağın bakteriyel büyümesini pozitif olarak modüle etmekten oluşur.

Bunu fermente süt ürünleri ve çözünür lif tüketimini artırarak yapabilirsiniz. Elma ve armuttan alınan pektin, bağırsak seviyesinde, belirli bağırsak bakterilerinin seçici büyümesini tetikleyen bir fermantasyon üretir.

Glutensiz beslenmenin hastalığın tedavisindeki etkileri de güncel çalışmalara konu olmaktadır. Ayrıca uzmanlar, orta vadede umut verici sonuçlarla dışkı nakli gibi yenilikçi tedavileri uygulamaya başlıyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Didari T., Mozaffari S., Nikfar S., Abdollahi M., Effectiveness of probiotics in irritable bowel syndrome: updated systematic review with meta analysis. World J Gastroenterol, 2015. 21 (10): 3072-84.
  • Rao SS., Yu S., Fedewa A., Systematic review: dietary fiber and FODMAP restricted diet in the management of constipation and irritable bowel syndrome. Aliment Pharmacol Ther, 2015. 41 (12): 1256-70.
  • Werlang ME, Palmer WC, Lacy BE. Irritable Bowel Syndrome and Dietary Interventions. Gastroenterol Hepatol (N Y). 2019;15(1):16–26.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.