Kahkaha Atmanın 4 Bilimsel Faydası

Kahkaha atmak, insanlar arasındaki sosyal ve duygusal ilişkileri güçlendirir. Kahkahanın faydaları, insanlar arasındaki uyumun gelişmesinden kişinin sağlığını önemli ölçüde güçlendirmeye kadar uzanır.
Kahkaha Atmanın 4 Bilimsel Faydası

Son Güncelleme: 06 Mayıs, 2021

Kahkaha atmanın sağlık üzerindeki faydaları hakkında pek çok efsane vardır. Fakat aynı zamanda pek çok çalışma kahkahanın insan sağlığına iyi geldiği tezini desteklemektedir.

Gülmek her koşulda olumlu bir durumdur. Fakat bunun ile kimilerinin yaptığı gibi kahkahanın kanseri tedavi ettiğini iddia etmek arasında büyük bir fark vardır. Bu nedenle, sizi konuyla ilgili bilimsel kanıtların neler söylediğine dair bir göz atmaya davet etmek isteriz.

Kesin olan bir şey vardır ki: Hoş ve sağlıklı olan herhangi bir deneyimin fiziksel sağlık üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Duygusal denge, daha iyi bir fiziksel denge oluşturmaya yardımcı olur, aynı şey bunun tersi için de geçerlidir. Bu nedenle, kahkahanın esenlik üzerindeki faydalarını inkar etmek hiç akıllıca olmaz. Ancak bu faydalar da abartılmamalıdır.

Eski Çin ve Roma kültürleri gıdıklamayı bir işkence yöntemi olarak kullandılar. Tüm aşırılığın, hatta kahkahanın bile aşırılığının, olumsuz olduğu biliniyordu. Öte yandan bilim, sağlıklı ve sık kahkahaların büyük faydalar sağladığını keşfetti.

Bunlardan birkaçı aşağıda paylaşılacaktır.

1. Kahkaha atmanın faydalarından biri: Endorfin salınımı

Endorfin salınımı bilimsel gösterimi
Kahkaha atmak, beyne pek çok yönden fayda sağlar.

Endorfin salınımı, kahkahanın tüm faydalarının en büyüğüdür. Çünkü endorfinler, fiziksel ve duygusal anlamda bir iyilik hissi ürettikleri için mutluluk hormonları olarak da bilinmektedirler.

Kansas Üniversitesinden psikologlar Tara Kraft ve Sarah Pressman tarafından 2012’de Psychological Science dergisinde bir çalışma yayınlanmıştır. Bu çalışmanın içinde, kahkahanın vücutta kimyasal değişiklikler yarattığı ve bunun 24 saate kadar süren bir refah duygusuna yol açtığını kanıtlanmıştır.

Ayrıca araştırmalar kahkahanın, iyi bir ruh haline katkıda bulunan başka bir madde olan dopamin üretiminde artışa neden olduğunu da göstermiştir. Kahkahanın aynı zamanda “stres hormonu” olarak da bilinen bir madde olan kortizol üretimini engellediği görülmüştür.

Okumaya devam edin: Mutluluk Kuarteti

2. Kahkaha kardiyovasküler sistemi güçlendirir

Maryland Üniversitesinden (ABD) Profesör Michael Miller tarafından yapılan bir araştırma, gülmenin bir başka faydasının da kardiyovasküler sistemin güçlendirilmesi olduğuna işaret etmektedir. Miller, bunu kanıtlamak için 20 gönüllüden oluşan bir grupla deneyler yapmıştır.

Gönüllüler hüzünlü bir film ve ardından bir komedi izlemiş, hüzünlü filmin ardından %70’inin kan akışının azaldığı ortaya çıkmıştır. Ancak komediyi izledikten sonra tüm gönüllülerde kan akışının ortalama %20 arttığı görülmüştür.

Miller, kardiyovasküler sisteme iyi bakmanın en iyi yolunun haftada en az üç gün 30 dakika egzersiz yapmak ve günde 15 dakika gülmek olduğu sonucuna varmıştır.

3. Kahkahanın ağrı kesici özelliği

Bir anne çocuğuyla beraber yatakta kahkaha atıyor.
Kahkaha, aynı zamanda başkalarıyla sağlıklı bağlar kurmanın harika bir yoludur.

1976’da The New England Journal of Medicine’de Norma Cousins tarafından bir çalışma yayınlanmıştır. Bu çalışmanın konusuyla ilgili daha sonra bir kitap yazan Cousins, çok ağrılı bir hastalığı (ankilozan spondilit) Candid Camera dizisinin bölümleri, The Marx Brothers’ın videoları ve C vitamini ile tedavi ettiğini iddia etmiştir.

Aynı zamanda, California UCLA Üniversitesi’nden psikiyatrist Margaret Stuber, çocuklarla deneyler yapmış, bu deneyde ellerini soğuk suya koymalarını istemiştir. Bu deneylerin sonucunda komik videolar izliyorlarsa, deneyimi daha iyi tolere ettiklerini ve daha az stres hissettiklerini keşfetmiştir.

Daha yüksek miktarda endorfin üretimi, fiziksel ağrının azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle endorfinlerin doğal ağrı kesiciler olduğu söylenebilir. Kısacası, temelde kahkahanın faydalarından birinin artan ağrı toleransı olduğu kanıtlanmıştır.

Daha fazlasını keşfedin: Bilime Göre Mutluluğun Sırrı

4. Kahkaha bağışıklık sistemi için faydalıdır

Bağışıklık sistemi, ruh halindeki değişikliklere en duyarlı sistemlerden biridir. Araştırmalar,  iyi bir ruh halinin vücudun savunmasını güçlendirdiğini kanıtlamıştır. Bu nedenle kahkaha, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonları önlemeye katkıda bulunmaktadır.

Kahkahanın diğer faydalarına dair kesin olmayan göstergeler de vardır. Örneğin, birçok kişi kilo vermeye yardımcı olduğunu, cildin görünümünü iyileştirdiğini, solunum sistemini güçlendirdiğini, uykusuzluğu önlediğini, hayal gücünü güçlendirdiğini, hafızayı geliştirdiğini ve daha pek çok şeyi iddia etmektedir.

Kanıt olmamasına rağmen, kısmen tüm bunlara katkıda bulunması çok makul bir görüştür.

İnsan doğduktan hemen sonra gülme yeteneğini geliştirir. Ne yazık ki, büyüdükçe bu yeteneği de giderek kaybeder. Bir çocuk günde ortalama 300 defa gülerken, yetişkinler 15 ile 100 defa gülmektedir. Belki de sağlığımızı iyileştirmek için zaman zaman tekrar çocuk olmamız gerekiyordur!

İlginizi çekebilir ...
Gülme Terapisi: Gülmek İyileştirir
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Gülme Terapisi: Gülmek İyileştirir

Şarkı söylediğinizde, dans ettiğinizde ya da güldüğünüzde sorunlarınız uzaklaşır. Gülme terapisi gittikçe daha çok kullanılan bir yöntemdir.  • García, E. A. L., Valle, J. F. T., & Bermúdez, C. A. R. (2011). Risa y salud: abordajes terapéuticos. MedUNAB, 14(1), 69-75.
  • Kraft, T. L., & Pressman, S. D. (2012). Grin and bear it: The influence of manipulated facial expression on the stress response. Psychological science23(11), 1372-1378.
  • Ripoll, R. M. (2010). Medicina y terapia de la risa.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.