İki Lezzetli Tavuk Göğsü Tarifi

Tavuk göğüsleri en az yağ ve en çok protein içerecek şekilde hazırlanır. Aşağıdaki yazıda iki tane lezzetli mi lezzetli tavuk göğsü tarifini sizler ile paylaştık.
İki Lezzetli Tavuk Göğsü Tarifi
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Lezzetli tavuk göğsü tarifi mi arıyorsunuz?

Tavuğun yenebileceği birçok kısmı var ve farklı tarifler içerisinde kullanılabilir. Yine de, tavuk göğsü, güzel bir yemek içerisine sağlıklık bir aroma katmak için hayati bir kısımdır.

Bu nedenle, pişirmesi gerçekten çok kolay olan, birçok sos ile süsleyebileceğiniz iki harika tavuk göğsü tariflerini sizler ile paylaşmak istiyoruz. Sadece tek bir basit tarif ile evinizde neler yapabileceğinizi hayal bile edemezsiniz.

Tavuk göğsü, diğer malzemeler ile beraber kullanabileceğiniz harika bir ettir. Makarna ya da pirinç ile, fırında, kızartarak, pişirerek tavuk göğsünü istediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Eğer kilo vermek ya da fit görünümünüz korumak için özel bir diyet uyguluyorsanız herhangi bir şüpheniz olmadan gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Amacınız ne olursa olsun, bu yemek size çok iyi gelecek.

Sizinle paylaşacağımız tariflerin yapımı kolaydır ve herhangi bir zamanda herhangi bir öğün için pişirilebilirler. Bu tavuk yemeklerini ister öğle yemeğinde ister hafif bir akşam yemeğinde tüketebilirsiniz.

Şimdi bu iki lezzetli tavuk göğsü tarifine bir bakalım!

İki Lezzetli Tavuk Göğsü Tarifi

1. Patatesli Tavuk Göğsü

baharatlı et yemeği

Bu tarifi yapmak, başından sonuna değin 15 dakikadan fazla süre sürmez. Vitamin ve protein açısından zengin, kalori açısından düşük olup birkaç basit adımda pişirilebilir.

Bir öğle yemeği ya da hafif bir akşam yemeği için son derece güzel bir seçimdir.

Malzemeler

 • 3 kemiksiz tavuk göğsü parçası
 • 3 yemek kaşığı aromatik baharat (45 g)
 • 1 adet tatlı yeşil biber
 • 3 büyük tatlı patates
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı (15 ml)
 • 4 ada çayı yaprağı
 • Soyulmuş bir adet sarımsak
 • 1 yemek kaşığı tuz (15 g)

Hazırlanışı

 1. Öncelikle, ada çayı yapraklarını bir güzel yıkayın.
 2. Akabinde, sarımsağı ezin ve bir kenara koyun.
 3. Daha sonra, bir kabın içerisinde, zeytin yağı ada çayı yaprağı, ezilmiş sarımsak ve bir tutam tuzu ekleyin.
 4. Tavuk göğsünü bu kabın içerisinde yerleştirin ve 30 dakika bekleyin.
 5. 30 dakika sonra, aromatik baharatları ekleyin ve bir tutam yağ ile tavuk göğsünü sote haline getirmek için hazırlanın.
 6. Yeşil biberi ve patatesi doğrayın ve tadımlık olacak şekilde baharat koyun.
 7. Akabinde, kızgın yağlı bir başka tavada, patates ve yeşil biberi kızartın.
 8. 3 dakika boyunca kızartın ve tavuk göğsü ile beraber servis edin.

2. Limonlu Tavuk Göğsü

üç beş limon

Bu tarif, bir diyete başlamak istiyor ya da hali hazırda bir diyet yapıyorsanız harika bir yemektir. Kalorisi oldukça az ve içerdiği limon sayesinde, vitamin oranı oldukça yüksektir. Bu tarif oldukça basit, taze ve lezzetlidir.

Malzemeler

 • 2 tavuk göğsü
 • 2 yemek kaşığı maydanoz (30 g)
 • 1 yemek kaşığı natürel sızma zeytin yağı (15 ml)
 • İyice doğranmış 2 adet sarımsak
 • 4 yemek kaşığı limon suyu (60 ml)
 • 1 küp tavuk suyu

Hazırlanması

 1. Küçük bir kapta zeytin yağını su ile ısıtın ve tavukları birazcık karartın.
 2. Akabinde, ocağın altını biraz daha açın ve sarımsağı ekleyin.
 3. Limon suyunu ve son olarak tavuk suyunu ekleyin.
 4. Üzerini kapatın ve 7 dakika boyunca pişirin. 
 5. Tavuk göğüsleri hazır olduğu zaman, üzerine baharat ekleyebilir ve ya da pilav gibi istediğiniz bir başka yemek ile beraber servis edebilirsiniz.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Marangoni F, Corsello G, Cricelli C, et al. Role of poultry meat in a balanced diet aimed at maintaining health and wellbeing: an Italian consensus document. Food Nutr Res. 2015;59:27606. Published 2015 Jun 9. doi:10.3402/fnr.v59.27606
 • Zaheer, K., & Akhtar, M. H. (2016). Potato Production, Usage, and Nutrition—A Review. Critical Reviews in Food Science and Nutrition56(5), 711–721. https://doi.org/10.1080/10408398.2012.724479
 • Pollo al limón. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 6 de agosto de 2018 de https://es.wikipedia.org/wiki/Pollo_al_lim%C3%B3n

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.